1397/8/9 چهارشنبه

چهره موفق قرآنی:

رسوخ قرآن در دل و جان، انسان را از پوچی و سردرگمی می‌رهاند

اشاره: سرکار خانم گلشن همسر یکی از کارکنان سازمان قضایی نیروهای مسلح استان تهران که راضی به انتشار نام نشد، در چند دوره اخیر مسابقات قرآنی قوه قضائیه همواره به‌قول‌معروف روی سکو بوده و مقام‌هایی را کسب کرده است. پای گفت‌وگوی این خواهر قرآنی نشستیم.

** ضمن تشکر از شما به خاطر حضور در این مصاحبه، فعالیت‌های قرآنی خود را چه زمانی آغاز کردید؟
فراگیری قرآن را از کودکی آغاز کردم و به این کار علاقه‌مند بودم. ولی اوج آن به پس از اتمام دوره کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی و قبل از ورود به حوزه علمیه خواهران بازمی‌گردد. در این دوران به‌صورت ویژه کار حفظ قرآن را در شهر خودم شیراز - سومین حرم اهل‌بیت (ع) بنا به فرمایش مقام معظم رهبری- آغاز کردم.

** مشوق اصلی شما جهت حرکت در این مسیر معنوی چه کسانی بودند؟
خانواده و معلم خوب؛ به‌ویژه معلم پرورشی دبستان. رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.

**حفظ قرآن چه تأثیری در زندگی شما داشته است؟
همواره با قرآن بودن و رسوخ آن در دل و جان آدمی، دید معنوی به زندگی انسان می‌بخشد و انسان را از پوچی و سردرگمی می‌رهاند.

** برای برنامه قرآنی خود روزی چقدر وقت می‌گذارید؟
هرچه قدر که امکان داشته باشد. آیه 20 سوره مزمل می‌فرماید «فاقروا ماتیسّر من القرآن ...» یعنی «هرچه قدر که برای شما میسر است قرآن بخوانید.»

** فعالیت‌های قرآنی را چگونه برنامه‌ریزی می‌کنید تا به سایر امورات زندگی برسید؟
با مدیریت زمان و استفاده از اوقات فراغت و به‌ویژه سحرخیزی می‌توان درکنار بهره‌مندی از قرآن به سایر امور زندگی رسید. روز خود را با قرآن آغاز کردن، لذّت غیرقابل وصفی دارد. «سحر خیز باش تا کامروا شوی.»

** تاکنون چه مقام‌هایی در عرصه قرآنی بدست آورده‌اید؟
مهم مقام و رتبه آوردن در عرصه قرآنی نیست. بلکه آنچه حائز اهمیت است «انس با قرآن» است. انس با قرآن است که زخارف دنیایی و شرکت در مسابقه تجمل و تفاخر و چشم و هم‌چشمی‌های روزمره را در چشم انسان، پست و حقیر می‌کند و انسان را از روزمرگی می‌رهاند.
کسب مقام اول کشوری حفظ موضوعی و مفاهیم حوزه علمیه خواهران، مقام دوم کشوری رشته حفظ موضوعی و مقام اول منطقه‌ای رشته مفاهیم مسابقات قرآنی قوه قضائیه و ... .

** برای ارتقای کیفیت این مسابقات چه پیشنهادی دارید؟
گذاشتن کلاس‌های قرآنی برای خانواده‌ها جهت ارتقای مهارت‌ها قبل از برگزاری مسابقات قوه قضائیه، به نظرم می‌تواند مفید باشد.

**چه توصیه‌ای برای خانم‌ها در زمینه قرآنی دارید؟
انس با قرآن باعث می‌شود که بانوان رشد معنوی داشته و مادر خوبی برای فرزندان و همسران صالحی برای شوهران خود باشند.

** برنامه آینده قرآنی شما چیست؟
ادامه تدریس و تبلیغ در زمینه قرآن و تلاش در جهت جامه عمل پوشاندن به فرمایش رهبر بزرگوار انقلاب برای داشتن ده میلیون حافظ قرآن با کمک سایر مدرسان و حفاظ قرآن، به‌علاوه تلاش در جهت حفظ و انس با نهج‌البلاغه (اخ القرآن) و صحیفه سجادیه (اخت القرآن).

** مسابقات قرآنی قوه قضائیه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مسابقات قوه قضائیه با سطح و کیفیت خوبی برگزار می‌شود که لازم است از دست‌اندرکاران آن تشکر کرد. لازم می‌دانم یادی هم از مرحوم جناب زاده که همواره جزء ممتازان این مسابقات بودند و تلاوت‌های زیبای ایشان در یاد و خاطر شرکت‌کنندگان ثبت و ضبط است، داشته باشیم که خود علاوه بر قاری، حافظ 18 جزء قرآن نیز بودند و به‌حق شایسته عنوان «استاد» بودند. رحمت خدا بر این مدیر قرآنی متواضعِ بی‌ادعا.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما