1396/4/28 چهارشنبه

استاد حوزه و دانشگاه:

دوران حیات امام صادق(ع) اوج شکوفایی فرهنگ تشیع بشمار می‌رود

به مناسبت شهادت امام جعفر صادق(ع) مراسمی در سازمان قضایی نیروهای مسلح برگزار شد.

در این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه دوران حیات امام صادق(ع) اوج شکوفایی فرهنگ تشیع به شمار می رود، گفت: به دلیل افول قدرت امویان در دوران حیات امام (ع) فرصت خوبی فراهم شد تا فرهنگ تشیع اوج شکوفایی خود را ببیند.
وی افزود: از مجموع 60 هزار حدیث نقل شده از امامان معصوم(ع) به غیر امیرالمومنین (ع) 38 هزار حدیث از امام صادق(ع) نقل شده است.
حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی تصریح کرد: شیعیان تا قبل از امام صادق(ع) حتی مناسک حج و احکام حلال و حرام خدا را به خوبی نمی دانستند و اگر فقه اهل بیت را داریم عمدتا به برکت امام صادق (ع) است.
این استاد دانشگاه به حیات سیاسی امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: دوران آن حضرت دوران پر فراز و نشیبی بود، در اوج سختی ها امام (ع) با دستگاه ظلم به طور قاطع برخورد می کرد و زمانی که منصور دوانیقی از امام (ع) درخواست کرد که بیشتر در دستگاه حکومتی رفت و آمد کند، فرمود که ما دنیایی نداریم که از دنیای مان بترسیم و با تو ارتباط برقرار کنیم و تو هم آخرتی نداری که با تو رفت و آمد کنیم و به دین مان اضافه کنیم.
وی تصریح کرد: مالک بن انس نقل می کند که ما هر وقت خدمت امام(ع) می رسیدیم، ایشان روزه دار و مشغول ذکر خدا بودند و زمانی در میقات حج تا امام (ع) می خواست لبیک بگوید صدا در سینه اش حبس می شد، پرسیدند که چرا لبیک نمی گویید؟ فرمودند: چطور لبیک بگویم، می‌ترسم خداوند عزوجل به من بگوید لالبیک.
حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی اضافه کرد: امام(ع) با آن معصومیت و مقامی که نزد خدا داشت در مقابل عظمت خدا متواضع و فروتن بود.
این استاد حوزه در ادامه، با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) که مراقب بودن از زبان بالاترین عبادت است، به نقل خاطره ای از یکی از اساتید حوزه در خصوص امام خمینی (ره) پرداخت و گفت: وی روایت می کرد که زمانی پیش امام (ره) رفتیم و نظر ایشان را راجع به یکی از رجال سیاسی که در سال های قبل از دنیا رفته بود پرسیدیم، امام ابتدا با سر اشاره کردند که نه! ولی بلافاصله دو بار گفتند که نمی دانم، بعد از گذشت چند روز که دوباره خدمت امام(ره) رسیدم، فوری به من گفتند که سه روز پیش که آمدی و نظر مرا در خصوص آن فرد پرسیدی به آن نه که اشاره کردم کاری نداشته باش بلکه همین نمی دانم درست است و امام در این مدت نگران بود که من چه قضاوتی درباره این فرد داشته ام.
وی گفت: امروز در دعواهای سیاسی کشور می بینیم که طرف همدیگر را تکفیر و نابود می کنند و از حیثیت می اندازند، بعد می گوییم که شما مطمئنی این حرف را تو روزنامه نوشتی، می گوید که عیب ندارد اگر هم درست نباشد، تکذیب می کنیم.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما