1397/12/6 دوشنبه

برخورد دوگانه مدعیان حقوق بشر درباره شهادت کودک ۶ ساله در عربستان

یک حقوقدان و استاد حقوق بین‌الملل درباره شهادت کودک ۶ ساله شیعه در عربستان گفت: هنوز به پرونده قتل این کودک رسیدگی نشده است که مسئولان قضایی عربستان اعلام کردند قاتل از تعادل روحی و روانی برخوردار نیست و به نوعی قصد دارند آن مجرم را از مسیر اتهامات رهایی ببخشند. این موضوع نشان‌‌دهنده برخورد‌ کاملا دوگانه مسئولان سعودی است.

مسعود اخوان‌فرد در خصوص علت برخورد دوگانه مدعیان حقوق بشر با موضوع شهادت کودک ۶ ساله در عربستان اظهار کرد: حقوق بشر در جهان معاصر دارای فراز و فرودی است که گاهی از آن، از سوی کشور‌های غربی علیه کشور‌های در حال توسعه یا در مسیر استقلال استفاده می‌شود که نمونه بارز این موضوع را در ارتباط با کشور‌های حامی بلوک غرب که هیچ گونه سبقه‌ای از آزادی، انتخابات، دموکراسی و عناوینی از این دست نداشتند نظیر عربستان سعودی مشاهده می‌کنیم که در گزارش‌های حقوق بشری به آنها پرداخته نمی‌شود.
وی در گفت‌وگو با میزان تصریح کرد: در مقابل، کشور جمهوری اسلامی ایران که هر سال تقریبا یک انتخابات داشته و مردم تمامی ارکان نظام را با رای مستقیم و غیرمستقیم خودشان انتخاب کردند و بر آن نظارت می‌کنند و نمونه بارز مردم‌سالاری آن هم از نوع دینی است دایما در معرض اشاره‌های بین المللی قرار می‌گیرد و عناوینی همچون حقوق بشر و انتخاب یک گزارشگر ویژه برای ایران نشان‌دهنده این است که برخورد غربی‌ها برخورد صحیحی نیست و بر اساس نوع تفکر بیمارگونه لیبرالیستی که هر گونه نظامی غیر خود را باطل می‌داند استوار است.
این استاد حقوق بین‌الملل در ادامه در خصوص قتل کودک 6 ساله در مدینه به دلیل شیعه بودن بیان کرد: این حادثه بسیار دردناکی است که در قرن بیست و یکم یک پسربچه به جرم فرستادن صلوات به پیامبر اسلام (ص) و خاندان ایشان، از نظر تفکر عقب‌مانده و ارتجاعی سلفی باید به فجیع‌ترین شکل و در مقابل چشمان مادرش کشته شود؛ همه این‌ها نشان‌دهنده درنده‌خویی تفکر وهابی و سلفی است که بار‌ها و بار‌ها مورد حمایت استکبار جهانی و مشخصا آمریکا قرار گرفته است چرا که آنها بر اساس دلار‌های نفتی، حق و باطل را ارزیابی می‌کنند.
اخوان‌فرد با بیان اینکه متاسفانه برخی این موضوع را در برخورد‌های ژورنالیستی به فراموشی می‌سپارند، عنوان کرد: به نظر اهمیت قتل این کودک 6 ساله بسیار بالاتر از قتل خاشقچی و بسیار تالم‌آور است و باید به ابعاد انسانی و حداقل‌های حقوق بشری توجه شود.
این استاد حقوق بین‌الملل ادامه داد: من از کرسی‌های حقوق بشری بین‌المللی و سازمان‌های بین‌المللی تعجب می‌کنم که علی‌رغم گذشت چند روز از این حادثه هیچ گونه اظهارنظر و محکومیتی از آنها مشاهده نمی‌شود و انتظار این است که کرسی‌های حقوق بشری بین‌الملل و داخل کشور دراین باره اظهار نظر کنند چرا که یک انسان به دلیل تفتیش عقاید به قتل رسیده است. به همین دلیل بر اساس موازین حقوق بشر و اعلامیه حقوق بشر و براساس اعلامیه حقوق بشر اسلامی و حداقل موازین شرع مقدس اسلام، این اقدام محکوم است.
وی اضافه کرد: بنابراین انتظار می‌رود با این موضوع به صورت عادی برخورد نشود و حداقل نیاز است برای این موضوع نشستی از سوی صاحب‌نظران ترتیب داده شده و به ابعاد مختلف مظلومیت این کودک پرداخته شود.
اخوان‌فرد در خصوص میزان صحت و سقم ادعای استقلال از جانب سازمان‌های بین المللی گفت: اساسا زمانی که پرونده‌ای مطرح می‌شود به عنوان یک شاخص برای ارزیابی میزان کارآمدی و تعهد آن سازمان به اساسنامه خود به کار می‌رود؛ در این رابطه برخورد این‌گونه سازمان‌ها با چنین موضوعی روشن می‌کند که چه میزان برایشان جان انسان‌ها مهم است. این در حالی است که هنوز به پرونده قتل کودک 6 ساله شیعه رسیدگی نشده است که مسئولان قضایی عربستان اعلام کردند که این فرد از تعادل روحی و روانی برخوردار نیست و به نوعی قصد دارند آن مجرم را از مسیر اتهامات رهایی ببخشند که نشان‌دهنده این است که این برخورد‌ها کاملا دوگانه است.
وی تصریح کرد: افکار عمومی جهان به خوبی این موضوع را درک می‌کنند و به خوبی نقش دلار‌های نفتی را در محکومیت و عدم محکومیت در چنین پرونده‌هایی حس می‌کنند. به همین دلیل است که در این رابطه، حتی کسانی که با ما از نظر عقیده و آرمان متفاوت هستند حتی مردم کشور‌های غربی نیز با ما هم‌مرام و هم‌عقیده هستند که نمونه بارز آن را در تظاهرات مردم فرانسه در پاریس مشاهده می‌کنیم.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما