1397/10/4 سه‌شنبه

خواب ترامپ برای نفوذ در حاکمیت آمریکا؛ قضات دیوان عالی در نوبت تغییر

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با تغییر در ترکیب قضات دیوان عالی آمریکا به دنبال به کار گماشتن قضات دست نشانده خود است که با توجه به مادام العمر بودن قضات، این دستور می تواند ترکیب این دادگاه های را برای چند دهه تغییر دهد.

 به گزارش ایرنا، تارنمای بیزنس اینسایدرنوشت: ترامپ از قرار گفته است که فکر می کند می تواند تقریبا نیمی از قضات عالی ترین دادگاه در آمریکا را با چهار انتصاب جداگانه تغییر دهد.
هر چند «روث بدر گینزبرگ» قاضی 85 ساله دیوان عالی آمریکا به تازگی بعد از عمل جراحی سرطان به کار خود بازگشت اما وضعیت سلامت او به گمانه زنی ها درباره این که ترامپ فرصت دیگری برای تغییر شکل این دادگاه ها پیدا کند، دامن زده است.
ترامپ در زمان روی کار آمدن بسرعت خلا ناشی از مرگ قاضی «آنتوین اسکالیا» در سال 2016را با انتصاب «نیل گرساچ» پر کرد که فردی محافظه کار است.
«آنتونی کندی» دیگر قاضی دیوان عالی آمریکا ژوئیه گذشته اعلام کرد که به زودی بازنشسته می شود. ترامپ امیدوار است یک محافظه کار را جانشین وی کند.
ترامپ در دوره نخست ریاست جمهوری اش تاکنون دو شانس برای انتصاب قضات جدید داشته است. اما او می گوید که انتظار دارد این فرصت را داشته باشد تا دو قاضی دیگر را نیز منصوب کند.«باراک اوباما» و «جورج دبلیو بوش» روسای جمهوری پیشین آمریکا در دوره هشت ساله ریاست جمهوری خود هر یک فقط دو بار این شانس را داشتند که قضات این دیوان را منصوب کنند.
قضات دیوان عالی که بعد از انتصاب رئیس جمهوری و تایید سنا مادام العمر منصوب می شوند یکی از میراث های بلندمدت یک رئیس جمهورمحسوب می شوند.
اکتبر(مهر) گذشته تارنمای آمریکایی آکسیوس به نقل از یک منبع ناشناس پیش بینی کرد که قاضی روث بدر گینزبرگ و «سونیا سوتومایور» در دولت ترامپ بازنشسته شوند.
منبع مذکور به آکسیوس گفته است که ترامپ عملکرد این دو قاضی را به دلیل وضعیت سلامت شان زیر سوال برده است.
سوتومایور از بیماری دیابت رنج می برد.
ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی سال 2016 اغلب گفته بود که او و «هیلاری کلینتون» رقیب دمکراتش ممکن است درنهایت 5 قاضی جدید دیوان عالی را منصوب کنند.
دیوان عالی آمریکا عالی‌ترین نهاد قضایی در این کشور و مرجع تفسیر قانون اساسی است و 9 قاضی دارد.
نامزدهای دیوان عالی در آمریکا دستکم به 51 رای سنا برای تایید نهایی نیاز دارد. جمهوری خواهان 51 کرسی و دمکراتها 49 کرسی این مجلس را در اختیار دارند.
بر اساس قانون اساسی آمریکا، در سیستم حقوقی این کشور رسیدگی به در خواست‌های تجدید نظر چه از دادگاه‌های ایالتی و چه از دادگاه‌های فدرال در دیوان عالی مطرح می‌شود و احکام آن قطعی و لازم الاجرا است. این دیوان در حقیقت مرحله پایانی رسیدگی‌های حقوقی و فصل مشترک دو سازمان قضایی ایالتی و فدرال محسوب می‌شود. به همین دلیل احکام آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما