1398/6/30 شنبه

نحوه اعمال مجازات جایگزین حبس

بر اساس قانون مجازات اسلامی برای برخی از مجازات‌ها می‌توان جایگزین پیدا کرد و این مجازات جایگزین بر اساس قاعده و قوانین مخصوصی اجرایی می‌شود.

مهدی عزیززاده، حقوقدان درباره مجازات‌ جایگزین حبس اظهار کرد: قانونگذار در ماده ۶۴ قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، به مجازات جایگزین حبس پرداخته است که این مجازات‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند؛ برای مثال انجام کار‌های عام‌المنفعه، پرداخت جزای نقدی، سپری کردن دوره مراقبت، انجام خدمات عمومی رایگان و محرومیت از حقوق اجتماعی از جمله مجازات‌های جایگزین حبس هستند.
وی با اشاره به چگونگی اجرای مجازات‌های جایگزین حبس گفت: ممکن است قاضی حکم دهد که فرد مجرم به انجام خدمات عمومی رایگان بپردازد. برای مثال قاضی دستور دهد که مجرم به مناطق سیل‌زده برود و به مردم کمک کند. این حقوقدان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران درباره مواقعی که مجازات‌های جایگزین حبس اعمال می‌شود، بیان کرد: اگر مجازات کمتر از ۳ ماه حبس باشد قاضی ملزم است مجازات‌های جایگزین حبس را اعمال کند.
وی تصریح کرد: البته در مواقعی اگر جرم بیش از ۳ ماه تا ۶ ماه باشد و در صورت عدم وجود سابقه کیفری قاضی باید مجازات‌های جایگزین حبس را اعمال کند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما