1396/2/10 يكشنبه

نماینده ولی فقیه در سپاه:

بهینه سازی خدمت وظیفه از سوی ستاد کل نیروهای مسلح سالیانه صورت گیرد

نماینده ولی فقیه در سپاه گفت: بهینه سازی خدمت وظیفه در نیروهای مسلح باید از سوی ستاد کل نیروهای مسلح بصورت سالیانه صورت گیرد.

به گزارش روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین علی سعیدی ضمن تبیین اهمیت، نقش و جایگاه سرباز و دوران مقدس سربازی در نظام اسلامی، افزود: وجوه تمایز این خدمت در ایران اسلامی با سایر کشورها وجود دارد، زیرا خدمت سربازی در بسیاری از کشورها یک امر الزامی و جزء ارکان دفاعی است، اما در نظام اسلامی با دیگر نظام ها تفاوت هایی دارد که خدمت در نظام دینی و صیانت از آن که به تعبیر حضرت امام (ره) از اوجب واجبات است.
وی اضافه کرد: خدمت سربازی در نظامی است که رهبری آن، برعهده ولی فقیه قرار دارد و در سلسله مراتب، ولایت الهی است ؛ همچنین خدمت مقدس سربازی در سیستمی است که در سلسله مراتب فرماندهی کل قوا است، یعنی خدمت در سلسله مراتب مربوط با رهبری است.
نماینده ولی فقیه در سپاه گفت: خدمت سربازی در نظام اسلامی علاوه برآنکه وظیفه و تکلیف بشمار می رود، مقدس وهم چنانچه با نیت پاک و هدفمند انجام پذیرد، جزء عبادات محسوب می شود.
وی تصریح کرد: تبیین جایگاه مقدس سربازی و حفظ و ارتقاء این جایگاه مستلزم اقداماتی است که بخشی ازآن به دستگاه قانون گذاری، قسمتی دیگر به ستاد کل نیروهای مسلح و بخشی بر عهده سازمان و نیرویی است که از خدمات سربازان در ماموریت های خود استفاده می کنند .
حجت الاسلام والمسلمین سعیدی نقش سرباز را به عنوان نماد مشارکت مردم در حفظ و ارتقای امنیت مهم دانست و اظهار داشت : تامین و ارتقای قدرت دفاعی الزاماتی دارد که یکی از آنها تامین سرمایه انسانی است و پیش بینی نیروی انسانی برای تامین قدرت دفاعی به صورت استخدامی برای کمتر کشوری امکانپذیر است، بنابراین برای تامین و تضمین قدرت دفاعی بهترین راه ایجاد زمینه مشارکت مردم در تامین سرمایه انسانی است که در قالب نظام خدمت وظیفه پیش بینی شده و این امر زمینه حضور مشارکتی مردم در دفاع از نظام و حفظ و صیانت از حاکمیت دینی را فراهم می سازد.
وی افزود: امروز در جمهوری اسلامی ایران سازمان بسیج هم فعالیت دارد که یک نظام خدمتی داوطلبانه برای پاسداری از حکومت دینی است ،اما نظام خدمت سربازی بصورت موظف برای هر جوانی است که باید بخشی از توان و وقت خود را در خدمت ماموریت های محوله در نیروهای مسلح قرار دهد.
نماینده ولی فقیه در سپاه، دوران سربازی را فرصت بسیار خوبی برای فراگیری مهارت های زندگی شامل : نظم، سرعت در کار، دقت، تحرک و افزایش توان جسمی و روحی، فراگیری مهارت در مشاغل کاربردی همچون امور فنی، تاسیساتی، الکترونیکی، هنری دانست .
به گفته وی فراگیری و دستیابی به ضروریات دینی از قبیل آموزش رو خوانی قرآن، فراگیری مسائل شرعی، انس با نماز و برگزاری جماعت آن و انس با روحانیون و مربیان و درس آموزی از عملکرد فرماندهان و زمینه بسیار مناسبی برای بلوغ شخصیتی جوانان در خدمت سربازی به حساب می آید.
حجت الاسلام والمسلمین سعیدی لزوم فرهنگ سازی نسبت به خدمت سربازی را مورد تاکید قرار داد و گفت: فرهنگ سازی برای ارتقای جایگاه سرباز و خدمت سربازی از اهمیت و ضرورت بالایی برخوردار است و خدمت سربازی با توجه به الزامی بودن آن مستلزم اقداماتی است که جایگاه سرباز و خدمت سربازی را آن چنان ارتقاء دهند که جوانان کشور با میل و شوق از این دوران استقبال نمایند و برای تحقق این مهم تبیین فلسفه خدمت سربازی از طریق رسانه ها ، توجه به کرامت انسانی سرباز ، بهینه سازی تغذیه و محیط خدمت ، تعامل مناسب مدیران و فرماندهان با سربازان و پیش بینی تسهیلات بیشتر برای سربازان می تواند راه گشا باشد .
وی گفت: نیروی مسلح مکتبی که رسالتش صیانت از استقلال و کشور و پاسداری از نظام دینی است، باید خدمت سربازی را فرصت مغتنمی برای آموزش و پرورش و تربیت جوانان که آینده سازان کشورند، بداند و اینکه حضور بیش از پیش جوانان در خدمت نیروهای مسلح امکان بسیار مهم و سرنوشت سازی است که فرماندهان و دستگاه های فرهنگی نیروهای مسلح نسبت به تربیت جوانان اقدام می نمایند.
حجت الاسلام والمسلمین سعیدی، خدمت مقدس سربازی را در خنثی سازی توطئه دشمنان در عرصه جنگ نرم مهم خواند و گفت: اکنون که دشمن بر جنگ نرم متمرکز شده، ماموریت نیروهای مسلح به ویژه سپاه و بسیج مقابله با جنگ نرم بوده و در این عرصه کادر سازی و تربیت نیرو در عرصه های گوناگون مهمترین نقش را در انجام این رسالت و مقابله با جنگ نرم خواهد داشت.
وی حضور جوانان کشور را در نیروهای مسلح با عنوان خدمت سربازی، سرمایه بزرگی برای تربیت نیروی مقابله با جنگ نرم ارزیابی کرد که پس از فراغت از خدمت، علاوه بر خانواده، محیط زندگی آنها را نسبت به تهدیدات دشمن واکسینه می سازد.
حجت الاسلام والمسلمین سعیدی برگزاری جشنواره جوان سرباز را گامی موثر در ایجاد انگیزه در نسل جوان و تعمیق نگاه آنان به موضوع سربازی عنوان و تاکید کرد:یکی از برنامه هایی که می تواند در ارتقای جایگاه و افزایش منزلت خدمت سربازی موثر باشد، برگزاری جشنواره است که زمینه ساز توجه به کرامت انسانی از سوی مسئولین و فرماندهان و تقویت روحیه سربازان و تشویق آنان به انجام خدمت با انگیزه می شود.
وی افزود:جشنواره جوان سرباز جایگاه و بستر مناسبی برای ارزیابی توانایی ها ، استعدادها و بطور ضمنی اطلاع مسئولین و فرماندهان از نقاط قوت ، ضعف ، تهدیدات و آسیب ها و توجه آنها در برنامه ریزی ها بوده و سازو کاری برای ایجاد رقابت در شاخص های ارزشی و توجه و رشد نیروهای وظیفه به ارزش ها قلمداد می شود.
نماینده ولی فقیه در سپاه در پایان گفت: بهینه سازی خدمت وظیفه در نیروهای مسلح باید از سوی ستاد کل نیروهای مسلح بصورت سالیانه صورت گیرد و نسبت به آسیب ها و تهدیداتی که ماموریت سربازی را تحت تاثیر قرار می دهد، بررسی های لازم را بعمل آورد تا دوران خدمت سربازی هم تقویت دفاعی نیروهای مسلح و هم زمینه تربیت و رشد و ارتقای ظرفیت های مادی و معنوی جوانان شود.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما