1395/12/24 سه‌شنبه

ارجاع 7800 مصری به دادگاه‌های نظامی در 2 سال گذشته

یک موسسه حقوقی مصر اعلام کرد که طی دو سال گذشته ۷۸۰۰ شهروند مصری برای محاکمه به دادگاه‌های نظامی ارجاع داده شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، یک نهاد موسوم به «التنسیقیه للحقوق و الحریات» (کمیته هماهنگی برای حقوق و آزادی‌ها) در یک مقاله پژوهشی درباره وضعیت محاکمه‌های نظامی و تاریخ آن در مصر نوشت که محاکمه نظامی غیرنظامیان در مصر قدمتی طولانی دارد و از زمان اشغال مصر توسط انگلیس تا به امروز قوانین نظامی تغییر کرده است.

به نوشته روزنامه القدس العربی، در این پژوهش آمده است که از ابتدای اکتبر 2014 تا جولای 2016 تعداد افرادی که برای محاکمه به دادگاه‌های غیرنظامی ارجاع داده شدند 7800 نفر بودند که بیشتر این افراد به صورت جمعی محاکمه و احکامی برای آنها صادر شده است همچنانکه اعترافات این متهمان تحت شکنجه گرفته شده است.

دستکم 86 نفر از این متهمان کودک و شماری نیز دانشجو، استاد دانشگاه و فعالان حقوقی و سیاسی بوده‌اند.

بنابر این گزارش، دادگاه‌های نظامی از اکتبر 2014 تا کنون برای 21 نفر حکم اعدام صادر کرده و حکم اعدام 6 نفر که در آگوست 2014 صادر شده بود در ماه می 2015 اجرا شد.

دادگاه نظامی همچنین یک نوجوان 15 ساله را به اتهام مشارکت در تظاهرات غیرقانونی به 3 سال حبس محکوم کرد.

1478 شهروند مصری از ساکنان استان المنیا به اتهام حمله به کلیساها و خانه‌های مسیحیان در آگوست 2013 و صدها نفر از ساکنان المنیا نیز به اتهام مشارکت در حوادث خشونت‌بار سال 2013 به دادگاه‌های نظامی ارجاع داده شدند.

در فوریه سال 2016 نیز یک دادگاه نظامی در جریان محاکمه 116 متهم از استان الفیوم، به اشتباه برای یک کودک 4 ساله حکم صادر کرد.

دولت مصر از زمان عزل «محمد مرسی» رئیس‌جمهور منتسب به جماعت اخوان‌المسلمین، بازداشت و محاکمه رهبران و اعضای این جماعت را افزایش داده است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما