1397/11/18 پنجشنبه

جرایم مشهود و غیرمشهود

رفتارهای خلاف قانون در اماکن عمومی که در معرض دید ماموران نیروی انتظامی اتفاق می‌افتد، جرم مشهود نامیده می‌شود.

در تعریف جرم مشهود و جرم غیرمشهود باید گفت که رفتارهای خلاف قانون در اماکن عمومی که در معرض دید ماموران نیروی انتظامی اتفاق می‌افتد، جرم مشهود نامیده می‌شود اما برخلاف این تعریف، جرم غیرمشهود زمانی کشف می‌شود که مدت زیادی از ارتکاب آن گذشته است و به همین دلیل به آسانی نمی‌شود آن را اثبات کرد.
در این دسته از جرایم، ماموران نیروی انتظامی وقوع جرم را به دادستان اعلام می‌کنند تا دادستان پس از انجام بررسی‌های لازم، در مورد ادامه تحقیقات، دستورات لازم را به ماموران نیروی انتظامی بدهد یا تصمیم قضایی لازم را بگیرد.

جرایم مشهود را بشناسیم
جرم مشهود انواع زیادی دارد که با آن آشنا می‌شویم:
برخی افراد در خیابان‌ها یا اماکن عمومی از قبیل پارک‌ها و مراکز خرید، رفتارهایی از خود نشان داده یا کارهایی انجام می‌دهند که خلاف قانون است و جرم محسوب می‌شود. در مواردی این اقدام در برابر چشمان ماموران نیروی انتظامی اتفاق می‌افتد. گاهی هم جرمی واقع می‌شود که بلافاصله ماموران نیروی انتظامی از وقوع آن خبردار و در محل حادثه حاضر می‌شوند یا اینکه پس از گذشت مدت زمانی کوتاه از وقوع حادثه، این ماموران نشانه‌های باقی‌مانده از جرم را مشاهده می‌کنند. داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود و موارد دیگری را می‌توان وارد مجموعه جرم مشهود کرد، آن هم مربوط به زمانی است که در موقع حادثه یا بلافاصله بعد از آن، قربانی یا افراد دیگری اعلام کنند که فردی با مشخصات معین، عمل خلاف قانونی را انجام داده است. به عبارت ساده‌تر برای حادثه باید شاهدی وجود داشته باشد که خودش، وقوع حادثه را گزارش دهد.

دستگیری متهم بلافاصله بعد از ارتکاب جرم
مورد دیگر این است که بعد از دستگیری متهم، وی وسایل ارتکاب جرم را به همراه داشته باشد. به این ترتیب جرم، مشهود خواهد بود.
گاهی نیز اتفاق می‌افتد که متهم بلافاصله بعد از ارتکاب جرم از سوی ماموران دستگیر می‌شود؛ یعنی مانند بسیاری از فیلم‌ها، مجرم بعد از ارتکاب جرم و طی یک تعقیب و گریز به دام می‌افتد. به این مورد هم جرم مشهود می‌گویند. همچنین اگر ارتکاب جرم در خانه و به طور کلی محل سکونت فرد باشد، فرد قربانی می‌تواند در همان زمان یا پس از آن از ماموران نیروی انتظامی کمک گرفته و از آنها بخواهد در محل مورد نظر حاضر شوند که این مورد هم از جمله موارد جرم مشهود است.

متهم ولگرد باشد
یکی دیگر از موارد جرم مشهود مربوط به زمانی است که وجدان، یقه متهم را می‌گیرد و وی را برای اعتراف راهی اداره پلیس می‌کند.
به این ترتیب متهم پس از انجام عمل خلاف قانون، خود را به ماموران معرفی می‌کند و درباره جزییات اقدام خود، اطلاعاتی می‌دهد.
اگر متهم ولگرد باشد و در منطقه‌ای که حادثه در آن رخ داده است، به انجام کارهای خلاف شهرت داشته باشد، جرم وی مشهود خواهد بود.
ماموران نیروی انتظامی با انجام اقداماتی تلاش می‌کنند وسایل ارتکاب جرم و آثار و دلایل وقوع جرم حفظ شود و از فرار یا مخفی شدن متهم یا تبانی او با دیگری جلوگیری کنند. همچنین تحقیقات مورد نیاز را انجام می‌دهند و بلافاصله نتایج اقدامات خود را به دادستان اطلاع می‌دهند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما