1397/5/7 يكشنبه

رئیس سازمان قضایی استان آذربایجان‌غربی:

شهروندان بابت تامین امنیت پایدار در اقصی نقاط کشور مدیون مرزبانان هستند

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان آذربایجان‌غربی که به شهرستان خوی سفر کرده بود، از ستاد فرماندهی هنگ مرزی خوی بازدید کرد.

دکتر رضا صمیمی در جمع کارکنان این هنگ، از مرزبانان به عنوان مخلص‌ترین و با تقواترین نیروهای مسلح کشور یاد کرد و گفت: امروز همه شهروندان ایران اسلامی بابت تامین امنیت پایدار در اقصی نقاط کشورمان مدیون شما عزیزان هستند، چون اطمینان دارند که با وجود تمام مشکلات و معضلات و آلودگی‌هایی که در مرزها وجود دارد، اگر ناامنی به‌وجود آید، شماها با تمام وجود و هدیه کردن خون پاکتان امنیت را برای ایران اسلامی به ارمغان خواهید آورد.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت مرز و مرزبانی در همه عرصه های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی گفت: با علم به این اهمیت بالا ولی متأسفانه به مسائل مرزی و مرزبانان و مرزنشینان رسیدگی نکرده ایم و امام سجاد ( ع ) در صحیفه سجادیه می فرمایند که مرزبان را آن قدر تأمین کنید که دغدغه ای جز مرزبانی نداشته باشند، در حالیکه امکانات مرزبانی ما قابل قیاس با کشورهای همسایه نیست.
دکتر صمیمی اضافه کرد: البته نمی توان پیشرفت‌های بدست آمده را نادیده گرفت اما تا نقطه مطلوب فاصله زیادی است، معضل قاچاق و پدیده های امنیتی، واقعیات مرزی ما هستند و بخشی از ناآرامی های داخلی کشور به اتفاقات مرزی بستگی دارد.
وی با اشاره به شرایط خاص کشور در سال جاری گفت: سناریوهای مختلفی برای بر هم زدن امنیت کشور توسط استکبار جهانی نوشته شده و ما باید آمادگی برخورد با این سناریوها را به ویژه در مرزها که از اهمیت زیادی برخوردار است، داشته باشیم.
این مقام قضایی خواستار استفاده از فناوری های نوین و حرکت به سوی مرزبانی مدرن شد و تصریح کرد: امروزه در کشورهای پیشرفته، مرزها سیستمی اداره می شود و حضور فیزیکی مفهوم خود را از دست داده و اداره نمودن سنتی، دیگر جوابگوی وضعیت موجود نیست و دنیا به سمت هدایت و کنترل الکترونیکی مرز حرکت می نماید.
دکتر صمیمی صفت بارز ماموران مرزبانی را داشتن انعطاف در رفتار و عملکرد برشمرد و تصریح کرد: تنوع تهدیدات و مأموریت‌ها به گونه ای است که مرزبانان می بایست خود را برای هر موقعیتی به‌طور انعطاف پذیری آماده کنند.
رئیس سازمان قضایی استان آذربایجان غربی رمز سالم ماندن یگان‌های مرزبانی را جدیت در امور و رعایت کلیه مقررات و حیطه بندی‌ها دانست و افزود: دشمن برای اینکه بتواند برنامه های خود را در کشور عملیاتی کند، نیاز دارد تا به سیستم های نظامی و امنیتی ما نفوذ کند و برای این منظور شیوه های مختلفی را به کار گرفته است.
وی جرایم امنیتی را از جمله تهدیدات مستمر یگان‌های مرزبانی برشمرد و تأکید کرد: به تجربه ثابت شده، حفظ هوشیاری و عدم ساده انگاری در ماموریت‌ها و رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی از رده های مختلف، سد محکمی در برابر نفوذ سرویس‌های جاسوسی ایجاد می کند.
وی با اشاره به برخی حوادث مرزی گفت: وقتی در اثر یک سهل انگاری اتفاقی می افتد اقتدار مرزبانی زیر سؤال می رود و همه زحمات شما از بین می رود؛ صیانت از نیروها و شناخت حوزه مأموریتی و هماهنگی بین نهادهای تأمین کننده امنیت مرز برای دوری از این سهل انگاری‌ها لازم اسـت.
رئیس سازمان قضایی استان همچنین بر رعایت قانون بکارگیری سلاح تأکید کرد و افزود: هر چند معتقدیم این قانون در مرزها به دلیل متفاوت بودن اوضاع و شرایط از ابعاد مختلف، کارایی لازم را ندارد ولی در هر حال باید به قانون احترام گذاشت و قانون بکارگیری سلاح برای مرزبانان بسیار حیاتی است و باید تفسیر و دقت بسیار دقیقی از آن داشته باشید.
وی تصریح کرد: در شرایط حساس کنونی، کشته شدن افراد در مرزها بر اثر تیراندازی‌های مرزی حتی اگر قانونی باشد تبعاتی در پی دارد و تشخیص ضرورت و لزوم تیراندازی ، رکن اساسی قانون بکارگیری سلاح است.
وی توضیح داد: یعنی باید ضرورت تیراندازی را احراز و اگر واقعاً لزومی برای تیراندازی نیست از این کار اجتناب کنید.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما