1396/1/21 دوشنبه

معاون فرهنگی قوه قضائیه:

محبت به امام علی(ع) باید همراه با معرفت باشد

به مناسبت میلاد امیر مؤمنان علی (ع) مراسم جشنی در حسینیه شهید قدوسی سازمان قضایی نیروهای مسلح مرکز برگزار شد.

معاون فرهنگی قوه قضائیه در این مراسم، در تشریح منقبت و فضائل امام علی(ع) گفت: امیر مؤمنان، دریای بیکران معنویت هستند و در ظرفیت جن و انس نیست که بتوانند فضائل ایشان را بنویسند اما اگر بتوانیم خودمان را تشنه معرفت علوی کنیم آن وقت آمادگی پیدا می کنیم به قدر ظرفیت مان از این معرفت بهره ببریم.
حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی با بیان اینکه محبت به امام علی(ع) باید همراه با معرفت باشد، گفت: معرفت آن است که بدانیم اندیشه های امام چیست، با آن انس بگیریم و به آن عمل کنیم.
معاون فرهنگی قوه قضائیه با اشاره به حدیثی از امام محمد باقر(ع) در خصوص ارکان ایمان گفت: از امیر المومنین(ع) درباره ایمان سوال شد و ایشان صبر، یقین، عدل و جهاد را چهار رکن ایمان دانستند.
وی با بیان اینکه صبر راس ایمان است، افزود: انسان مؤمن باید در برابر معصیت و گناه استقامت بورزد و اگر محرماتی پیش آمد از آن اجتناب کند.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی افزود: صبر یعنی انسان در برابر آنچه خداوند تکلیف کرده مطیع باشد و لذات زودگذر دنیوی را بر لذات جاودانی ترجیح ندهد.
وی یقین را یکی دیگر از ارکان ایمان برشمرد و گفت: یقین یعنی اینکه انسان بصیر و حکیم باشد و به عمق حکمت برسد، عبرت بیاموزد و از کارهای گذشتگان درس بگیرد و به سنت انسان های فرهیخته مثل پیامبر(ص) عمل کند.
معاون فرهنگی قوه قضائیه با بیان اینکه انسان در دنیا همیشه در معرض قضاوت است، به رکن سوم ایمان یعنی عدل اشاره کرد و گفت: انسانی عادل است که بتواند فهم امور پیچیده را داشته باشد و با قدرت استنباط، حق را از باطل تشخیص دهد و به فهم سطحی و اولیه بسنده نکند و به فهم عمیق برسد.
وی امر به معروف، نهی از منکر، حضور به موقع در میدان و ایستادن در برابر پیمان شکنان را چهار شاخه اصلی جهاد به عنوان یکی دیگر از ارکان ایمان برشمرد و افزود: یک فرد مومن باید این ویژگی ها را داشته باشد.
معاون فرهنگی قوه قضائیه با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر موجب تقویت مومنین می شود، گفت: نهی از منکر موجب ذلت منافقین است و تضعیف این فریضه الهی در جامعه باعث شده که افراد منافق، احکام اسلامی را زیر سوال ببرند.
وی تصریح کرد: امروز به اسم روشنفکری می گویند که دنیا عوض شده و باید خودمان را با دنیا وفق بدهیم و مدرن زندگی کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی افزود: آیا این حرف ها به این معنا نیست که باید از اصول دینی و اخلاقی خود دست برداریم!؟
وی دشمنی انسان مؤمن با فاسقین و پیمان شکنان را از شعب ایمان برشمرد و گفت: در دین، رحمت مقدم بر غضب است اما با فاسقین و پیمان شکنان باید دشمنی کنیم؛ مقام معظم رهبری بارها گفتند که آمریکا نقض عهد می کند.
معاون فرهنگی قوه قضائیه تأکید کرد: اگر مومنی برای خدا غضب نکند یکی از پایه های ایمانش لنگ می زند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما