1397/7/7 شنبه

زوایای فسادی که گریبان مقامات آمریکایی را گرفته است

در حالی که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با چالش رسوایی اخلاقی «بِرِت کاوانا» نامزد عضویت در دیوان عالی آمریکا دست و پنجه نرم می کند، نقض قانونی که دریافت هدایا از دولت های خارجی را منع می کند ابعاد جدیدی از فساد این دولت را بر ملا کرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، روز گذشته یک قاضی فدرال در واشنگتن حکم داد که گروهی متشکل از تقریبا 200 نفر از سناتورها ونمایندگان دمکرات آمریکایی از نظر حقوقی حق دارند ترامپ را به خاطر نقض مقررات قانون اساسی این کشور که دریافت هدیه از دولت های خارجی را منع می کند، تحت پیگرد قرار دهند.
در این بند از قانون اساسی آمریکا آمده است که مقامات منتخب نمی توانند هیچ گونه «هدیه، پرداخت، دفتر یا عنوانی از هر نوعی از پادشاه، ولیعهد یا دولت خارجی دریافت کنند.»
دمکرات ها مدعی اند که ترامپ با دریافت پول هایی از دولت های خارجی در ارتباط با هتل ها و زمین های گلف خود این قانون را نقض کرده است.
یک قاضی در ماه ژوئیه گذشته درخواست ترامپ برای جلوگیری از درخواست مشابهی را که از سوی دادستان های مریلند و منطقه کلمبیا مطرح شده بود، رد کرد و این پرونده همچنان ادامه دارد.
کارشناسان اخلاقی می گویند این بند قانون اساسی توسط بنیانگذاران آن ایجاد شد تا تضمین کند که مقام های دولت به نفع مردم آمریکا کار می کنند و به فکر جیب خود نیستند.
ترامپ، برخلاف دیگر روسای جمهوری آمریکا همچنان کنترل بر دارایی هایش را حفظ کرده و ریاست سازمان ترامپ را برعهده دارد. این سازمان 550 نهاد در بیش از 20 کشور دارد که شامل هتل های برند، زمین های گلف و غیره است. هتل او در واشنگتن دی سی نزدیک کاخ سفید واقع شده و میزبان دولت های خارجی است و درگذشته میزبان گروه های مرتبط با کویت، بحرین، ترکیه، مالزی وعربستان سعودی بوده است.
منتقدان می گویند ترامپ از قراردادهای خود با دولت های خارجی منفعت برده است. وکلای مدافع دمکرات در کلمبیا که پرونده ای در نقض این بند قانون علیه ترامپ تشکیل داده اند بیان می کنند که کنگره نه تنها حق دارد بلکه باید به عنوان بخشی از وظایف خود پرداخت های احتمالی به دولت ترامپ از جمله خرید یک آپارتمان به ارزش 6.5 میلیون دلار از سوی دولت قطر و سرمایه گذاری شرکت دولتی چین در پروژه ای که شامل هتل وزمین گلف برند ترامپ در اندونزی است را، بررسی کند.
«روبرت دالِک» مورخ آمریکایی که مطالعاتی در زمینه تاریخ رئیسان جمهوری در آمریکا دارد و کتاب های زیادی را از جمله کتاب اخیرش تحت عنوان «فرانکلین روزولت: یک زندگی سیاسی» به رشته تحریر در آورده، معتقد است دولت ترامپ را می توان به آسانی در میان فاسدترین دولت ها در تاریخ آمریکا طبقه بندی کرد.
وی می گوید: «سیاستمداران دروغ می گویند، اما آنچه دولت ترامپ انجام می دهد، متفاوت است».
دالک معتقد است با وجود وعده های ترامپ، اولین سال ریاست جمهوری اش با آفت ناشی از استعفاها، تحقیقات و رسوایی ها مواجه بوده است.
این تاریخ نویس به نشانه های بارز فساد در دولت ترامپ از جمله خودداری از کنترل بر منافع تجاری اش در نقض ماده مذکور در قانون اساسی اشاره کرد و گفت تعدادی از مقامات ارشد کابینه او به دلیل هزینه های بیش از حد سفر خود تحت تحقیقات قرار دارند.
دالک طی نوشتاری در روزنامه گاردین خاطرنشان کرد اعلام این که «پل مانفورت» رئیس و «ریک گیتس» و «جورج پاپادوپولس» مشاوران سابق ستاد انتخاباتی ترامپ به اتهامات مختلف از سوی قاضی فدرال از جمله توطئه علیه آمریکا، پولشویی و دروغ به پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) متهم شده اند، بدبینی کنونی به سیاست ها، سیاستمداران و به ویژه دولت ترامپ را تعمیق می کند.
در حالی که زمان چندانی تا انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا درماه نوامبر باقی نمانده است، رسوایی های ناشی از فساد مقامات جمهوری خواهی که دولت ترامپ را احاطه کرده اند، می تواند به دمکرات ها در این انتخابات کمک کند.
شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا چندی پیش درگزارشی ضمن اشاره به این مطلب نوشت: ترامپ و نامزدهای جمهوری خواه با رسوایی های فراوان اخلاقی و فساد مواجه هستند. بیست سال پیش در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش، رسوایی های جمهوری خواهان یک انتخابات میان دوره ای بد را به انتخاباتی افتضاح تبدیل کرد. دمکرات ها به شکل غیرمنتظره ای اکثریت را در مجلس نمایندگان وسنای آمریکا بدست آوردند و اکنون در دولت ترامپ، جمهوری خواهان گرفتار رسوایی های بیشتر و عمیق تری هستند.
به نوشته این رسانه آمریکایی، سه نفر از اعضای کابینه ترامپ شامل «تام پرایس»، «اسکات پریوت» و «دیوید شالکین» در معرض اتهامات اخلاقی قرار دارند. دستکم چهار نفر دیگر از جمله «استیو منوچین»، «رایان زینکی»، «بن کارسون» و «ویلبر راس» به دلیل استفاده از منابع مالیات پردازان، دخالت اعضای خانواده خود در مشاغل دولتی در معرض تحقیقات ناظران داخلی بوده اند.
دو نفر از مشاوران کاخ سفید با اتهام خشونت خانگی استعفا دادند.
سی ان بی سی نوشت: نامزدهای دمکرات اکنون باید تصمیم بگیرند که تا چه اندازه می توانند بر آنچه که «نانسی پلوسی» رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا «فرهنگ فساد» خوانده است تاکید کنند.
پلوسی در واکنش به رسوایی جدید کاوانا که بُعد جدیدی از فساد اخلاقی در آمریکای به ریاست ترامپ را به نمایش گذاشته است، گفت: ترامپ با حمایت از نامزد مورد نظرش قصد دارد «جنبش من نیز» را تضعیف کند. وی به راه افتادن کمپین معترضان به آزار جنسی که با هشتگ Me too به راه افتاده است، اشاره داشت.
ترامپ که خود سابقه رسوایی جنسی ناشی از اتهام آزار جنسی به بیش از دوازده زن را یدک می کشد، با چالش ناشی از فساد اخلاقی کاوانا مواجه است.
پروفسور «کریستین بلیسی فورد» روانشناس و استاد دانشگاه پالو آلتوی کالیفرنیا به تازگی در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست نامزد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی را متهم کرد که سه دهه پیش به همراه یکی از دوستانش اقدام به تجاوز به او در یک مهمانی کرده، اما با دخالت دیگران از نیت شوم خود بازمانده است.
کاوانا قرار است جایگزین «آنتونی کندی» یکی از 9 قاضی این دیوان شود که به تازگی از سمت خود کناره‌گیری کرده بود.
جمهوریخواهان که اکثریت کرسی‌های سنای آمریکا را در اختیار دارند، در تلاشند تا انتهای ماه جاری میلادی، برای عضویت کاوانا در دیوان عالی این کشور رای‌گیری کنند.
ترامپ در تصمیم جدید خود تحت فشار افکار عمومی، دستور ورود اف بی آی به پرونده اتهامات نامزد پیشنهادی خود برای دیوان عالی این کشور را صادر کرد.
وی بعد از اولین جلسه استشهاد کاوانا در روز پنجشنبه، طی اظهاراتی که از حمایت تزلزل ناپذیرش از نامزد پیشنهادی اش حکایت داشت، کاوانا را فردی بسیار صادق توصیف و منتقدان دمکرات کاوانا را به «شکار ساحره» متهم کرد.
شکار ساحره یا ساحره گیری اصطلاحی برای یافتن مردمی با برچسب ساحره یا افسونگری است و اغلب شامل ترویج ترس یا نگرانی جمعی ارزیابی می شود.
این اصطلاحی است که رئیس جمهوری آمریکا درباره تحقیقات «رابرت مولر» مسئول پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا نیز استفاده کرده است و اوایل ماه جاری از «جف سشنز» دادستان کل این کشور خواست «همین حالا به این شکار ساحره های متقلب» پایان دهد.
پلوسی روز جمعه گفت دفاع ترامپ از نامزد دیوان عالی در بحبوحه اتهامات درباره اهانت جنسی، «شکستن» جنبش ملی زنان و دلسرد کردن قربانیان آزار جنسی را هدف قرار می دهد.
وی گفت: زنانی وجود دارند از جمله دختر من که فکر می کنند آنچه که ترامپ تلاش می کند انجام دهد، تضعیف «جنبش من نیز است، فقط برای این که بگوید «ما اهمیتی به آنچه که شما می گویید نمی دهیم.» دیگر نمی خواهیم از افراد متجاوز بیشتری در آینده مطلع شویم.
هر چند فساد اخلاقی مقامات آمریکایی به مقامات دولت کنونی این کشور محدود نمی شود و تاریخ ریاست جمهوری آمریکا در گذشته نیز رسوایی جنسی و فساد اخلاقی را در کارنامه خود دارد، این امر اکنون به ابزاری در دست دمکرات هایی تبدیل شده است که با رقابتی انتخاباتی درآینده نزدیک مواجه هستند.
تارنمای هیل ارگان کنگره آمریکا در این زمینه نوشت: بسیاری از دمکرات ها جنجال ها بر سر کاوانا را یک موهبت سیاسی در آستانه انتخابات نوامبر و به ویژه در دوران جنبش «من نیز» قلمداد می کنند که رای دهندگان زن جان تازه ای در مخالفت با ترامپ گرفته اند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما