1396/8/11 پنجشنبه

معاون قضایی و حقوقی:

اولویت به پیشگیری قضایی- کیفری در برنامه‌ پنجم پیشگیری از وقوع جرم سازمان قضایی نیروهای مسلح

معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: یکی از مسائلی که در برنامه‌ پنجم پیشگیری از وقوع جرم سازمان قضایی نیروهای مسلح بیشتر به آن توجه شده و در اولویت قرار دارد، پیشگیری قضایی- کیفری است.

محمود صفری در گفت و گو با روابط عمومی سازمان قضایی نیروهای مسلح افزود: عمدتاً سازوکار پیشگیری قضایی- کیفری چه از نظر سخت‌افزاری و چه نرم‌افزاری در اختیار سازمان قضایی نیروهای مسلح بوده، بنابراین باید به این قضیه توجه بیشتری می‌شد.
وی ادامه داد: پیشگیری قضایی- کیفری جزء وظایف ذاتی سازمان قضایی بوده و همه ابزار و امکانات این موضوع را در اختیار داریم و اولویت ما پرداختن به این نوع از پیشگیری است.
معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح، اجرای برنامه‌های پیشگیری از وقوع جرم با همکاری همه دستگاه‌ها را یکی از سیاست های این سازمان برشمرد و تصریح کرد: در پیشگیری باید برنامه جامع یا مدیریت کلان حاکم باشد و سهم هریک از دستگاه‌ها و سازمان‌های درگیر مشخص شود تا بتوان با کمک همه نهادها و یگان‌ها موضوعات را پیش ببریم.
وی اضافه کرد: بدین منظور درصدد هستیم تا در مسیر رشد مشارکت و همکاری در اجرای برنامه‌های پیشگیری از وقوع جرم، زمینه‌های تعامل سازمان‌ها و یگان‌های درگیر را مشخص کنیم.
صفری با تأکید بر لزوم نگاه علمی به برنامه‌های پیشگیری از وقوع جرم گفت: برای بهره‌برداری از کارهای تجربی انجام شده و ارائه برنامه‌ریزی دقیق علمی، با همکاری مدیران و متخصصان این حوزه، اسناد بالادستی از جمله برنامه چهارم توسعه قضایی، سند چشم‌انداز بیست‌ساله، سند راهبردی سازمان و برنامه ششم توسعه دولت را مبنای برنامه‌های پیشگیری از وقوع جرم قرار داده‌ایم.
وی تصریح کرد: با محوریت اسناد فوق 76 اقدام اساسی در حوزه‌های مختلف پیشگیری از وقوع جرم ارائه شد همچنین بررسی جایگاه و نقش سازمان قضایی نیروهای مسلح در قوه قضائیه و نیروهای مسلح و ارتقاء سلامت کارکنان سازمان مورد توجه قرار گرفت و به سراسر کشور اعلام شد.
صفری گفت: 984 فعالیت در ذیل این 76 اقدام اساسی، از سراسر کشور پیشنهاد شد که در کمیسیون‌های تخصصی همایش سراسری مدیران سازمان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی از پیگیری و بررسی مسائل در شوراهای استانی پیشگیری از وقوع جرم نیروهای مسلح به‌تناسب شیوع جرایم در یگان‌ها خبر داد و افزود: متناسب با موضوعات ارائه شده، فرماندهان یگان‌ها در جلسات شورای استانی حضور می یابند؛ به‌عنوان‌ نمونه در موضوع مقابله با قاچاقچیان، از ظرفیت‌های مرزبانی‌ و بخش‌های مرتبط در مقابله با قاچاق استفاده می شود تا به نتایج مثمرثمرتری دست پیدا کنیم.
معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح به اقدامات پیشگیرانه این سازمان در حوزه جرایم مرتبط با قاچاق کالا اشاره کرد و گفت: در این خصوص مسائلی مانند اینکه نیروهای مسلح در مقابله با قاچاق چه مشکلاتی دارند؟ با چه آسیب‌هایی در مقابله با قاچاق و قاچاقچیان مواجه هستند؟ چه تدابیری اندیشیده شود تا نیروهای مسلح درگیر این جرایم نشوند و چه اقداماتی برای کاهش آسیب ها باید انجام شود؟ در شوراها و مجامع استانی پیشگیری از وقوع جرم نیروهای مسلح، دقیق پیگیری می شود.


 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما