1396/9/10 جمعه

جان سرباز تاجیک چه قدر می ارزد؟

دفتر سازمان غیردولتی آزادی‌های اجتماعی تاجیکستان از کاهش هزینه جبران خسارت قتل یا معلولیت سربازان نیروهای مسلح ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از تاپ تی جی، این سازمان اعلام کرده است که چند سال قبل این مبلغ 700 دلاربود اما اکنون به 200 دلار رسیده است.

بر اساس این گزارش، بررسی سازمان آزادی‌های اجتماعی تاجیکستان درباره پرداخت مبلغ جبران خسارت قتل یا معلولیت سربازان نیروهای مسلح این کشور در مثال سه سرباز مقتول و یک سرباز فلج شده نشان می‌دهد که به والدین کشته شدگان و به سرباز معلول مبلغ ناچیزی پرداخت شده است.

وکیلان مدافع و والدین فردوس رحمت‌اف سرباز کشته شده یکی از واحدهای وزارت دفاع تاجیکستان خواستار پرداخت مبلغ 238 هزار سامانی شده بودند که به آنان با حکم دادگاه نظامی ولایت سغد تنها پنج هزارسامانی پرداخت شد.

دادگاه نظامی شهر دوشنبه در پی کشته شدن عبدالوهاب قیوم‌اف سرباز وظیفه نیروی مرزبانی تاجیکستان که بر اثر ضرب و شتم هم‌قطارانش به قتل رسیده است، حکم داد که بابت این خسارت جانی به والدین سزباز مقتول مبلغ سه هزار سامانی (معادل 340 دلار) پرداخت گردد.

همچنین با حکم دادگاه به والدین مقصود ناصراف سرباز کشته شده نظام وظیفه بر اثر ضرب و شتم هم‌قطارانش مبلغ دو هزار سامانی (معادل 227 دلار) پرداخت شده است در حالی که مبلغ درخواستی وکیلان مدافع و والدین این سرباز کشته شده 420 هزار سامانی بود.

از سوی دیگر برای جبران خسارات وارده به شهبال میرزایف سرباز فلج شده نیروی مرزبانی تاجیکستان بر اثر ضرب و شتم هم‌قطارانش که از سال 2014 در دادگاه نظامی شهر دوشنبه بررسی می‌شد، مبلغ چهار هزار سامانی (معادل 508 دلار) پرداخت شد اما درخواست وکیلان مدافع و والدین وی بیش از 300 هزار سامانی بود.

خانم دلربا صمداوا مدیر سازمان غیردولتی آزادی‌های اجتماعی تاجیکستان گفته است که در این کشور در سال‌های اخیر دادگاه‌ها به درخواست وکیلان مدافع در زمینه پرداخت هزینه جبران خسارت قتل یا معلولیت سربازان نیروهای مسلح که براساس تشخیص پزشکی قانونی ارائه می شود، توجه نمی کنند.

همچنین مقامات حکومتی در تاجیکستان مدعی اند که این مبلغ را باید خانواده سربازان مقصر در قتل هم‌قطارانشان پرداخت کنند که در شرایط این کشور این امر غیرممکن است.

بر اساس گزارش امسال سازمان غیردولتی ائتلاف ضد شکنجه در تاجیکستان، در دو سال اخیر بیش از 60 سرباز وظیفه در واحدهای نظامی محل خدمتشان به دست هم‌قطارانشان ضرب و شتم شده‌اند که برای این اقدام همگی 32 سرباز و افسر به زندان محکوم شده و 12 تن از آنان عفو شده اند.

در این خشونت‌ها 11 سرباز کشته شده اند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما