1396/4/15 پنجشنبه

سیاسی شدن موضوع تیراندازی هوایی در لبنان

اظهارات «نهاد المشنوق» وزیر کشور لبنان مبنی بر اعمال فشار برخی شخصیت های سیاسی برای آزادی نزدیک به 100 نفر از بازداشت شدگان اخیر در جریان تیراندازی هوایی برای خوشحالی از نتایج امتحانات نهایی، انتقادهای زیادی را علیه دستگاه قضایی لبنان برانگیخت.

به گزارش ایرنا، پنجشنبه هفته گذشته در جریان تیراندازی هوایی پس از اعلام نتایج امتحانات نهایی مرحله متوسطه مدارس لبنان، بسیاری از نزدیکان دانش آموزان طبق یک رسم با حضور در پشت بام خانه های خود قبولی فرزندان خود را با شلیک تیرهوایی جشن گرفتند.
دولت لبنان به خاطر خطرات ناشی از این تیراندازی که در سال های گذشته همواره تعدادی کشته و زخمی بر جای گذاشته این اقدام را ممنوع اعلام کرده است. بر همین اساس طبق اعلام وزارت کشور، ظرف یک هفته حدود 90 نفر به خاطر تیراندازی هوایی دستگیر شدند.
دو روز پیش نهاد المشنوق وزیر کشور لبنان اعلام کرد که از بین افراد بازداشت شده، حدود 70 تا 80 نفر در نتیجه دخالت برخی سیاسیون، تنها چند ساعت بعد از بازداشت آزاد شده اند. این سخنان المشنوق واکنش های زیادی را در محافل سیاسی لبنان برانگیخت.
المشنوق گفته بود: چیزی که امنیت را به خطر می اندازد این است که این افراد بدانند که با واسطه گری فلان شخص فورا آزاد خواهند شد.
وی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت افزود: برخی از کسانی که اقدام به تیراندازی هوایی کرده بودند پایشان حتی به دادگاه هم نرسید و دستگاه قضایی اقدام به بازجویی از آنها در بازداشتگاه کرده و دستور آزادیشان را صادر کرد.
پس از این سخنان، «سامی الجمیل» نماینده پارلمان و رئیس حزب «الکتائب» در پیامی توئیتری نوشت: آیا این حرف ها درست است جناب وزیر؟ به المشنوق وزیر کشور به خاطر این جرات و اعتراف به دخالت سیاسیون تبریک می گویم ولی ما حق داریم بدانیم کدام یک از سیاسیون بر روی این گونه کارها پرده پوشی می کنند.
الجمیل همچنین «سلیم الجریصاتی» وزیر دادگستری را نیز متهم به جانبداری از متهمان پرونده ها کرد.
به دنبال این جنجان آفرینی، دفتر وزیر دادگستری در بیانیه ای سخنان المشنوق را تکذیب کرد و گفت: برخی از بازداشت شدگان به خاطر نبود مدرک کافی در اتهام وارده آزاد شدند و عده دیگری که تیراندازی آنها ثابت شده همچنان در قید بازداشت هستند و مراحل محاکمه خود را طی می کنند.
دفتر الجریصاتی در بیانیه دیگری در پاسخ به اتهام های سامی الجمیل آورده است: نمی دانیم جناب آقای سامی ما را به چه چیزی متهم می کند. ما نیز مانند او از شجاعت وزیر کشور خوشحالیم اما باید به عرض برسانیم که: دست از سیستم قضایی بردارید و از وزیر دادگستری عیب جویی نکنید چرا که مردم از عوام زدگی خسته شده اند.
روزنامه «الاخبار» با نقل سخنان جریصاتی در دفاع از عملکرد خود و رد اتهام تاثیر پذیری دستگاه قضایی از سفارشات سیاسیون، نوشت: اگر این سخنان واقعیت دارد چرا «میشل عون» رئیس جمهوری با وزیر دادگستری و نیز قاضی «صقر صقر» نماینده ویژه دولت در دادگاه نظامی تماس گرفته و خواستار سختگیری بیشتر دستگاه قضایی در پرونده مرتکبین تیراندازی هوایی شده است؟
الاخبار افزود: شنبه آینده که زمان اعلام نتایج امتحانات نهایی دیپلم است دولت در برابر آزمون بزرگی قرار دارد و معلوم خواهد شد در موضوعی به این اهمیت که با جان مردم ارتباط دارد آیا برخورد مناسب با مجرمان و خاطیان انجام می گیرد یا باز هم با مماشات با آنها رفتار خواهد شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما