1397/5/16 سه‌شنبه

دو چهره از عدالت به سبک اسرائیلی

یک نظامی اسرائیلی به جرم قتل و یک دختر نوجوان فلسطینی به جرم سیلی زدن، پس از هشت تا نه ماه از زندان آزاد شدند.

گروهبان الور آزاریا که در مارس ٢٠١٦ یک مهاجم فلسطینی را که به شدت مجروح شده بود، در کمال خونسردی به قتل رساند و عهد تمیمی که متهم شده بود در مارس ٢٠١٧ دو نظامی اسرائیلی را که وارد خانه آنها در کرانه باختری رود اردن شده بودند، هل داده است.
قضاوت مغرضانه
محاکمه گروهبان آزاریا طوفان واقعی را در اسرائیل برانگیخت. سلسله مراتب نظامی حکم شدیدی را توصیه می کرد، در حالی که نخست وزیر نتانیاهو و متحدان وی از عفو و بخشش طرفداری می کردند. مجازات قتل هیجده ماه زندان است. آزاریا با تقاضای فرجام فقط نیمی از مجازات را تحمل کرد و در ماه مه ٢٠١٨ پس از ٩ ماه زندان آزاد شد.
در حالی که افکار عمومی اسرائیل در مورد آزاریا اختلاف نظر دارند، اما بخش زیادی از افکار عمومی اسرائیل از سختگیری نسبت به عهد تمیمی حمایت می کنند، او که به همراه مادرش پس از انتشار فیلم ویدیویی که در آن وی دو نظامی اسرائیلی را از خانه خودشان بیرون رانده بود، زندانی شد. اعمال فشار بر این دختر جوان فلسطینی، راهپیمایان نوار غزه را مجبور کرد تا از وی در برابر دادگاه نظامی دفاع کنند و حکم وی به هشت ماه زندان کاهش یافت.
این محاکمه تحمیل خشونت به کودکان فلسطینی با اشغال اسرائیل و نیز شیوه های بی رحمانه دادگاه اشغالگر را که ٩٩ درصد زندانیان فلسطینی را محکوم می کند، آشکار ساخت. عهد تمیمی و مادرش با نقض حقوق بین المللی زندانی شدند. آنها پس از تحمل تمام مدت محکومیت خود، آزاد شدند. مقامات اسرائیلی برای کاهش تاثیر رسانه ای این آزادی هر کاری را انجام دادند. آنها سه هنرمند، دو ایتالیایی و یک فلسطینی، را به مدت کوتاهی زندانی کردند.
بنابراین زندانی کردن آزاریا و تمیمی که از نظر مدت به هم شبیه است، فقط درس زیادی را در مورد قضاوت مغرضانه دادگاه اشغالگر به ما می آموزد. اما همچنین عمق اختلاف بین جوامع اسرائیلی و فلسطینی را که به نظر می رسد به شدت افزایش می یابد، آشکار می سازد.
منبع: عصر دیپلماسی، ترجمه از روزنامه لوموند
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما