1397/8/25 جمعه

کنترل و کاهش جرم در جامعه از نگاه حضرت علی(ع)

خدا‌باوری و تأثیر آن بر کاهش جرم: از جمله آموزه‌های اساسی و محوری ادیان الهی، پذیرش خداوندی است که همه‌ی هستی را برای زندگی بشر آفریده و تدابیر ریز و درشت همه‌ی امور جهان در ید قدرت اوست.

خدا‌باوری و تأثیر آن بر کاهش جرم
از جمله آموزه‌های اساسی و محوری ادیان الهی، پذیرش خداوندی است که همه‌ی هستی را برای زندگی بشر آفریده و تدابیر ریز و درشت همه‌ی امور جهان در ید قدرت اوست. خداوند رحمان به همه آدمیان رحمت و از تمام کردار آنان کاملاً آگاهی دارد؛ زیرا حسابگر روز جزاست و آدمی باید در برابرش پاسخگو باشد. در ادیان الهی خدا موجودی نیست که آدمی را آفریده باشد و آن گاه او را به خود واگذاشته و هیچ تسلط و قدرتی بر او نداشته باشد. باور به وجود خداوندی رحیم و بخشنده که دستگیر آدمی در سختی‌ها و دشواری‌های زندگی است و پذیرش رضا و قدر او می‌تواند انسان را در حالت مشقت‌ها که خود از جمله عوامل کشیده شدن انسان به انحراف و ارتکاب جرم و جنایت است باز دارد که امامان بزرگوار را برای ارشاد و هدایت انسان‌های کره زمین فرستاده تا از دستورات آن بزرگان کاملاً رعایت کنیم و لذا حضرت علی (ع) در اصطلاح جامعه و حفظ کرامت و منزلت و کنترل و کاهش جرم ما را هدایت فرمودند.

اصلاح نظام مالیاتی و حفظ حقوق شهروندی
حضرت علی (ع)، اصلاح نظام مالیاتی را مبنا و پایه دیگر اصلاحات می‌داند چرا که همه مردم را نان خور مالیات و مالیات دهندگان بر می‌شمرد و آبادانی شهرها و ولایت را وابسته به آن می‌داند. البته در اصلاح نظام مالیاتی نیز سفارش می‌کند که این نظام باید به گونه‌ای باشد که مصلحت مالیات دهندگان نیز مد نظر قرار گیرد تا آنان از انجام دادن این مهم سر باز نزنند.

در کار خراج، چنان بنگر که صلاح خراج دهندگان باشد؛ زیرا بهبود خراج و خراج دهندگان، عامل اصلاح امور قشرهای جامعه است و تا کار خراج دهندگان سامان نپذیرد کار دیگران سامان نگیرد که مردمان همگان، هزینه خوار خراج و خراج دهندگان‌اند. به همین سبب حضرت علی(ع) در وضعیت بد اقتصادی و جغرافیایی چون آفت زدگی، کمی نزولات آسمانی و خشکسالی به تخفیف در گرفتن مالیات سفارش می‌کند.

توجه ویژه به محرومان جامعه و حقوق شهروندی
در هر حکومتی همواره طبقاتی محروم و مستضعف وجود دارد که به عللی از تأمین نیازهای نخستین خود ناتوان و عاجز هستند. گروهی از این قشر ضعیف خویشتن‌داری کرده، گروهی دیگر به تکدی‌گری دست زده که این مسأله خود می‌تواند عاملی در بزه دیدگی یا بزهکاری و افزایش جرم و سپس جنایت در جامعه باشد. حکومت موظف است دست کم نیازهای معیشتی آنان را از بیت‌المال تأمین کند.

حفظ کرامت و منزلت انسان‌ها و کنترل جرم
از نیازهای اساسی آدمیان حفظ و پاسداشت کرامت، حرمت آبرو و مقام و منزلت تهی‌دستان جامعه است. این نیاز برای انسان آنقدر ارزشمند است که گاه حاضر است از نیازهای معیشتی و ضروری خود نیز در حد امکان چشم بپوشد و کرامت خویش را نزد دیگران محفوظ نگه دارد ولی برخی‌ها مورد تهدید آسیب‌های اجتماعی قرار گرفته و اسیر عدالت و قانون و زندان خواهند شد.
آدمی به سبب همین نیازهای اولیه زندگی گاهی اوقات قدم‌های اولیه بزهکاری را می‌پیماید که عواقب شومی در انتظار اوست. البته میزان توجه هر فرد به این نیازهای زندگی و چگونگی دسترسی به آن، به نوع تربیت خانوادگی و نیز فرهنگ و نظام اجتماعی حاکم بر او بستگی دارد و چه بسا انسانی به علل گوناگون از این نیاز اولیه و با توجیهات و ایمان به خدا چشم پوشی می‌کنند ولی ظرفیت و گنجایش در همه افراد یکسان و مساوی نیست و برخی فریب خورده و اغفال می‌شوند و آمار جرم در جامعه افزایش می‌یابد.

گسترش فضای دینی و پرورش روحیه دینداری در پیشگیری جرم
از دیگر اولویت‌های اساسی پیشگیری از جرم که از فرمایشات گهربار حضرت علی(ع) استفاده شده و باید سر لوحه زندگی و آویزه گوش قرار گیرد که به جرات می‌توان آن را اساسی‌ترین و مهم‌ترین اقدام در پیشگیری از جرم و جنایت در جامعه دانست، کوشش در جهت افزایش و تثبیت باورهای دینی کلیه اقشار مختلف جامعه است تأملی در آموزه‌های‌گران سنگ مولای متقیان حضرت امیرالمؤمنین (ع) این مطلب را روشن می‌فرماید که دینداری عامل مهمی در خشکاندن چشمه‌های فساد و تباهی است و در مقابل سر نخ همه جرایم و گناهان را باید در نبود یا ضعف دینداری حقیقی در افراد جستجو کرد. بسیاری از کارشناسان مسائل اجتماعی و جرم شناسان و علمای حقوق اذعان دارند که کنار گذاشتن باورها و اعتقادات دینی و‌ گرایش‌های مذهبی و عدم التزام به احکام دینی، عامل بسیاری از ناهنجاری‌ها و کژروی‌های انسان‌ها است. به همین جهت از جمله سفارش‌های مجامع بین‌المللی و کنگره‌های پیشگیری از جرم تقویت بنیان‌های مذهبی است. به طور مثال کنگره‌ی نهم پیشگیری از جرم و اصلاح سازمان ملل متحد، مذهب را یکی از عوامل مؤثر در سالم‌سازی جامعه و پیشگیری از رفتارهای مجرمانه و منحرفانه دانسته است.

امید است با چنین نگرشی ارزشمند از حضرت علی(ع) در کاهش و پیشگیری جرم عامل بازدارنده از انحراف‌ها و پلیدی‌ها در جامعه باشیم.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما