1395/12/25 چهارشنبه

تبرئه افسر پلیس فرانسه از قتل یک شهروند

دستگاه قضایی فرانسه، افسر پلیس و قاتل امین بنتونسی را تبرئه کرد.

به گزارش پرس تی وی، یک افسر پلیس فرانسه با وجود اینکه مردی فرانسوی- مراکشی را به ضرب گلوله کشته بود، در دادگاه تبرئه شد.
برغم اعتراض‌های گسترده در فرانسه در هفته‌های اخیر علیه خشونت و وحشی‌گری پلیس این کشور، این پرونده خشونت پلیس فرانسه و عدم برخورد مناسب دستگاه‌های قضایی با افسران پلیس این کشور را نمایان می‌کند.
این افسر پلیس فرانسه، امین بنتونسی (فرد فرانسوی-مراکشی، Amine Bentounsi) را در ماه آوریل سال 2012 میلادی به قتل رسانده بود.
بر اساس این گزارش،  افسر پلیس فرانسه نه تنها از اتهام قتل مردی فرانسوی-مراکشی تبرئه شد، بلکه بر اساس حکم دادگاه می‌تواند به کار خود به عنوان پلیس ادامه دهد. این مسئله سبب بهت و حیرت فعالان حقوق بشر در فرانسه شده است.
اما نکته جالب این است که دادگاه فرانسه ادعای این افسر پلیس مبنی بر دفاع از خود برای کشتن امین بنتونسی را نپذیرفت، زیرا از پشت سر به مقتول شلیک کرده بود.
چنین به نظر می‌رسد که مقتول در حال فرار بوده و برای جان پلیس خطری محسوب نمی‌شده است.
تنها جریمه‌ای که دستگاه قضایی فرانسه برای این افسر پلیس فرانسه در نظر گرفته، پنج سال تعلیق از خدمت است.
این گزارش همچنین افزود: پیروز شدن در چنین دادگاه‌هایی و محکوم کردن پلیس فرانسه بسیار سخت است.
عمر سلوتی (Omar Slaouti) یکی از فعالان حقوق بشر گفت: «نیروهای پلیس‌ فرانسه مصونیت دارند، می‌توانند بکشند، کتک بزنند، تجاوز جنسی بکنند و مردم را تحقیر بکنند و هیچ اتفاقی برای آن‌ها رخ نخواهد داد».
پرس تی وی همچنین افزود: اگر این افسر پلیس محکوم و پنج سال از خدمت معلق شد، تنها به خاطر تلاش‌های خواهر مقتول است که پویشی اینترنتی به راه انداخت و درخواست کمک کرد.
از زمان مرگ امین بنتونسی تاکنون حدود 40 نفر توسط پلیس فرانسه کشته شده‌اند. سازمان ملل و سازمان عفو بین الملل این اقدامات پلیس فرانسه را محکوم کرده‌اند.
این پرونده تبدیل به یک «پیروزی نمادین» در فرانسه شده است، زیرا به طور میانگین پلیس فرانسه سالی پانزده نفر را می‌کشند و با هیچ جریمه‌ای روبرو نمی‌شوند.

 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما