1397/7/17 سه‌شنبه

گفت‌وگو با نفر سوم مسابقات ترتیل قوه قضائیه

نقش یک مربی دلسوز در موفقیت یک قاری قرآنی

اشاره: حسین حسن‌زاده متولد مشهد مقدس در پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم قوه قضائیه توانست در رشته قرائتِ ترتیل مقام سوم را کسب کند.

خیلی از ما با تلاوت‌های دلنشین این عزیز در همایش‌ها و برنامه‌های مختلف سازمان در مشهد مقدس آشناییم.به مناسبت این موفقیت، مصاحبه‌ای با ایشان ترتیب داده‌ایم که توجه شما را به آن جلب می‌نماییم.

** با تشکر از شما به خاطر حضور در این مصاحبه، از چندسالگی شروع به تلاوت قرآن کریم کردید؟
از 8 سالگی هم‌زمان با فراگیری درس در دوره دبستان به همراه چند تن از هم‌محله‌ای‌ها در مکتب‌خانه قرآن «بی‌بی رئیس‌السادات» به قرآن آموزی مشغول بودیم و با تشویق‌های ایشان برای اولین بار به تلاوت قرآن پرداختم.

** چه عاملی باعث جذب شما به‌سوی قرآن شد؟
به نظرم مهمترین عامل، تشویق‌های اولین معلم قرآنم بی‌بی رئیس‌السادات بود. کلاس‌های قرآن را بدون هیچ چشمداشتی در خانه‌اش برگزار می‌کرد و به بچه‌ها بیسکویت مینو به‌عنوان جایزه می‌داد.
پدرم و مادرم خیلی حمایت می‌کردند که حتماً به جلسات قرآن بروم و اساتید بزرگوار جناب شایسته، مرحوم حاج کاظم حسن‌زاده، استاد ستاری و استاد بیژنی و دیگر اساتیدی که نامشان در خاطرم نیست، بر گردن من حق دارند.

** آیا از سبک خاصی در قرائت و ترتیل قرآنی پیروی می‌کنید؟
چون از مداحی هم استفاده می‌کنم، به نظرم سبک خواندن من تلفیقی از اساتید مصری، ایرانی و مداحی است. گاهی اوقات که صدای ضبط شده خودم را می‌شنوم تعجب می‌کنم که الآن به سبک کدام استاد نزدیک‌تر است؟ و واقعاً سبک خواندن استاد منشاوی و استاد العفاسی از اساتید بین‌المللی قرآن و صدای استاد سعیدیان و استاد پرهیزگار از اساتید خودمان را خیلی دوست دارم.

** به نظر شما مقدمات یک قرائت خوب چیست؟
به نظر من شرط اولیه و مقدمه یک قرائت خوب، توکل به خداوند و ممارست و تمرین وافر و منظم است.

انس با قرآن چه اثری در زندگی شخصی و کاری شما داشته است؟
مسلماً در هر کجا که خیلی متمایل به دنیا می‌شوم و از آخرت کمی غفلت می‌کنم یاد و نام خدا و تلاوت و تعمق در چند آیه از قرآن دلم را آرام می‌کند.

زیباترین آیه قرآنی از نظر شما کدام آیه است؟
«قد افلح من زکیها» آیه نهم سوره مبارکه شمس.

تاکنون چه مقام‌های قرآنی در کشور کسب کرده‌اید؟
در سال 79 در مسابقات کشوری نیروهای مسلح در رشته ترتیل سوم و در رشته اذان دوم شدم و 31 روز مرخصی تشویقی قرآنی به من اعطا کردند که خیلی برایم شیرین بود.
در پنجمین دوره مسابقات سراسری قوه قضائیه، در هر دو مسابقه استانی و منطقه‌ای دوم و در مسابقات سراسری رتبه سوم در رشته قرائت ترتیل را از آن خود نمودم.

مهم‌ترین علت موفقیت خود را در چه عواملی می‌دانید؟
البته من خودم را شاگرد اساتید خوب شهر و کشورم می‌دونم و اگر بخواهم علت اصلی موفقیتم تا این مرحله را ذکر کنم تشویق‌های پدر و مادرم بود که دستشان را می‌بوسم و برایشان دعا می‌کنم تا همیشه در صحت و سلامت باشند.

آیا خاطره قرآنی دارید؟
به نظر من مسابقات قرآنی اعم از کشوری و بین‌المللی همه‌اش خاطره است و سطح معنویت در این مسابقات واقعاً بالاست. همین‌که انسان دوست‌های جدید پیدا می‌کند خیلی جالب است و جالب‌ترین آن، دیدن استادانی است که به‌ندرت می‌شود آنها را از نزدیک دید و از تجربیات و صحبت‌های دلنشین‌شان استفاده کرد.

در پایان اگر مطلب خاصی دارید، بیان نمایید.
برای همه آرزوی صحت و سلامتی دارم و امیدوارم به بحث قرآن و الگوهای قرآنی کشوری و بین‌المللی خودمان بیشتر توجه بشود و به‌راحتی بتوانیم از فیض حضورشان بهره‌مند شویم.

* مصاحبه: علی صحرایی، رئیس اداره حوزه ریاست سازمان خراسان رضوی
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما