1398/3/26 يكشنبه

گفت و گو با نفر اول مسابقات کشوری قوه قضائیه در رشته حفظ قرآن

فرزند یک از کارکنان سازمان قضایی نیروهای مسلح استان گیلان موفق به کسب مقام اول کشوری در مسابقات سراسری قرآن کریم قوه قضائیه شد.

مسابقات سالانه قرآن کریم قوه قضائیه فرصت مغتنمی است که کارکنان این قوه و خانواده های آنان با حضور در این مسابقات معنوی و روحانی، انس و مجالست بیشتری با قرآن داشته باشند.
آقای روح الله کاظمی فرزند آقای علی کاظمی از کارکنان سازمان قضایی نیروهای مسلح استان گیلان در این مسابقات در رشته حفظ 5 جزء به مقام اول کشوری رسید.
مصاحبه ای با وی ترتیب داده ایم:
** ضمن تشکر از شما به خاطر حضور در این مصاحبه، فعالیت های قرآنی خود را چه زمانی آغاز کردید؟
با تشکر از وقتی که در اختیار بنده گذاشتید. بنده به لطف خدا و کمک مادرم از 4 سالگی با قرآن مأنوس شدم و تعدادی از سوره‌های جزء 30 قرآن را حفظ کردم ولی به‌صورت جدی و حرفه ای از حدود 11 سالگی حفظ قرآن را زیر نظر استاد حاج فرهاد فلاح پور دنبال کردم.

** مشوق اصلی شما در این مسیر معنوی چه کسانی هستند؟
قطعاً ثواب و برکات دنیوی و اخروی انس با قرآن مشوقی برای حفظ قرآن است. پدر و مادرم و اساتید بزرگواری چون حاج فرهاد فلاح پور و حاج محمد فلاح پور مشوقین اصلی بنده در این راه هستند.

**حفظ قرآن چه تاثیراتی در زندگی شما داشته است؟
حفظ قرآن آثار و برکات مادی و معنوی بسیاری برای بنده به همراه داشته است. هرچه دارم از قرآن دارم. بهترین دوستانم را به واسطه قرآن پیدا کردم. آرامشی که در تلاوت آیات قرآن نهفته است وصف ناشدنی است. حفظ قرآن مستلزم تکرار و مرور بسیار است و این تکرار باعث می شود کلام الهی ملکه ذهن شود و این امر اخلاق و رفتار انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. یعنی حفظ قرآن به عمل کردن به دستورات آن کمک کرده و شیوه زندگی و اخلاق فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

** برای انجام برنامه های قرآنی خود روزی چقدر وقت می گذارید؟
میزان زمانی که برای برنامه های قرآنی روزانه اختصاص می دهم با توجه به مشغله درسی و کاری، متغیر است. لکن هر روز طبق برنامه ای که دارم حداقل به‌طور میانگین 4 الی 5 ساعت توفیق مجالست با قرآن را دارم. اگر فراغت بیشتری حاصل شد به زمان مذکور اضافه می شود و تقریباً هر فرصتی پیدا کنم صرف برنامه های قرآنی می نمایم.

** فعالیت های قرآنی را چگونه برنامه ریزی می کنید تا به سایر امور زندگی برسید؟
معمولاً برنامه روزانه ام را به گونه ای می نویسم که حفظ و تلاوت قرآن و برنامه های قرآنی در اولویت قرار گیرد. اصولاً سعی می کنم که برنامه های قرآنی هر روزم را نزدیک اذان یا بعد از نماز انجام دهم و مابقی اوقات را به برنامه های دیگر اختصاص دهم و از تمام وقتم استفاده کنم. در اوقاتی که در رفت و آمد هستم بخشی از مطالعاتم را انجام می‌دهم که فراغتی برای ورزش و زمان بیشتری برای رسیدگی به برنامه های قرآنی داشته باشم. به‌علاوه در نوشتن برنامه سعی می کنم هر فعالیتی را در ساعتی قرار دهم که بیشترین آمادگی را برای انجام آن داشته باشم. مثلا برنامه های قرآنی را بعد از اوقات نماز انجام می دهم.

**تاکنون چه مقام هایی در عرصه قرآنی بدست آورده اید؟
بحمدالله و به لطف زحمات و هدایت اساتید، توفیقاتی در این عرصه داشته ام. مقام اول حفظ 5 جزء در مرحله استانی و کشوری مسابقات قرآنی قوه قضائیه در سال 97، مقام اول مسابقات قرآنی ارتش و نداجا در سال 97، مقام اول حفظ 5 جزء بالای 18 سال مسابقات سازمان اوقاف در سال 96 در شهرستان رشت و مقام دوم همین مسابقات در سطح استان، مقام اول حفظ 10 جزء در مسابقات قرآن دانشگاه آزاد انزلی در سال 97 و مقام اول حفظ 10 جزء در مرحله استانی مسابقات قرآنی قوه قضائیه در سال 96 از جمله عناوینی است که در این سال ها لطف خدا شامل حالم شده و در آن توفیق داشته ام.

** چه برنامه هایی برای آینده دارید؟
ان‌شاءالله حفظ کل قرآن کریم از اهدافی است که برای آن برنامه ریزی کرده ام. به رشته قرائت هم علاقه مندم و قصد دارم به‌طور حرفه ای این رشته را دنبال کنم. همچنین راغب هستم در حد توان به ترویج معارف قرآنی بپردازم.

** مسابقات قرآنی قوه قضائیه را چگونه ارزیابی می کنید؟
این مسابقات یک رویداد بزرگ قرآنی است که بحمدالله ثمرات خوبی داشته است. سطح شرکت کنندگان خوب است و هر سال با برنامه ریزی خوبی که انجام گرفته بهتر می شود. برگزاری این مسابقات باعث تشویق هر چه بیشتر افراد به انس با قرآن و ارتقاء مهارت های آنها می شود از حیث اجرایی هم در سطح مطلوبی قرار دارد.

** شما چه روشی را برای حفظ قرآن انتخاب کرده اید؟
شیوه من به این گونه است که صبح ها بعد از نماز صبح به محفوظاتم اضافه می کنم و در نوبت های بعدی ضمن تثبیت محفوظات قبلی، محفوظات جدید را کار می کنم. قبل از خواب هم تمام محفوظات همان روز و هم محفوظات دوره ای را به یکی از اعضای خانواده ارائه می کنم.

** چه توصیه ای برای هم سن و سال های خود دارید؟
اگر بتوانم به کسی توصیه ای داشته باشم این است که انس با قرآن را جزء برنامه های روزانه خود قرار دهد و حداقل روزی چند سطر از قرآن را با تدبر در آن بخواند. دیگر این که با تمام قوا پشتیبان ولایت فقیه باشند چرا که جنگ امروز جنگ اراده هاست و دشمن از ابزارهای مختلف برای سلب اراده جوانان استفاده می کند؛ انس با قرآن و خصوصاً تدبر در آن موجب مصونیت از این توطئه هاست.

**از وقتی که در اختیار ما گذاشتید تشکر می کنم.

* مصاحبه: بهروز شریف نیا – مدیر دفتر ریاست و مسئول روابط عمومی سازمان گیلان
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما