1395/11/29 جمعه

دولت پاکستان به دنبال تمدید فعالیت دادگاه های ویژه نظامی

دولت پاکستان تصمیم دارد با ارائه پیش نویسی، ضمن انجام اصلاحات در قانون اساسی این کشور، فعالیت دادگاه های ویژه نظامی را به مدت سه سال دیگر تمدید کند.

دادگاه های نظامی دو سال پیش و پس از حمله تروریستی مرگبار سال 2014 به مدرسه ای در شهر پیشاور پاکستان با هدف تسریع در روند محاکمه تروریست ها و قاطعیت بیشتر برای صدور حکم اعدام برای افراد مجرم در این زمینه، تشکیل شد. مدت فعالیت این دادگاه در زمان تشکیل آن ، دو سال اعلام شده بود و این مدت ، چند ماه پیش منقضی شده است.
به گزارش ایرنا، رسانه های پاکستان روز جمعه اعلام کردند مهلت فعالیت دادگاه های نظامی در ماه های گذشته به پایان رسیده بود و تمدید مجدد آن ملزم به توافق میان دولت و احزاب و گروه های سیاسی پاکستان بود که تاکنون چند نشست میان دولت و جناح مخالف برگزار شده اما نتیجه ای از این نشست ها به دست نیامده است. برخی احزاب مخالف تمدید فعالیت دادگاه های نظامی هستند.
در آخرین نشستی که میان دولت و رهبران پارلمانی برگزار شد پیش نویسی میان اعضای این نشست توزیع شد که در آن تعریف جدیدی از تروریست ارائه شده و گفته شد که از این به بعد بدون توجه به مذهب و انگیزه ها، تروریست ها را باید شناسایی و با آنان برخورد کرد.
رهبران ارشد سیاسی پاکستان از جمله نوید قمر از حزب مردم و شاه محمود قریشی از حزب تحریک انصاف در این نشست حضور داشتند. نماینده حزب مردم با تمدید فعالیت دادگاه های نظامی مخالفت نشان داد در حالی که نماینده حزب تحریک انصاف گفت که چه ضمانتی وجود دارد که اگر با تمدید فعالیت دادگاه های نظامی موافقت شود، وضعیت کشور بهبود پیدا خواهد کرد.
وی افزود: دولت با عجله به دنبال تصویب کردن لایحه (در خصوص تمدید فعالیت دادگاه های نظامی) است اما عملکرد خوبی در این خصوص از خود نشان نداده است.
رویدادهای تروریستی مرگبار روزهای اخیر در پاکستان، می تواند تصمیم دولت این کشور برای تمدید فعالیت دادگاه های نظامی را جدی تر سازد.

 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما