1396/7/3 دوشنبه

معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر سیستان و بلوچستان:

امر به معروف و نهی از منکر، نقش بسیار مهمی در سلامت جامعه اسلامی دارد

کمیسیون مبارزه با مفاسد اجتماعی به میزبانی معاونت سازمان های نظامی و قضایی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

مرتضی تمیزی در این جلسه گفت: امام محمد باقر(ع) می فرمایند که امر به معروف و نهی از منکر واجب بزرگ و عظیمی است که برپایی سایر واجبات و فرایض دینی بستگی به این دو فریضه الهی دارد.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر، نقش بسیار مهمی در صیانت و سلامت جامعه اسلامی دارد، اضافه کرد: اگر این فریضتین برابر با آن سازوکاری که اسلام طراحی کرده در جامعه بکارگیری شود، قطعا خیلی از معضلات و مشکلات اجتماعی برطرف خواهد شد.
تمیزی امر به معروف و نهی از منکر را دعوت به خیر دانست و خاطر نشان کرد: اگر در جامعه شاهد یک سری معضلات و نابهنجاری‌های اجتماعی هستیم علت آن این است که دعوت به خیر در جامعه فراموش شده است.
وی با بیان اینکه یکی از مهمترین نتایج امر به معروف و نهی از منکر پیشگیری از جرایم و معضلات اجتماعی است، تصریح کرد: سازمان قضایی نیروهای مسلح به عنوان یک دستگاه قضایی در قانون اساسی بر حسب وظیفه ذاتی خود در ارتباط با نیروهای مسلح و در راستای موضوع امر به معروف و نهی از منکر، پیشگیری از وقوع جرایم در سطح نیروهای مسلح را در دستور کار خود قرار داده که بدواً با آموزش وآگاه سازی پیشگیرانه است.
معاون دستگاه های نظامی و قضایی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تصریح کرد: همان طور که نیروهای مسلح برحسب وظیفه ارتباط مستقیم با مردم و جامعه دارد و بسیاری از امور مردم از قبیل؛ نظام وظیفه، صدور گذرنامه و رسیدگی به شکایات در کلانتری ها و... را رسیدگی می کنند، می توانند به آموزش حضوری شهروندان و فرهنگ سازی بپردازند تا ناهنجاری‌ها و مفاسد اجتماعی کاهش پیدا کند.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان سیستان و بلوچستان در ادامه، با بیان اینکه یکی از وظایف ما در حوزه مبارزه با مفاسد اجتماعی، فرهنگ سازی و ارشاد اجتماعی است، اظهار داشت: مهمترین رکن و تاثیرگذارترین دستگاه در این زمینه رسانه ملی است چون تمامی آحاد جامعه به این رسانه دسترسی دارند و می توان با تبلیغات و آموزش از خیلی از ناهنجاری ها و مفاسد اجتماعی جلوگیری کرد.
وی گفت: نقش هر فرد مسلمان در جامعه اسلامی یک نقش موثر و تعیین کننده است، مسئولیت های اجتماعی هر یک از ما به عنوان شهروند ایجاب می کند که نسبت به اموری که اطراف مان می گذرد بی تفاوت نبوده و حساس باشیم.
در ادامه، حجت الاسلام حسینی، رئیس عقیدتی- سیاسی انتظامی استان با بیان اینکه در حوزه مفاسد اجتماعی، دستگاه قضایی و نیروی انتظامی در خط مقدم مبارزه هستند، گفت: امر به معروف و نهی از منکر دو عنصر الهی است و باید برنامه ریزی شود که این دو واجب را در جامعه اسلامی و ادارات و نهادها، اجرایی کنیم.
وی افزود: کسی که جلوی منکری را نگیرد همانند کسی است که مجروحی را در کنار جاده رها کند تا بمیرد؛ امر به معروف و نهی از منکر وظیفه سنگین و خطیری است و اگر ما جامعه را رها کنیم در واقع آن را از بین برده ایم.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما