1396/4/25 يكشنبه

رئیس سازمان قضایی استان تهران:

سازمان قضایی نیروهای مسلح قاطعانه از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت می کند

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان تهران گفت: سازمان قضایی نیروهای مسلح از آمران به معروف و ناهیان از منکر قاطعانه پشتیبانی و حمایت می کند.

حجت الاسلام والمسلمین عباسعلی فراتی در افتتاحیه دوره آموزشی طلایه داران امربه معروف و نهی از منکر سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: سازمان قضایی نیروهای مسلح در عمل به تأکیدات مقام معظم رهبری خود را موظف می داند که از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت کند.
معاون دستگاه های نظامی و قضایی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تهران گفت: بهترین امت ها از نظر قرآن آنانی هستند که امر به معروف و نهی از منکر می کنند که این مهم، جایگاه رفیع و بلند این دو فریضه الهی را از نظر دین اسلام بیان می‌دارد.
وی با اشاره به این روایت از معصومین(ع) که با امر به معروف و نهی از منکر، جاده‌ها امن، کسب و کار، فرهنگ حاکم به بازار، تجارت و دادوستد حلال می شود، تصریح کرد: می خواهید از وابستگی اقتصادی خارج شوید و به پیشرفت دست یابید امر به معروف و نهی از منکر کنید که درباره هر کدام از این موارد باید ساعت‌ها توسط کارشناسان بحث شود.
فراتی با اشاره به این سخن امام علی (ع) که استواری شریعت و دین و اقامه حدود مبتنی بر امر به معروف و نهی از منکر است، اظهار داشت: در روایتی از امام محمدباقر(ع) داریم که این واجبی است که واجبات دیگر به واسطه آن اقامه می شود.
این مقام قضایی با بیان اینکه نحوه امربه معروف و نهی از منکر مهم است، افزود: در قرآن، ادعیه و روایات آمده که پیامبر(ص) و اولیاء با موعظه حسنه و حکمت، دعوت به خداوند و فرامین الهی می کردند و پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «‌کسی که می‌خواهد امر به معروف و نهی از منکر کند، عمل خودش باید معروف باشد.»
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان تهران به سه خصلت آمرین به معروف و ناهیان منکر در روایتی از امام صادق(ع) اشاره کرد و افزود: اول باید خودش عامل باشد به آن چه امر می‌کند و ترک کننده باشد از آن چه نهی می کند حتی در برخی روایات لعن شده‌اند کسانی که امر به معروف و نهی از منکر کرده ولی همان معروف را ترک و یا همان منکر را مرتکب می شوند.
فراتی، عادل بودن و رفق و مدارا در امر به معروف و نهی از منکر را دو ویژگی دیگر آمرین و ناهیان عنوان کرد و گفت: پیامبر اسلام (ص) می‌فرماید که خداوند به من امر کرده است که با مردم مدارا کنم.
وی افزود: اگر بعضی حوادثی که در حین امر به معروف و نهی از منکر روی داده، آسیب شناسی شود احتمال دارد به این فرمایش امام صادق(ع) و سایر معصومان عمل نشده باشد.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان تهران در ادامه، با بزرگداشت یاد و خاطره شهدای امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: حدود هفتاد نفر در این راه مقدس به شهادت رسیده‌اند و عده‌ای هم به افتخار جانبازی نائل آمده‌اند که در اکثر موارد این بزرگواران با مدارا عمل کردند لیکن متأسفانه طرف مورد خطاب، شرارت کرده و موجبات درگیری را فراهم آورده که حادثه اخیر متروی شهرری مصداقی از این موضوع است.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع مسئولان عالی قوه قضائیه گفت: ‌رهبر معظم انقلاب صراحتاً اجرای اصل هشتم قانون اساسی را از تمام مسئولان به ویژه دست اندرکاران قوه قضائیه مطالبه کردند.
حجت‌الاسلام والمسلمین فراتی بیان داشت: قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر پس از حدود سی و پنج سال بالاخره تصویب شد اما پس از تصویب آن، پیشنهاد شد که قانون اجرا نشود اما با مطالبه رهبری و بزرگان نظام، قانون ابلاغ شد ولی هنوز ایشان گله‌مندند که چرا این مسئله جدی گرفته نمی شود.
وی تأکید کرد: سازمان قضایی نیروهای مسلح آمادگی کامل خود را در حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در بخش مرتبط اعلام می دارد.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان تهران افزود: در پرونده‌هایی که با موضوع امر به معروف و نهی از منکر تشکیل می‌شود نیز با رعایت حقوق طرفین پرونده‌، پشتیبان آمران به معروف و ناهیان از منکر هستیم.
فراتی با اشاره به این نکته که در قانون، برخی اقدامات آمران به معروف و ناهیان از منکر جرم انگاری شده است، تصریح کرد: با رعایت مصالح و حقوق همه افراد، پیش بینی‌های لازم برای فراگیر شدن این دو واجب الهی در جامعه شده است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما