1395/11/29 جمعه

بسته شدن پرونده تحقیقات جنایات نظامیان انگلیسی درعراق

دولت انگلیس پرونده تحقیقات درباره جنایات نظامیانش را در عراق مختومه اعلام کرد.

به گزارش پارس تودی، مایکل فالون وزیر دفاع انگلیس با اعلام این موضوع، گفت اداره مأمور تحقیقات درباره 675 پرونده اتهام ضد نظامیان انگلیسی که بعضی از آنها اتهام قتل بود، منحل شد.

قرار است پلیس انگلیس به صورت عادی به شمار اندکی از ادعاهای باقی مانده رسیدگی کند.

جنایات نظامیان انگلیسی در جریان اشغال عراق در سال 2003 به همراه نیروهای آمریکایی علیه مردم عراق و اعتراضات ودادخواهی خانواده ها وبستگان قربانیان عراقی، باعث شد دولت انگلیس ناگزیر به تشکیل اداره ای برای بررسی این اتهامات و نیز طی مراحل قانونی محاکمه نظامیان متهم به جنایت در عراق شود.

در ژانویه 2016 اعلام شد که دادگاه نظامی انگلیس به بررسی پرونده ای شامل 35 فقره قتل غیرقانونی و 36 فقره آزار و اذیت جنسی و شکنجه توسط نظامیان انگلیسی در عراق می پردازد و پرونده دیگری را شامل 20 فقره قتل و 71 فقره شکنجه بررسی می کند.

نهادهای حقوقی و قضایی بین الملی نیز اتهامات مشابهی علیه نظامیان انگلیس مطرح کردند. از جمله دیوان کیفری بین المللی در گزارشی اعلام کرد که 259 عراقی از جمله 47 عراقی بازداشتی به دست نظامیان انگلیسی بی هیچ دلیل کشته شدند.

علیرغم وجود شواهد متعدد درباره جنایات نظامیان انگلیس در جریان اشغال عراق و نیز وجود شاهدان عینی، اکنون دولت انگلیس، اداره رسیدگی کننده به این جنایات را منحل و از رسیدگی دادگاه نظامی به اتهامات مطرح شده نیز جلوگیری کرده است.

بهانه مقامات انگلیسی در این زمینه، جلوگیری ازآسیب روانی به نظامیان به دلیل ادامه روند رسیدگی قضایی است. دولت انگلیس برغم ادعای حمایت از حقوق بشر، پرونده تحقیقات درباره اتهامات نقض حقوق بشر توسط نظامیان انگلیسی در عراق را بست.

با این حال شواهد درباره جنایات انگلیسی ها به حدی زیاد است که قابل انکار نیست. دولت انگلیس در سال 2009 کمیته ویژه ای را برای رسیدگی به عملکرد نظامیان انگلیسی در عراق تشکیل داد که به کمیته چیلکات مشهور شد.

این گزارش سرانجام در ژوئیه 2016 منتشر شد و در آن برخی از ابعاد مداخله نظامی انگلیس به همراه آمریکا درجنگ عراق روشن شد.

یکی از مسائل اساسی که در گزارش چیلکات به آن تصریح شد این بود که طرح انگلیس و آمادگی آن برای این جنگ کاملا نامناسب بوده است.

در عین حال در این گزارش تا حدی به موارد مختلف اقدامات جنایتکارانه نظامیان انگلیس در عراق طی سالهای اشغال این کشور پرداخته شد که خود موجب طرح دعاوی علیه نظامیان انگلیسی شرکت کننده در این جنگ شد.

جنگ عراق که امریکا و انگلیس آن را به بهانه وجود سلاح‌های کشتار جمعی در عراق به راه انداختند، بیش از هشت سال طول کشید.

در این جنگ 179 نظامی انگلیسی و حدود 4500 نظامی آمریکایی کشته شدند. این جنگ اثرات فاجعه باری برای ملت عراق و دیگر کشورهای همجوار داشت که علاوه بر کشتار صدها هزار شهروند عراقی ظهور گروه‌ تروریستی تکفیری داعش از پیامدهای آن است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما