1398/5/7 دوشنبه

با هدف خدمت رسانی به مردم خطه سیستان و بلوچستان؛

دادسرای نظامی ناحیه سراوان افتتاح شد

دادسرای نظامی ناحیه سراوان در مراسمی با حضور مسئولان قضایی، لشگری و کشوری استان سیستان و بلوچستان افتتاح شد.

در آیین افتتاح این مجموعه قضایی، حجت الاسلام والمسلمین حمیدی رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان، نیروهای مسلح را رکن مهم هر کشور و جامعه ای دانست و تاکید کرد: زیرساخت پیشرفت اقتصادی ، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، برخورداری از یک نیروی مسلح قوی و مقتدر است زیرا اگر کشوری توان نظامی و دفاعی ضعیفی داشته باشد به راحتی توسط دشمنان و بدخواهانش مورد تعرض قرار می گیرد.
وی صیانت و حفاظت از نیروی مسلح به عنوان سرمایه ملی را مهم توصیف کرد و افزود: امروز دادگاه ها و دادسراهای تخصصی زیادی مانند دادسرای ویژه روحانیت و دادسرای کارکنان دولت در کشور داریم اما تنها سازمانی که به عنوان یک نهاد تخصصی و به جهت اهمیتی که دارد، در قانون اساسی از آن نام برده شده سازمان قضایی نیروهای مسلح است.
حجت الاسلام حمیدی با تأکید بر اینکه هیچ کس در نظام اسلامی مصونیت قضایی ندارد، اضافه کرد: مردم برای احقاق حق خود از هر مجموعه یا دستگاهی حق شکایت کنند و در قانون اساسی برای احقاق حقوق مردم راهکار پیش بینی شده و نیروهای مسلح هم مصون نیستند اگرچه جایگاه رفیع و خطیری دارند.
وی افزود: در خصوص نیروهای مسلح اگر مردم ادعایی داشته باشند باید به سازمان قضایی نیروهای مسلح مراجعه کنند و مسئولان این سازمان هم مسائل و مشکلاتی را که در جامعه پیش می آید از طریق روال قانونی خود پیگیری می کنند و مردم مطمئن باشند حق آنان استیفا خواهد شد.

*تشکیل دادسرای نظامی سراوان در اجابت خواسته مردم
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان سیستان و بلوچستان هم در این مراسم گفت: سازمان قضایی نیروهای مسلح استان سیستان و بلوچستان پیش از این در دو شهرستان ایرانشهر و چابهار دارای دو دادسرای نظامی بود که به لحاظ بعد مسافت و تقاضای مردم شریف منطقه و مسئولان اجرایی موضوع راه اندازی دادسرای نظامی ناحیه سراوان مطرح شد که در نهایت با انعکاس خواسته بجای مردم و مسئولان، تشکیل این دادسرا به تصویب ریاست قوه قضائیه رسید.
این مقام قضایی، راه اندازی دادسرای نظامی سراوان را کمک بزرگی به نیروهای مسلح در کاهش رفت و آمد و هزینه ها و رسیدگی سریع به خواسته های قانونی مردم شریف این منطقه دانست و گفت: ما در سازمان قضایی نیروهای مسلح وظیفه داریم با دقت و سرعت به درخواست های قانونی شهروندان رسیدگی کرده و حقوق آنان را استیفا کنیم.

** افتتاح دادسرای نظامی سراوان امیدواری خوبی برای مردم شریف منطقه و نظامیان است
سخنران دیگر این مراسم حجت الاسلام والمسلمین بامری امام جمعه سراوان بود که ضمن قدردانی به جهت راه اندازی دادسرای نظامی در این منطقه گفت: در مسند قضاوت باید بهترین و پاکترین انسان ها قرار گیرند چون این مسند پر ارزش و ظریف است و امروز با ورود آیت الله رئیسی به مسند ریاست قوه قضائیه، مباحث اصولی و امیدبخشی مطرح است و یقینا بحث عدالت و مبارزه با فساد که حضرت آقا در توصیه های خود در گام دوم انقلاب مطرح کردند، امروز پیگیری می شود و جای امیدواری دارد.
وی افزود: الحمدالله در فضای نورانی نظام اسلامی، انسان های شایسته ای در مسیر حل و فصل مطالبات مردم قرار دارند و اگر جایی، اندک انسان ناشایسته ای به هر طریقی در این جایگاه مقدس حضور پیدا کند یقینا با این روند، از گردونه خارج می شود.
امام جمعه سراوان، قوه قضائیه را تنها ملجا و جایگاه مظلومان دانست و تاکید کرد: اگر به کسی ظلمی شد باید خود را به این دستگاه برساند و در این مسیر افتتاح دادسرای نظامی سراوان یقینا امیدواری خوبی برای مردم شریف سراوان و نظامیان زحمت کش است که در صورت بروز مشکل به جای دورتر یا مرجع غیرمتخصص رجوع نکنند.
همچنین مولوی ساداتی امام جمعه اهل سنت سراوان در این مراسم با بیان اینکه هدف دادسرای نظامی برقراری عدالت و قسط است، گفت: مردم هرجا که ناامید شوند به دستگاه قضایی مراجعه می کنند و به این جهت این جایگاه رفیع است و قاضی جانشین بی واسطه نبی مکرم اسلام (ص) است.

** افتتاح دادسرای نظامی ناحیه سراوان از مطالبات مردم بود
سپس محمدهادی مرعشی معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان، افتتاح دادسرای نظامی ناحیه سراوان را از مطالبات مردم برشمرد و افزود: اکثر نیروهای نظامی و انتظامی زحمت‌کش هستند و سالم خدمت می کنند ولی گاها بعضی افراد از روی سهل انگاری و تسامح دچار تخلفی می شوند و اقدامی را انجام می دهند که در این بین شهروندان متضرر می گردند.
وی افزود: دادسرای نظامی ملجا و پناهگاه مردم است و با افتتاح این دادسرا مردم راهشان در مسیر رسیدن به حق کوتاه می شود.
در پایان این مراسم، بهرام صمدی خانقاه به‌عنوان معاون دادستان نظامی استان سیستان و بلوچستان و رئیس دادسرای نظامی شهرستان سراوان معرفی شد.
گفتنی است که حوزه قضایی دادسرای نظامی سراوان، شهرستان های سراوان، مهرستان و سیب و سوران را به مساحت 26155 کیلومترمربع با جمعیتی بالغ بر 350 هزار نفر دربر می گیرد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما