1396/9/7 سه‌شنبه

معاون شورای عالی انقلاب فرهنگی تشریح کرد:

تأثیر آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی بر خانواده‌ها

یک دوره کلاس آگاه‌سازی ویژه بانوان بسیجی سازمان قضایی نیروهای مسلح با موضوع آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی برگزار شد.

دکتر «فرشته روح‌افزا» معاون فرهنگی- اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی در این کلاس آگاه‌سازی گفت: آسیب‌های فضای مجازی امروزه بر کسی پوشیده نیست، مهم این است که ما به چه روشی می‌توانیم خود و خانواده را از این آسیب‌ها به دور نگه‌داریم.
وی با اشاره به یکی از آسیب‌های فضای مجازی در جامعه گفت: اکثر خانم‌ها از ارتباطات همسران خود در فضای مجازی گلایه دارند و بر اساس پایشی که صورت گرفته بسیاری از آن‌ها تلفن همراه همسران خود را چک می‌کنند و علت بسیاری طلاق‌های عاطفی، مشکلات خانوادگی و دعواها به ارتباطاتی که در فضای مجازی وجود دارد، برمی‌گردد.
این استاد دانشگاه افزود: پایه اولیه بسیاری از پرونده‌هایی که در این رابطه تشکیل می‌شود، تنوع‌طلبی است البته خلأهای عاطفی، اقتصادی و مشکلات اجتماعی نیز وجود دارد.
وی با بیان اینکه اکنون یک سبک خاصی در زندگی به ما تحمیل می‌شود، اضافه کرد: ما به رایانه یک ورودی می‌دهیم و یک خروجی می‌گیریم و هر برنامه‌ای که بدهید اجرا می‌کند؛ در زندگی فعلی وقتی سبک زندگی خاصی را وارد کردیم دیگر نباید توقع داشته باشیم خروجی مطلوبی بگیریم.
دکتر روح‌افزا بر افزایش دانش خانواده‌ها در زمینه فضای مجازی تأکید کرد و گفت: خیلی از تارنماها و گروه‌های مجازی به اسم آموزش مذهبی، قرآن و غیره وجود دارند که اگر صفحات آن‌ها را باز کنیم خیلی حرف‌ها و رفتارهای ناپسند را اشاعه و آدرس‌های نامناسبی را تبلیغ می‌کنند.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه سکان عفت یک خانواده برعهده زن است، گفت: به فرموده امام خمینی (ره) زن انسان‌ساز است؛ امام راحل اهل اغراق نیست ایشان زن را در ردیف قرآن قرار داده است حالا اگر می‌دانیم یا نمی‌دانیم، می‌توانیم یا نمی‌توانیم، مشکل ما است.
وی با بیان اینکه خداوند مجرای محبت را از طریق مادر به فرزندان شناسانده است، گفت: هیچ محبتی به‌پای محبت مادر نمی‌رسد؛ در تحقیقی که بین عده‌ای جنایتکار در آمریکا انجام شد تا ببینند اثرگذارترین فرد بر روی زندگی این افراد کیست و چه کسی را بیشتر از همه دوست دارد؛ همه آن‌ها به جزء یک نفر به‌اتفاق، به مادر اشاره کردند و آن‌یک نفر هم از بدو تولد مادر نداشت.
دکتر روح‌افزا یکی از آسیب‌های فعلی زنان در زندگی را فراموش کردن وظیفه مادر بودن برشمرد و گفت: مادر بودن را فقط در پختن یک غذای خوب، نظافت خانه، رسیدگی به تحصیلات فرزندان و فراهم کردن امکانات رفاهی خوب برای آنان می‌بینیم اما آن دست نوازش مادرانه را فراموش کرده‌ایم.
وی افزود: امروز یک خلأ عاطفی در بین خیلی از خانواده‌ها وجود همین دست نوازش مادرانه است.
دکتر روح‌افزا یکی از ظرفیت‌های زنان را محبت به همسر دانست و افزود: امروز بحث‌های فمینیستی و مسائل مادی جلو آمده و جایگزین این محبت شده است.
وی اضافه کرد: مهمترین علت طلاق در شمال تهران که یک‌دوم ازدواج‌ها منجر به جدایی می‌شود، به مسائل مادی برنمی‌گردد بلکه ریشه آن در مسائل فرهنگی و تنوع‌طلبی نهفته است.
در ابتدای این کلاس نیز مهدی نهاوندی فرمانده پایگاه بسیج ثامن‌الائمه (ع) سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: هدف از برگزاری این دوره، بصیرت افزایی اعضای بسیج در قالب حلقه‌های صالحین است.
وی بیان کرد: هجوم فرهنگی غرب مانند فاضلابی است که از هر سو در آن به کشور باز شده و هر طرف آن را می‌گیری از طرف دیگر می‌آید.
فرمانده پایگاه بسیج ثامن‌الائمه (ع) با اشاره به تهدیدات و خطرات جدی شبکه‌های اجتماعی، ماهواره و اینترنت گفت: شبکه‌های اجتماعی جاذبه زیادی دارند و ناخودآگاه افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
وی افزود: یک روش دشمن همین است که به‌مرورزمان در ذهن افراد، قبح اعمال منکر را می‌شکند و وقتی این منکرات در ذهن انسان تکرار شد حساسیت‌ها کم شده و همه‌چیز عادی به نظر می‌رسد و فضا هم طوری شده که اگر بخواهیم تذکر بدهیم به شما هجوم می‌آورند.

 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما