1397/4/24 يكشنبه

در سه ماهه اول سال 1397؛

90 مرکز انتظامی، زیر ذره‌بین هیئت بازرسی دادسرای نظامی تهران

در سه ماهه اول سال 1397 تعدادی از قضات و کارشناسان دادسرای نظامی تهران بر روند خدمت‌رسانی و رعایت حقوق شهروندی در مراکز انتظامی به‌ویژه کلانتری‌ها و پاسگاه‌های سطح شهر تهران نظارت کردند.

هیئت‌هایی به سرپرستی دکتر فرامرز یوسفوندی معاون دادستان نظامی استان تهران و همراهی سه تن از قضات مجرب و چهار کارشناس قضایی، کار نظارت بر عملکرد مراکز انتظامی و تبیین تکالیف ضابطان در ارتباط با متهمان، شکات و مقامات قضایی و تشریح و تبیین تهدیدات و آسیب‌ها را با هماهنگی بازرسی انتظامی تهران بزرگ برعهده گرفتند.
طی این بازرسی‌ها، از 63 کلانتری و پاسگاه، 8پایگاه پلیس آگاهی، 6 پایگاه پلیس اطلاعات و امنیت عمومی، 5 پایگاه پلیس مبارزه با مواد مخدر، 4 سرکلانتری و چندین ایستگاه پلیس راهور و چادرهای موقت انتظامی بازدید به‌عمل آمد.
ابراهیم حاتمی بازپرس دادسرای نظامی تهران که از ابتدای آغاز این طرح به‌عنوان یک عضو مؤثر حضور داشته در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان قضایی استان تهران گفت: در حوزه کلانتری‌ها عملکرد معاونت‌های قضایی، تجسس، اطلاعات و...بررسی و تحت نظرگاه‌هایپیش‌بینی‌شده مورد بازدید قرار گرفت.
وی افزود: همچنین روسای کلانتری‌هادر جلسه‌ای با حضور اعضای هیئت، گزارشی از عملکرد و برنامه‌های حوزه استحفاظی خود در ارتباط با کنترل و مدیریت جرایم، رعایت حقوق متهمان و بزه دیدگان و صیانت ازکارکنانارائه کردند.
حاتمی یکی از بخش‌های مورد توجه هیئت بازرسی را معاونت قضایی کلانتری‌ها برشمرد و افزود:روند تحقیقات مقدماتی، نحوه جمع‌آوری دلایل و تحقیقات از طرفین دعوی و شهود و انجام دستورات مقامات قضایی، چگونگی تحت نظر قرار دادن متهمان و ابلاغ و تفهیم حقوق آنها منطبق با قانون آیین دادرسی کیفری در پرونده‌های معاونت قضایی مورد بازبینی قرار ‌گرفت.
یکی از دغدغه‌های همیشگی مقامات دادسرای نظامی تهران فراهم شدن یک بستر لازم برای ایجاد تعامل دوسویه با بدنه نیروی انتظامی بوده است.
این مقام قضایی در این ارتباط گفت: سابقاً در دیدگاه‌های برخی مقامات قضایی نگاه‌های غیرواقع‌بینانه‌ای نسبت به کلیت نیروی انتظامی وجود داشت که منتهی به رفتارهای سخت‌گیرانه‌ایمی‌شد.
وی افزود: در این بازدیدها از نزدیک سختی و مخاطرات مأموریت ناجا درمبارزه با آسیب‌های اجتماعی وحفظ وتثبیت امنیت عمومی جامعه برای مقامات قضایی بیشترروشن شد تا درک صحیحی از فعالیت‌های نیروی انتظامی حاصل شود.
حاتمی تصریح کرد: در جلسات فی‌مابین با روسای مراکز انتظامی نیز پشتیبانی دستگاه قضایی از آنان در اجرای مأموریت‌های حساس و برخورد با معضلات اجتماعی تبیین شد که بارقه امیدی در بین آنان و مأموران ایجاد کرد.
اشتباهات مأموران پلیس درعملیات‌های شهری و برون‌شهری و مأموریت‌های حساس متأسفانه تبعاتی برای نیروی انتظامی و حتی نظام به دنبال داشته است. دادسرای نظامی تهران برای کم کردن این خطاها همواره به دنبال تمهیداتی بوده است.
عضو هیئت بازرسی دادسرای نظامی تهران در این ارتباط گفت: به اقتضای بازدید از هربخش انتظامی به‌خصوص پلیس‌های تخصصی، آسیب‌ها و تهدیداتی که متوجه آن مرکز بود، تبیین و تشریح شد؛ به‌عنوان نمونه درپلیس اطلاعات و امنیت راجع به حفظ اسرار مردم نکاتی مطرح ودرباره تبعات ارتباطات غیرمتعارف بخش مهاجرت وگذرنامه با اتباع بیگانه تذکرات جدی داده شد و آسیب‌ها و تهدیداتی که دراین ارتباط متصور است، تشریح شد.
وی در همین رابطه به ارائه توصیه‌ها و تعلیمات لازم و نقد وتحلیل مسائل و مشکلات موجودحین بازرسی‌ها اشاره کرد و گفت: به اذعان مسئولان انتظامی این شیوه کار، موجب ارتقاء کیفی عملکرد آنها در انجام تحقیقات مقدماتی و جمع‌آوری ادله خصوصاً تشخیص صحیح جرایم مشهود از غیرمشهود و حدود وظایف و اختیارات آنها در برخورد با این جرایم شده که خطای آنها را در مواجه‌شدن با این دو طیف از جرایم کاهش داده است.
حاتمی با بیان اینکه خوشبختانه طی سال‌های اخیر و در جریان این بازدیدها، بستر مشورت با مقامات قضایی در حوادث و وقایع پیچیده فراهم شده، تصریح کرد: با این اتفاق مهم روسا و معاونان کلانتری‌ها از دانش و تجربیات قضات و کارشناسان بهره برده‌اندکهتأثیرات مؤثر و مفیدی را در نحوه عمل مأموران شاهدیم.
پلیس راهور یکی از مراکز حساس نیروی انتظامی است که ارتباط کاملاً مستقیمی با مردم در هر لحظه و ساعت در سطح خیابان‌ها وجاده‌ها دارد. خدمت‌رسانی این مرکز در تمامی ایام به خصوص تعطیلات گره‌گشای حال مسافران در سفرهای درون‌شهری و برون‌شهری است
به همین خاطر، هیئت بازرسی دادسرای نظامی تهران به‌طور ویژه نگاه خاص خود را به پلیس راهور معطوف داشته است.
بازپرس دادسرای نظامی تهران به محورهای مورد تمرکز هیئت بازرسی در حوزه راهور اشاره کرد و گفت: در بازدید از مراکز راهور تهران وسایر شهرستان‌ها موضوع دریافت کمک‌ها وپاداش‌ها از برخی مراکز دولتی وشبه‌دولتی مانند شهرداری‌ها، ادارات آب وفاضلاب، مخابرات، مترو و... و پیمانکاران درقالب کمک‌های سازمانی مطرح و آسیب‌ها این بخش تبیین و راهکارهای قانونی برای وصول کمک‌های نهادهای قانونی مطرح شد.
وی افزود: همچنین دستورات دادستان نظامی تهران در خصوص نحوه اخذ پاداش وکمک‌های مراکز مذکور به بخش راهور تشریح و تذکرات لازم داده شد.
قاضی دادسرای نظامی تهران عملیاتی شدن پیشنهادی‌های اصلاحی هیئت بازرسی در سال 1396 را یکی از دستاوردهای مهم این بازدیدها عنوان کرد.
حاتمی گفت:برای رعایت حقوق مراجعان به مراکز انتظامی وفق قانون آئین دادرسی کیفری، پیشنهاد شد که حقوق متهمان و شکات در قالب یک بروشور به افراد تفهیم شود که شاهد اجرایی شدن آن از اواخر سال گذشته بودیم.
وی به اثرات این اقدام ساده اما مؤثر اشاره کرد و گفت: در بررسی‌های صورت گرفته آمار شکایات مردمی درباره عدم رعایت حقوق متهمان و شکات در مراکز انتظامی سطح شهر تهران کاهش‌یافته است.
بنا به گفته بازپرس حاتمی، ارتباطات و تعاملات فرهنگی کلانتری‌ها با ائمه جماعات مساجد، بسیج، معتمدان و هیئت‌های مذهبی از دیگر پیشنهادهای این هیئت در بازرسی‌های سال 1396 بوده است.
وی گفت: حسب گزارش‌های واصله، مسئولان کلانتری‌ها با حضور در مساجد وارتباط با هیئت‌های مذهبی علاوه بر اعمال مأموریت حاکمیتی در حوزه مسائل فرهنگی فعال شده‌اند که این رویکرد مورد تحسین هیئت‌ها و ائمه جماعات شده است.
حاتمی افزود:همچنین هماهنگی و تعامل با بسیج، زمینه‌ فعالیت‌های موازی و یا بروز اختلافات در اجرای مأموریت‌ها راتا حدود زیادی مرتفع کرده و این دو تشکیلات، همسو با هم در ایجاد امنیت عمومی جامعه فعال عمل می‌کنند.
وی برای مؤثرتر شدن اثرات این بازرسی‌ها پیشنهاد داد: جلسات مشترکی میان دادسرای نظامی وروسای مجموعه کلانتری‌های یک سرکلانتری به همراه پلیس راهور، پلیس امنیت وآگاهی همان محدوده،ماهیانه برگزار وآسیب‌ها و تهدیداتی که متوجه کارکنان این بخش‌ها است مطرح و از نقطه نظرات آنها نیزمطلع شویم.
گفتنی است که اعضای هیئت‌های بازرسی را آقایان قهرمان مرادی و سیدعباس تقوی بازپرس و دادیار دادسرای نظامی و محمدرضا اسدی،عباس اکبری،محمد قاسمی‌راد و محمد بهرامی به‌عنوان کارشناس حضور داشتند که به همه آنها خسته نباشید عرض می‌نماییم.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما