1393/9/12 چهارشنبه

ابعاد تحول در قوه قضائیه/ وضعیت دستگاه قضا را با وجود همه کمبودها امیدوار کننده می دانم

آیت الله آملی لاریجانی در همایش روسای دادگستری های کل کشور تحول در قوه قضاییه در سه سطح ممکن دانست و گفت: تحول در بینش ها ، ساختار و در مقام اجرا سه سطح تحول در قوه قضاییه است.

به گزارش میزان، آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه در دیدار با روسای دادگستری های کل کشور در خصوص تحول درقوه قضاییه اظهار کرد: همانطور که مستحضرید براساس فرمایش مقام معظم رهبری در بدو این دوره و همین طور دوره های قبلی و همایش سالانه قوه قضاییه در اول تیرماه ایشان به نوعی به بحث تحول در دستگاه قضایی اشاره کردند.

وی افزود: قوه قضاییه از زمان تشکیل خود تا به امروز براساس فرمایشات معظم له و از آنجاییکه برخاسته از نظام اسلامی است تحولاتی رابه خود دیده و توانسته است تا حد زیادی منویات انقلاب اسلامی را در ساحت تقنین و اجرا براورده کند.

رییس قوه قضاییه با طرح این سوال که تحول در دستگاه قضایی چگونه باید باشد، تصریح کرد: تحول قوه قضاییه هم نظری و هم مبنایی است و در ساحت های مختلف موجود است و باید به عواملی به ایجاد این تحول نقش دارد توجه کرد و این موضوع را که تحول در کجا متوقع است را مورد ارزیابی قرار داد و در نهایت نیز باید دانست چه ارزیابی از وضعیت قوه قضاییه وجود دارد.

تحول در قوه قضائیه در سه سطح
آیت الله آملی لاریجانی تحول در قوه قضاییه در سه سطح ممکن دانست و بیان کرد: تحول در نگرش ها، بینش ها و بحث ها ، تحول در ساختار و تحول در مقام اجرا سه سطح تحول در قوه قضاییه است که باید به آن توجه شود.

وی در رابطه با تحول در نگرش ها تصریح کرد: در سطح تحول در نگرش ها اصلاح زیادی داریم که موجب تحول در قوه قضاییه شده است که شامل تحول در فهم، قوانین و مقررات است.

رییس دستگاه قضا به یکی از این مصداق ها اشاره کرد و گفت: به عنوا مثال تحول در بحث زندان زدایی دو مدل با قوانین برخورد می شود یک زمانی مدیران در زمان صدور حکم زندان نگاهشان زندان زدایی است اما زمان دیگر نگاهشان به گونه ای است که حتما باید برای شخصی مجازات زندان را بنویسند در حالیکه می توان براساس مقررات شخصی را محکوم به غیر از زندان یا حبس آن را تبدیل به جزای نقدی کنند.

به گفته آیت الله آملی لاریجانی نوع نگاه مدیران در دستگاه قضایی در نحوه اداره دستگاه قضا و تحول در آن بسیار مهم است.

وی ادامه داد: بحث زندان ها بحثی بسیار اساسی است و قضات توجه داشته باشند که حکم در این زمینه آثار زیادی در اداره دستگاه قضا و ساحت اجتماعی دارد.

رییس دستگاه قضا تصریح کرد: زندان و حبس تاثیر بسیار زیادی در اجتماع، خانواده زندانیان در نگاهشان به حکومت دارد و نمی توان نسبت به این موضوعات بی تفاوت بود بنابراین نوع نگاه و تحول در فهم بسیار موثر است و به اعتقاد بنده با همین قوانین موجود می توان تغییر نگرش ها را ایجاد کرد.

آیت الله آملی لاریجانی به مصداق دیگر در این زمینه اشاره کرد و اظهار کرد: در قانون اجرای محکومیت های مالی به این نتیجه رسیدیم نمی توان اصل را بر عدم اعسار گذاشت بلکه اصل اعسار است و نمی توان کسی را به خاطر محکومیت های مالی حبس کرد. بنابراین باید نسبت به اهداف قوانین تحول ایجاد کرد.

بازنگری مستمر قوانین
وی افزود: باید مدیران را به این سمت سوق داد که دائما در قوانین بازنگری کنند و این موضوع را توجه داشته باشند که غایت نهایی اجرای عدالت است و خیلی وقت ها در مقام عمل می بینیم قوانین قابل اجرا و اثرگذار نیستند که می توان در آنها بازنگری ایجاد کرد.

رییس دستگاه قضا گفت: به عنوان مثال در رابطه با مواد مخدر می توان به دنبال بازنگری در قوانین بود. چراکه این قوانین خیلی تاثیرگذار نیست یا در مورد حبس باید دید که آیا واقعا حبس ها تاثیرگذار بوده یا نه و زندان های ما جای تربیت شدند یا خیر؟

وی تصریح کرد: عرض من این نیست که در زندان ها را باز کنیم باید قوانین را به گونه ای بازنگری کنیم که ساحت های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را مورد توجه قرار دهد.

 
وی ادامه داد:برخورد با مفاسد اقتصادی موضوع بسیار مهمی است ولی گاهی اوقات می بینیم براساس قانون فردی را به خاطر مفسده اقتصادی به 4 هزار تومان محکوم می کنند که به طور قطع باید در این قوانین بازنگری صورت گیرد.

عدم توجه قضات به هیاهوی رسانه ای
رییس قوه قضاییه با اشاره به تاثیر قوه قضاییه در ساحت اجتماعی و میزان اعتبار آن به مردم تصریح کرد: ما معتقدیم قضات نباید به هیاهوی رسانه ای توجه کنند.

وی افزود: یک شخصی در ایران محکوم به اعدام می شود و خود اقرار به قتل هم داشته اما ادعا می کند برای دفاع ازخودش این کار را انجام داده که البته در بیش از 80 درصد از پرونده های قصاص موضوع دفاع از خود مطرح می شود اما می بینیم این پرونده در دنیا به یک بمب رسانه ای تبدیل شده و همه رسانه های قوی به آن می پردازند.

وی از روسای دادگستری ها درخواست کرد که در برابر این فشارها مقاومت کرده ولی به این موضوع توجه کنند که این نگاه به دستگاه قضایی بسیار مهم است.

دستگاه قضایی باید مورد اعتماد مردم باشد
آیت الله لاریجانی با بیان این که دستگاه قضا مرجع رسیدگی به مشکلات مردم است، خطاب به روسای دادگستری ها تصریح کرد: این دستگاه باید مورد اعتماد مردم باشد و به خاطر داشته باشیم که بازخورد کارهای ما در ساحت اجتماعی بسیار مهم است و کسانیکه در دستگاه قضایی مسئولیت دارند از صدر تا ذیل در رفتارها واعمالشان توجه کنند.

وی تاکید کرد: برخی مواقع قضات صحبت هایی می کنند که برای دستگاه قضایی وهن است البته قاضی در چارچوب اختیارات خودش و در چارچوب قانون باید رای را صادر کند ولی باید به تاثیر آن در نگاه مردم توجه کند. بنابراین یک شاخه از تحول دستگاه قضا به این بر می گردد که نحوه تاثیر و عکس العمل در ساحت اجتماعی از قوه قضاییه چگونه منعکس می شود.

استقلال دستگاه قضا و قاضی بسیار مهم است
آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: تحول در قوه قضاییه به عنوان یک شخصیت حقوقی بسیار مهم است ما یک زمانی در قوه قضاییه به عنوان یک شخصیت حقوقی باید استقلال داشته باشیم و پای این استقلال نیز ایستاده ایم بنده نیز بر این نکته بسیار مصر هستم، استقلال دستگاه قضا و قاضی بسیار مهم است.

رییس قوه قضاییه ادامه داد: اگر قضات برای استقلال دستگاه قضایی اهمیت خاصی قائل باشند که به فهم ما بر می گردد آن وقت در مقام عمل یک جور عمل خواهند کرد و در غیر این صورت جور دیگری عمل خواهیم کرد.

رییس دستگاه قضا اظهار کرد: برخی از دوستان مکررا به برخی برخوردها با قضات معترض بودند که البته من هم آن را قبول دارم و بر همین اساس یکی از ملزومات تحول در دوران جدید ایجاد معاونت منابع انسانی بود  که نسبت به تکریم قضات توجه خاص داشته باشند.
وی با بیان اینکه قوه قضاییه و استقلال آن را چگونه ببینیم بسیار مهم است افزود: در چند سال اخیر تلاش های زیادی شد که به استقلال دستگاه قضایی دست اندازی شود و طرح ها و لوایحی دادند که استقلال قوه قضاییه را خدشه دار کند به همین خاطر باید توجه داشت که نسبت به استقلال و اقتدار دستگاه قضایی باید حساسیت وجود داشته باشد تا در این راستا بتواند منویات خود را اجرا کند.
وی با اشاره به عملکرد برخی از قضات در جریان فتنه 88 تصریح کرد: گاهی اوقات از این موضوع غفلت می شود که ما در یک نظام اسلامی با ساختار خاص تنفس می کنیم به عنوان مثال در جریان فتنه 88 اشخاصی از روی عدم توجه تعللاتی داشتند و مطرح کردند که دستگاه قضا جدا از نظام اسلامی و سیاسی است در حالی که نظام قضایی ما در چارچوب نظام اسلامی قرار دارد و بخشی از حاکمیت است و ساختار حاکمیت در تلقی ما از دستگاه قضایی تاثیر گذار خواهد بود.
وی تاکید کرد: نمی شود دستگاه قضایی ما برخاسته از ولایت فقیه باشد ولی در عمل طور دیگری رفتار کند و به این موضوع بی توجه باشد چرا که بی توجهی به این موضوع خطرات خاص خودش را خواهد داشت.

قضات به تجلی ارزش های نظام اسلامی در دستگاه قضا توجه کنند
رییس قوه قضاییه یکی از وظایف مهم دستگاه قضایی را فقر زدایی و ایجاد مساوات عنوان کرد و افزود: یکی از ویژگی های نظام اسلامی فقر زدایی و ایجاد مساوات است که این موضوع باید در قوه قضاییه نیز تجلی یافته و این قوه نیز باید بر این اساس عمل کند.
وی یادآور شد: مسئولان دستگاه قضایی کشور باید به گونه ای رفتار کنند که افراد ناتوان هم در این دستگاه قابل احترام باشند و نباید قاضی شخصی را که پولدارتر است را مورد احترام قرار دهد پس باید قضات به تجلی ارزش های نظام اسلامی در دستگاه قضا توجه کنند.
آیت الله آملی لاریجانی تحول در انسان و نگاه انسان را امری بسیار مهم عنوان کرد و گفت: اینکه تلقی ما از خود ما و از انسان چیست و اگر یک موضوع مبنایی و انتزاعی است ولی در خیلی از تحولات بسیار مهم است چرا که نگاه ما به انسان در اخلاق و بینش های ما اثر می گذارد و در کنار آن در کار دستگاه قضایی نیز اثر گذار است.
وی تصریح کرد: این که انسان خود را خلیفه الهی در زمین بداند یا یک موجود عادی بسیار مهم است ونگاه انسان به خودش در سلوک انسانی، اجتماعی و حرفه ایش بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
آیت الله آملی لاریجانی یادآور شد: انسانی که خودش را خوب بشناسد متواضع است و دچار کبر نمی شود و به خوبی می داند که هرآنچه که در اختیارش است امانت است و در همین حال نیز در حال از بین رفتن نیز هست.

رییس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به بحث حقوق بشر تصریح کرد: موضوع حقوق بشر بدون شناخت انسان میسر نیست و باید گفت که چگونه کشورهای غربی بدون شناخت انسان موضوع حقوق و کرامت آنان را مطرح می کنند مگر آنها انسان را چه می دانند؛ ما که پیرو ادیان الهی هستیم از 1400 سال پیش برای انسان کرامت قائل بودیم و نگاه دینی به انسان برخاسته از مبانی کرامت نسبت به آنها است.
وی تصریح کرد: براساس ادیان الهی انسان حر است و کسی که حر است نمی تواند عبد باشد و نگاه دینی ما چون برخاسته از این مبانی است برای انسان کرامت قائل است.
وی تصریح کرد: مدعیان حقوق بشر یک علم برداشته اند و زیر آن علیه نظام جمهوری اسلامی سینه می زنند و آنها ما را متهم می کنند و آمریکایی که خود مدعی است اطلاعیه به همه کشورها از جمله ما می دهد و اعلام می کند که حقوق بشر را رعایت کنید ولی خود در نحوه کارش سیاه پوست ها را در فرگوسن به یک ضرب گلوله به قتل می رساند و از سفید پوست ها حمایت می کند.
آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: اگر چنین کاری در کشور ما صورت می گرفت چه علم شنگه ای به پا می شد و مردم آمریکا این روزها تبعیض را فهمیده اند ولی به لحاظ سیاسی حق اعتراض ندارند.

در قوه قضاییه تحول ساختاری موضوع مهمی است
وی در ادامه با اشاره به تحول ساختار در قوه قضاییه و ضرورت آن گفت: در قوه قضاییه تحول ساختاری موضوع مهمی است و این دستگاه را در رسیدن به اهداف خود براساس قانون اساسی هدایت می کند و برای این منظور باید ساختار ها نو و جدید شود.

آیت الله آملی لاریجانی تحول در اجرا و مدیریت ها را به عنوان ملموس ترین سطح تحول عنوان کرد و افزود: دستگاهی که می خواهد در خود تحول ایجاد کند باید به دنبال ایجاد تحول در مدیریت ها باشد و در این میان بحث عزم و اراده بسیار مهم است.
وی اظهار کرد: تحولات و جابجایی مدیران امری طبیعی است و با همه این تحولات جای عزم و اراده قوی مسئولین برای اجرای قوانین موجود خالی است.
وی افزود: ما خلا قانون و ساختار در برخورد با مفاسد اقتصادی نداریم، سازمان بازرسی، دادسرای انتظامی، دیوان عدالت و دیوان عالی کشور به خوبی نظارت ها را انجام می دهند و امکانات در اختیار آنها قرار گرفته و با وجود تمام کمبودها این دستگاهها کار می کنند ولی در این میان بحث اراده بسیار مهم است و اگر مدیران دستگاهها مصمم باشند تحولات عظیمی خواهند داشت.
آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: باید عزم و جزم را در خودمان با تفکر ایجاد کرده و از خداوند بخواهیم که در این راستا به ما کمک کند.
آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: برخورد با جرایم خشن واقعا برای کشور امنیت به همراه می آورد ولیکن عزم مدیران دستگاه قضایی و قضات در خصوص آرامش جامعه بسیار موثر است.
وی خطاب به روسای دادگستری ها اظهار کرد: روسای دادگستری ها نقش فزاینده ای در ایجاد آرامش روحی و اجتماعی برای مردم دارند و نباید از این موضوع غفلت کنیم.
وی در لزوم برخورد با اشرار، جرایم خشن، سارقین، افراد مرتکب به منافات عفت، قاچاقچیان مواد مخدر تاکید کرد و گفت: اگر با اینگونه جرایم برخورد جدی شود آثار امنیتی خواهد داشت.
آیت الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: تحول در عزم یک مقوله مهمی است ما در برخی مدیران سابق این عزم را نمی دیدیم چون برخی فسادها در کنار گوش آنها اتفاق می افتاد و نسبت به آنها حساس نبودیم اما وجود این عزم در مدیران فعلی یکی از نقاط قوت آنها است و بنده عزم مدیران جدید در برخورد با جرایم را به خوبی می بینم.

کاری کنیم که فضای درون قوه از تخلف خالی شود
وی تاکید کرد: تحول در قوانین سر جای خود قرار دارد و موضوع عزم نیز جای خود و ما در مقام برخورد براساس قوانین موجود باید کاری کنیم که فضای درون قوه از تخلف خالی شود.
وی تصریح کرد: بنده در مقام ارزیابی، وضعیت دستگاه قضا را با وجود همه کمبودها امیدوار کننده می دانم و اگر این روند ادامه یابد آینده روشنی برای دستگاه قضا متصور است و با جذب قدرت جدید و فناوری جدید و همچنین عزم مدیران و اصلاح نگرش ها و عزم برای اجرای قوانین می توانیم اقداماتی را انجام دهیم. البته عزم مدیران برای اجرای قوانین و اصلاح نگرش ها باید از خودمان شروع شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با اجرای حق به تعالی و تحول همه جانبه در دستگاه قضا برسیم.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما