1397/7/9 دوشنبه

معاون سازمان قضایی نیروهای مسلح:

وقوع جرم در نیروهای مسلح روند نزولی دارد

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: چشم انداز سازمان قضایی عدم وقوع حتی یک جرم در نیروهای مسلح است و روند نزولی جرایم نوید رسیدن به این نقطه مطلوب را می دهد.

دکتر ابراهیم مهرانفر امروز در مراسم تکریم و معارفه دادستان نظامی استان قزوین که در سالن اجتماعات لشگر ۱۶ زرهی برگزار شد، بیان کرد: ما در زندگی روزمره خود با دو واژه حق و تکلیف روبرو هستیم که حق معانی مختلفی دارد و شامل حق ا...، حق الناس و غیره می شود.
وی ادامه داد: در مقابل حق، تکلیف وجود دارد و هیچ کس نمی تواند ادعا کند، فقط محق است و تکلیفی ندارد و همه انسان ها هم دارای حق و هم تکلیف هستند.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان قضایی نیروهای مسلح اضافه کرد: ما اگر در جامعه به گونه ای عمل کنیم که به حق خود قانع باشیم، زیاده خواهی نکرده و تکالیف خود را درست انجام دهیم، جامعه ای عاری از آلودگی، جرم و تخلف خواهیم داشت.
وی توضیح داد: ما اگر ارزش های اسلام را در جامعه پاس داریم به طور مطمئن جامعه ای سعادتمند خواهیم داشت؛ بالاترین ارزش، دین است و اگر اعمال، رفتار و افعال ما بر مبنای دین بوده و دین خط قرمز ما باشد، جامعه دچار مشکل نمی شود.
مهران فر تصریح کرد: ارزش دیگر، جان و نفس انسان ها است که احدی حق ندارد نسبت به تمامیت جسمانی دیگری تعدی و تجاوز داشته باشد؛ نفس و جان انسان محترم است و از همین رو اگر کسی ضرب و جرح و یا قتل انجام دهد مجازات سنگینی دارد زیرا جان انسان ها ارزشمند محسوب می شود.
وی آبروی انسان ها را یکی دیگر از ارزش های مورد تأکید برشمرد و افزود: هیچ کس حق ندارد در قالب الفاظ و اعمال اقداماتی انجام داده و موجب بی آبرویی دیگری شود و در روایات و قوانین، به این معنا بسیار تأکید شده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: مال مشروع ارزشی است که همه باید آن را محترم شمارند و جرایم مالی و مجازات های سنگینی که در این خصوص وجود دارد بیانگر اهمیت این موضوع است.
وی همچنین با اشاره به ارزش عقل گفت: اگر اقدامات و کارهای ما بر مبنای عقل و منطق باشد، دچار مشکل نمی شویم زیرا عقل دین درونی و دین عقل بیرونی است و انسان های عاقل متدین هستند و انسان ها دین دار عاقل هستند و اینها لازم و ملزوم هم هستند و با توجه به همین امر، استعمال مواد مخدر و مشروبات الکی که عقل را زائل می کند، جرم تلقی می شود.
وی در ادامه، امنیت و آرامش را نتیجه توجه به ارزش ها دانست و اظهار کرد: اگر ارزش ها رعایت شود محصولات کلیدی دارد که اولین محصول آن ثبات و آرامش و دومین محصول امنیت است که امنیت در سلسله نیازهای زیستی انسان مرتبه بالاتری از خواب، خوراک و پوشاک دارد و ضروری ترین نیاز انسان است.
مهرانفر اضافه کرد: اگر امنیت نباشد تجارت، اقتصاد و بازار هم نیست و کارگزاران نظام نمی توانند با مردم تعامل کنند و از افتخارات نیروهای مسلح ما تأمین امنیت است که با جانفشانی خود امنیت را به جامعه ارزانی داشته و احساس امنیت را ایجاد می کنند.
این مقام قضایی سومین محصول حفظ ارزش ها را عدالت عنوان کرد و افزود: اگر ارزش های اسلامی را در جامعه پاس داریم جامعه به عدالت نزدیک می شود؛ عدالت به معنای قرار گرفتن هرچیز در جای خود است و ما برای اینکه جامعه دارای ثبات، امنیت و عدالت باشد باید به گونه ای عمل کنیم که ارزش های اسلامی در جامعه پررنگ تر شود.
وی افزود: برای تحقق این امر باید بُعد انسانی افراد جامعه را تقویت کنیم و یکی از شاخصه های قابل سنجش آن این است که حرکت انسان به سوی خداوند باشد و دیگران را هم به سوی خداوند حرکت دهد، همه انسان ها در خسران هستند مگر کسانی که ایمان آورده و عمل صالح انجام دهند و عمل صالح به معنای حرکت به سوی خدا و حرکت دادن دیگران به سمت خدا و راه این کار هم اطاعت بی چون و چرا از اوامر الهی است.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان قضایی نیروهای مسلح با اشاره به وظایف نیروهای مسلح تصریح کرد: امروز وظیفه ما این است که بین حق و تکلیف تعادل ایجاد کرده و نگاه مسئولانه به همه مسائل داشته باشیم، در این حالت می توانیم ادعا کنیم که حرکت ما به سمت خداست و نیروهای مسلح ما با توجه به راهبردی که بر آنها حاکم است همین راه را طی می کنند و اسلامی، ولایی و مردمی هستند
وی تلاش امروز دشمنان را برای راه انداختن جنگ اقتصادی به علت ناامید شدن از جنگ نظامی دانست و افزود: دشمنان می دانند که عملیات نظامی به دلیل اقتدار و هوشیاری نیروهای مسلح جواب نمی دهد؛ امیدواریم خدا کمک کند به برکت خون شهدا و حمایت مسئولان این پیچ تاریخی را با موفقیت پشت سر گذاشته و در جنگ اقتصادی هم موفق شویم.
مهران فر در ادامه، به اهداف سازمان قضایی نیروهای مسلح اشاره و بیان کرد: هدف سازمان قضایی نیروهای مسلح تحقق عدالت، مقابله با جرایم به منظور ایجاد امنیت برای مردم، تحکیم مبانی نظم و انضباط، تقویت سلسسله مراتب فرماندهی، بهبود اجرای عدالت و پیشگیری از وقوع جرم است.
وی خاطر نشان کرد: نیروهای مسلح ما از افراد خدوم، پاک، زحمت کش و سالم ترین افراد جامعه هستند و با اینکه مسئولیت های خطیری دارند آمار جرایم شان نسبت به سایر اقشار بسیار پایین است و این جرایم هم روز به روز در حال کاهش است.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان قضایی نیروهای مسلح اضافه کرد: به دلیل اهمیت و حساسیت نیروهای مسلح و وظایف ظریف و تأثیرگذاری که در جامعه برای تأمین و حفظ امنیت، پاسداری از انقلاب و دستاوردهای آن، مقابله با دشمنان داخلی و خارجی و تهدیدات و حفظ کشور دارند، وجود یک جرم را هم در نیروهای مسلح برنمی تابیم.
وی خاطر نشان کرد: چشم انداز ما این است که با حمایت همه دستگاه های ذی ربط و تلاش فرماندهان یک جرم را هم در نیروهای مسلح نداشته باشیم و روند نزولی جرایم این نوید را به ما می دهد که به این نقطه برسیم.
مهران فر یادآور شد: ما معتقد هستیم نیروهای مسلح باید الگو باشند بنابراین وظیفه آنها سنگین است و وظیفه سازمان قضایی نیز صیانت از نیروهای مسلح و حفظ پاکی و سلامت این نیروها است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما