1397/7/9 دوشنبه

معاون نظارت و بازرسی:

نیروهای مسلح با صلابت و مقتدر، مواظبت و مراقبت دوچندان را هم نیاز دارند

معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: جایگاه نیروهای مسلح بسیار رفیع و با اهمیت است و نیروهای مسلح با صلابت و مقتدر، مواظبت و مراقبت دوچندان را هم نیاز دارند.

«احمد غلامی» روز یکشنبه در آئین نکوداشت و معارفه دادستان نظامی استان مرکزی با بیان اینکه تمامی بخش های نظام باید ادامه دهنده راه شهیدان و ایثارگران کشورمان باشند، گفت:اهمیت نیروهای مسلح بر کسی پوشیده نیست و یکی از کارکردهای نیروهای مسلح برقراری و تامین امنیت در جامعه است.
وی ادامه داد: تامین امنیت از اهمیت بالایی برخوردار است و در این خصوص دلایل عقلی و نقلی بسیاری وجود دارد. در آیات قرآن کریم بر این مسئله و اهمیت آن تاکید شده و خوشبختانه در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تامین امنیت به طریق اولی به عهده نیروهای مسلح گذاشته شده است.
معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیروهای مسلح تصریح کرد: هیچ جامعه ای به توسعه اجتماعی، اقتصادی، رفاهی و ... دست نخواهد یافت، مگر امنیت در آن جامعه تامین شود. در نظام اسلامی به دنبال حرکت امام (ره) برای احیای اسلام و بشریت و مقابله با استکبار، هزینه تامین امنیت هم افزون شد، چرا که استکبار نمی تواند آزادی و استقلال بشریت و نظام ها را تحمل کند.

وی با بیان اینکه حرکت انقلابی امام (ره) باعث شد که اهمیت تامین کنندگان امنیت بویژه در نظام اسلامی دوچندان شود، اظهار کرد: در این چند دهه این مهم را لمس کرده ایم ولی در نهایت پیروزی همیشه با اسلام است و این نگاه دینی ماست که حتی اگر شهید شویم هم پیروز هستیم و پیروزی عملی را هم مشاهده می کنیم که نمونه بارز آن جنگ در سوریه و جنگ تحمیلی است که علیرغم حمایت دنیای استکبار از اشغالگران، باز هم پیروزی با نیروهای اسلام بود.

غلامی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: جایگاه نیروهای مسلح بسیار رفیع و با اهمیت است و نیروهای مسلح با صلابت و مقتدر، مواظبت و مراقبت دوچندان را هم نیاز دارند و ظرافت و حساسیت و قاطعیت و تدبیر در این امور امری ضروری است، به همین جهت خبرگان قانون اساسی در اصل 172 قانون اساسی رسیدگی به جرایم خاص نظامی و انتظامی نیروهای مسلح را به تشکیلات اختصاصی به نام دادگاه و دادسرای نظامی محول کردند.

وی در ادامه با بیان اینکه منصب قضا هم از اهمیت و شرافت بالایی برخوردار و قضاوت صحیح مرتبه ای از مرتبه ولایت و شاخه ای از شجره ریاست عامه است، افزود: در کنار جایگاه رفیع این منصب، خطر این منصب هم عظیم است؛ چنان‌که در اسلام در خصوص حکم به غیر حق، آیات و روایات فراوان است و از طرفی قضاوت دارای فضیلت و ثواب بوده و اهمیت وجود دستگاه قضا برای مردم مشخص است.

غلامی با تاکید بر اینکه قضاوت امری خطیر است که وقت، امکانات، دانش و تقوا لازم دارد و فراهم کردن این‌همه سازوکار نیز بسیار سخت است، اظهار کرد: قضاوت از ثواب و فضیلت هایی از جمله عدالت ورزی، حمایت از مظلوم در برابر ظالم، اقامه حق و دفع باطل برخوردار است و از آثار قضاوت، اجرای حدود الهی، صلح و سازش، گره گشایی، فریادرسی و خوشحال کردن مؤمنان است.

وی به یکی دیگر از شرایط قضاوت اشاره کرد و افزود: در دادرسی بایسته هایی هست که از جمله آنها استقلال است؛ این استقلال امر بسیار مهمی است که امام خمینی(ره) نیز بر آن تاکید کرده اند.

این مقام قضایی تاکید کرد: قضاوت در نیروهای مسلح بایستی موجب تقویت این نیروها در چهارچوب موازین شده و برخورد قاطع و شدید با عنصری که در نیروهای مسلح مرتکب جرم می‌شود، موجب تقویت این نیروها خواهد شد.

غلامی با بیان اینکه توقع ما از قضات نظام اسلامی و سازمان قضایی برخورداری از روحیه انقلابی‌ و اطاعت از رهبری است، تصریح کرد: علاوه بر آن رسیدگی های ما می بایست دقیق، قاطع، جامع و توام با سرعت باشد که مورد توقع مردم و مسئولان نظام است.
در این آئین، از زحمات « علی اصغر قندی » دادستان نظامی استان مرکزی تقدیر و «یدا... عباس زاده» به عنوان دادستان نظامی استان معرفی شد.
گفتنی است که آقای قندی به افتخار بازنشستگی نائل آمده است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما