1398/9/1 جمعه

با وجود عفو ترامپ؛

پرونده نیروی خاطی آمریکا دوباره به جریان افتاد

یکی از افسران ارشد یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا عفو ادوارد گلگر، رهبر یکی از گروه‌های نیروی عملیاتی ویژه آمریکا به دستور دونالد ترامپ را نادیده گرفت و پرونده وی را برای بررسی مجدد به یکی از دادگاه‌های نظامی ارتش فرستاد و ممکن است منجر به اخراج نهایی گلگر از این یگان ویژه شود.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در 15 نوامبر سال جاری میلادی در پرونده سه نظامی از جمله ادوارد گلگر که به خاطر اتهامات جنایات جنگی زندانی شده بودند، دخالت و آن‌ها را عفو کرد. این اقدام ترامپ به خاطر نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

علی‌رغم دستور عفو ترامپ که فرمانده کل قوا نیز محسوب می‌شود، آدمیرال کالین گرین، رئیس فرماندهی ویژه جنگ نیروی دریایی این موضوع را در یکی از دادگاه‌های نظامی مطرح می‌کند.

یکی از افسران نیروی دریایی آمریکا که خواست نامش فاش نشود به شبکه سی‌بی‌اس نیوز گفت: «این بررسی شایستگی آن‌ها برای عضویت در یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا است. موضوع این بررسی از سوی وزیر نیروی دریایی و رئیس عملیات دریایی مورد حمایت قرار گرفته است. این یک اقدام اجرایی است که عفو ترامپ بر آن تاثیری ندارد.»

نام گلگر و سه تن از نیروهای جوخه‌اش به نام‌های رابرت بریش، جیکوب پورتیر و توماس مک‌نیل برای بررسی به دادگاه نظامی داده شده است. گرچه ترامپ اعلام کرد تصمیمش عفو و بخشش بوده اما به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است و سازمان ملل نیز این اقدامات ترامپ را به عنوان "پیامی ناراحت‌کننده" برای تمامی نیروهای نظامی در سراسر جهان محکوم کرد.

مارتین دمپسی، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا در توییتی نوشت: «بدون اسناد و مدارکی که بی‌گناهی متهم را ثابت کند، این عفوها به نیروها و متحدانمان این پیام را می‌دهد که ما قوانین جنگ‌ مسلحانه را جدی نمی‌گیریم.»

وی این موضوع را دست کشیدن از مسئولیت اخلاقی خواند.

گلگر به چندین فقره جنایت جنگی طی فعالیتش در عراق در سال ۲۰۱۷ متهم بود. در ماه ژوئیه یک هیئت منصفه نظامی او را از قتل یک شبه‌نظامی دستگیر شده داعش به ضرب چاقو در گردنش تبرئه کرد اما وی را به عکس گرفتن غیرقانونی با جسد این شبه‌نظامی داعشی متهم کرد که تنزل درجه او را به دنبال داشت.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما