1396/2/28 پنجشنبه

جزئیات به‌کارگیری سربازمعلم‌ها

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش گفت: تاریخ اعزام سربازمعلمان اول تیرماه هر سال است که دو ماه آموزش نظامی طی می‌کنند و از اول شهریور تا اول مهرماه، دوره یک ماهه آمادگی تدریس را می‌بینند و محل خدمت‌شان مشخص می‌شود.

به گزارش فارس، سیدحسن حسینی مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش در خصوص جزئیات به‌کارگیری سربازمعلمان در آموزش و پرورش اظهار داشت: هر سال نه تنها دستگاه‌ آموزش و پرورش بلکه هر دستگاهی که بخواهد از خدمات سربازان(سرباز وظیفه) استفاده کند، با ستاد کل مکاتبه کرده و مجوز می‌گیرد.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش بر اساس نیازی که دارد درخواست سهمیه کرده و مجوز می‌گیرد و این افراد به جای آنکه دو سال خدمت سربازی را در دستگاه نظامی باشند، برای آموزش و پرورش کار می‌کنند البته منهای دو ماهی که باید آموزش نظامی ببینند.

حسینی توضیح داد: سربازمعلمان ابتدا دو ماه آموزش نظامی را طی کرده و یک دوره ضمن خدمت آموزش کلاس‌داری می‌بینند و از یکم مهر ماه در آموزش و پرورش به جای دوران خدمت نظام، کار می‌کنند و پایان خدمت منفک شده و از آموزش و پرورش می‌روند.

وی در خصوص حقوق سرباز معلمان افزود: حقوق این افراد بر اساس دستورالعملی است که ستادکل به آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌ها اعلام می‌کند؛ در حقیقت بر اساس آن درجه‌ای که ستاد می‌دهد و در بخشنامه‌اش مشخص می‌کند، حقوق را پرداخت می‌کنیم.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که چه تعداد سرباز معلم در سال 96ـ95 داریم، گفت: فکر می‌کنم حدود 8 هزار نفر سرباز معلم داریم که یک سری از آنها، خدمت‌شان در تابستان امسال منقضی می‌شود.

وی اضافه کرد: تاریخ اعزام سربازمعلمان یک تیرماه هر سال است که دو ماه آموزش نظامی طی می‌کنند و از یک شهریور تا یک مهرماه، دوره یک ماهه آمادگی تدریس را می‌بینند و محل خدمت‌شان مشخص می‌شود.

حسینی با بیان اینکه به طور میانگین هزینه‌ای که یک سربازمعلم برای آموزش و پرورش دارد ماهیانه 600 هزار تومان است، گفت: حقوق سربازمعلمان، یک بخش از این هزینه است که بر اساس اعلام ستاد و درجه‌ای که آنها به سرباز داده‌اند، محاسبه می‌شود.

وی ادامه داد: منهای حقوق، هر سرباز معلم حق بیمه برای بازنشستگی دارد و حق بیمه بابت دفترچه درمان دارد ضمن اینکه حق بیمه مکمل دارد نیز وجود دارد که یک بخش سهم فرد و بخش دیگر، سهم دستگاه‌ است؛ به جز این موارد اگر سربازمعلم ازدواج کرده باشد، کمک هزینه عائله‌مندی دارد و اگر فرزند داشته باشد، کمک هزینه اولاد دارد. همچنین در سال باید کمک هزینه لباس و خوراک هم بدهیم که سرجمع حساب کنیم حدود 600 تا 650 هزار تومان برای آموزش و پرورش هزینه دارد.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه در شهر تهران اصلاً سرباز معلم نمی‌گیریم، افزود: سیاست آموزش و پرورش برای جذب سربازمعلم در مناطق محروم و کمترتوسعه یافته است یعنی در آن جایی که آموزش و پرورش امکان فرستادن نیروی رسمی ندارد.

وی با بیان اینکه بیش‌ترین نیروی سربازمعلم در استان سیستان و بلوچستان است، اظهار داشت: حدود 700 نیروی سربازمعلم فقط در استان سیستان و بلوچستان داریم و این هم بر اساس نیازی است که استان‌ها اعلام می‌کنند یعنی استان‌ها، نیازشان را به ما اعلام می‌کنند و ما هم با توجه به درخواست استان‌ها و آن رشته تحصیلی و شغلی که نیاز دارند، با ستاد کل مطرح می‌کنیم.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما