1397/4/12 سه‌شنبه

رویارویی قضات لهستان با دولت درباره اصلاحات جنجالی

قضات دادگاه عالی لهستان با رد اصلاحات جنجالی درباره بازنشستگی اجباری‌شان، به دنبال رویارویی با دولت راستگرای لهستان هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه تدابیر حقوقی علیه لهستان درباره اصلاحات بازنشستگی زودتر از موعد قضات دادگاه عالی که منتقدان آن را غیرقانونی می‌دانند، آغاز کرد.
کمیسیون اروپا به عنوان یکی از ابزار قدرتمند اجرایی این اتحادیه نیز اعلام کرد: اقدام لهستان مبنی بر کاهش سن بازنشستگی قضات دادگاه عالی از 70 به 65 سال استقلال قضایی را زیرسوال برده و تعهدات لهستان تحت قوانین اتحادیه اروپا را نقض می‌کند.
این اصلاحات جدید توسط دولت راستگرای لهستان امروز(سه‌شنبه) اجرایی شد و براساس آن بیش از یک سوم از قضات دادگاه عالی مجبور به استعفا هستند.
در همین راستا مشاور ریاست جمهوری لهستان اعلام کرد: رییس جمهور مالگورزاتا گرسدورف قاضی دادگاه عالی این کشور را به طور رسمی امروز(سه شنبه) بازنشسته می‌کند.
اما سخنگوی دادگاه عالی لهستان اعلام کرد که وی در نظر دارد تا 30 آوریل 2020 در پست خود بماند.
قضات دادگاه عالی لهستان اعلام کردند که گرسدورف را تشویق کرده‌اند که در پست خود بماند.
آنها اعلام کرده‌اند که هر قاضی دادگاه عالی که پیش از اجرای اصلاحات جدید بر سر کار بوده، باید در پستش تا سن 70 سالگی بدون مواجهه با هرگونه پیش شرطی باقی بماند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما