1397/4/28 پنجشنبه

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست:

جرایم محیط بانان در دادسرای نظامی بررسی خواهد شد

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت:از این پس با محیط بانان مشابه نیروهای مسلح رفتار می‌شود و جرایم محیط بانان به جای رسیدگی در دادسرای عمومی در دادسرای نظامی بررسی خواهد شد.

 فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در نشستی خبری که در آستانه روز ملی محیط‌بان برگزار شد، اعلام کرد: محیط بانان مانند نیروی انتظامی صاحب درجه می شوند که از محیط دار سوم شروع و به ارشد محیط داری می رسد که نقش مستقیمی در میزان حقوق و پست سازمانی دارد.

دیه محیط‌بانان پرداخت می‌شود
سرهنگ جمشید محبت‌خانی تصریح کرد: از سال ۹۴ تاکنون هیچ مبلغی برای جبران خسارت محیط بان‌هایی که در برخورد با متخلفان و هنگام به کارگیری سلاح باعث مجروحیت مجرمین شده بودند به سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت نشده بود. خوشبختانه به تازگی سه میلیارد تومان از طرف دولت به سازمان حفاظت محیط زیست واصل شده است تا بتوانیم دیه‌هایی را که از سال ۹۴ باید پرداخت می‌شد واریز کنیم.
محبت‌خانی با اعلام این که لایحه محیط بانان مراحل نهایی بررسی را در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس طی می‌کند ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر این لایحه برای بررسی به صحن علنی مجلس برسد.
وی تصریح کرد: به‌طور قطع با تصویب این لایحه گشایشی برای محیط بانان در حوزه قانون به‌کارگیری سلاح ایجاد خواهد شد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به دستورالعمل جدید ابلاغ شده توسط ستاد کل نیروهای مسلح گفت: بر اساس این دستورالعمل یگان‌های حفاظت و دستگاه‌ها باید بودجه مستقل داشته باشند و بر اساس این دستورالعمل سازمان برنامه و بودجه مکلف است برای کلیه یگان‌ها بودجه مستقل از دستگاه‌ها اختصاص دهد. متاسفانه یگان محیط زیست کشور تا کنون هیچ بودجه مستقلی نداشت و همین موضوع باعث آسیب به محیط بانان می‌شود و آن‌ها را در موضوعات مربوط به حقوق، بیمه و تجهیزات دچار مشکل می‌کند.
محبت‌خانی تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه مکلف به تأمین این ردیف بودجه مستقل شده و می‌توان امیدوار بود با تأمین این ردیف بودجه مستقل بسیاری از مسائل معیشتی و مشکلات روزمره محیط‌بانان حل و فصل شود.

محیط‌بانان شهید، مشمول خدمات بنیاد شهید می‌شوند
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در ادامه یادآور شد: تا کنون ۱۲۰ محیط بان در راه حفاظت از محیط زیست کشور جان خود را از دست داده و به مقام شهادت نائل شده‌اند. متاسفانه پرونده این شهدا در بنیاد شهید با مشکلاتی مواجه می‌شد اما بر اساس بخشنامه جدید ستاد کل نیروهای مسلح قرار شده با محیط‌بانان شهید مشابه کارکنان نیروهای مسلح رفتار شده و امور مربوط به پرونده شهدا با سرعت بیشتری پیگیری شود.
محبت‌خانی افزود: از ۱۲۰ شهیدی که از ابتدای انقلاب اسلامی در حوزه محیط بانی به شهادت رسیده‌اند تنها ۱۷ نفر آنها در بنیاد شهید پرونده دارند و خانواده آنها حقوق دریافت می‌کنند. مابقی خانواده‌هایی که سازمان محیط زیست سرپرست آنها را به عنوان شهید می‌داند مبالغی جزئی از سوی سازمان دریافت می‌کنند اما به‌طور قطع مبالغ کافی نیست که خوشبختانه دستورالعمل جدید کمک می‌کند که مشکل معیشتی این خانواده‌ها نیز حل و فصل شوند.
وی با اشاره به مشکلات قضایی محیط‌بانان در پرونده‌های درگیری با مجرمین شکار و صید نیز گفت: از این پس با محیط بانان مشابه نیروهای مسلح رفتار می‌شود و جرایم محیط بانان به جای رسیدگی در دادسرای عمومی در دادسرای نظامی بررسی خواهد شد. به همین منظور کلاس‌های آموزشی در استان‌ها برگزار می‌شود و از کلیه دادستان‌ها خواهش می‌کنم که در این جلسات شرکت کنند.

تجهیز محیط‌بانان به البسه و تجهیزات تازه
فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست به وضعیت نامناسب البسه و تجهیزات پیشین محیط‌بانان نیز اشاره کرد و خبر داد: در سال گذشته سازمان برنامه و بودجه ۴۰ میلیارد تومان برای خرید جلیقه ضد گلوله، پوتین، زانوبند و ... به یگان محیط زیست اختصاص داده بود، که خوشبختانه ماه گذشته توانستیم ۷ هزار کفش و پوتین برای محیط بان‌ها خریداری کنیم همچنین تا ۴۵ روز آینده ۷ هزار دست لباس بین محیط بانان توزیع خواهد شد. افزون بر این ۵۵۰ دستگاه موتورسیکلت در نیمه اول سال جاری در مناطق مختلف تقسیم می‌شود.
محبت‌خانی تصریح کرد: بر اساس استانداردهای جهانی در هر ۱۰۰۰ هکتار باید یک محیط بان حضور داشته باشد اما متاسفانه در کشور ما هر ۱۲ هزار هکتار توسط یک محیط بان پاسداری می‌شود. بر اساس چارت سازمانی هم باید ۸۵۰۰ محیط بان در کل کشور فعال باشند اما تاکنون تنها ۳۵۰۰ محیط بان در مناطق مختلف کشور مستقر هستند. به عبارت دیگر تنها ۳۷ درصد نیروی انسانی محیط بان در محیط زیست سراسر کشور وجود دارد اما رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تلاش می‌کند این میزان را به ۶۵ درصد افزایش دهد.
وی در پایان از افزایش ۵۱ درصدی دستگیری‌ متخلفان نسبت به سه ماهه آخر سال ۹۶ خبر داد و گفت: در برخورد با نگهداری و خرید و فروش حیات‌وحش نیز ۱۱ درصد افزایش برخورد داشته‌ایم و همچنین در بحث کشف و توقیف سلاح‌های شکاری این یگان نائل به افزایش ۲۲ درصدی شده است. کشف ادوات و وسایل صید و شکار نیز ۱۰ درصد در سه ماهه اول سال افزایش یافته و ۱۶ درصد افزایش دستگیری داشته‌ایم. تعداد پرونده‌های قضایی تشکیل شده نیز ۴۷ درصد رشد را نشان می‌دهد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما