1397/9/11 يكشنبه

فرمانده انتظامی مازندران خواستار شد:

فعال تر شدن کارگروه های مشترک نیروی انتظامی و سازمان قضایی نیروهای مسلح

سردار سرتیپ دوم پاسدار «سید محمود میر فیضی » از سال 1395 فرمانده انتظامی استان مازندران را بر عهده دارد.

وی فرماندهی انتظامی استان گلستان را در کارنامه خود دارد. در ارتباط با وظایف، مأموریت‌ها و نقش سازمان قضایی نیروهای مسلح و قوه قضائیه در جامعه و نیروهای مسلح، مصاحبه‌ای با ایشان ترتیب داده‌ایم که توجه شما را به آن جلب می‌نماییم.

** به عقیده جناب عالی، اصلاً علت تشکیل دادسراها و دادگاه‌های نظامی چیست؟
علت اصلی آن حفظ جایگاه نیروهای مسلح، اهمیت و حساسیت شغلی و تأثیر جرایم نظامی بر امنیت ملی و بررسی تخصصی و رسیدگی قضایی بر مبنای محدودیت ها و اقتضائات شغلی نیروهای مسلح است.

** یکی از سیاست های سازمان قضایی، محول کردن مدیریت پیشگیری از وقوع جرم به خود نیروهای مسلح و ایفای نقش نظارتی است، نظر شما در این باره چیست؟
رویکرد بسیار مناسب و مثبتی را به دنبال دارد چرا که از ظرفیت های داخلی نیروهای مسلح جهت اعمال نظارت بیشتر استفاده شده و موجب جلوگیری از سقوط و انحراف بخشی از جامعه هدف یعنی کارکنان نیروهای مسلح می شود.

** برای ارتقای سطح برنامه های پیشگیری از وقوع جرم چه پیشنهادی دارید؟
فعال تر شدن کارگروه های مشترک بین نیروهای مسلح و سازمان قضایی، ارتقاء سطح آگاهی کارکنان از جرایم مالی، مباحث امنیتی، انحرافات اخلاقی و غیره، توجه به بالا بردن روحیه معنوی کارکنان همچنین توجه بیشتر به سربازان وظیفه، استفاده از ظرفیت هنر در ارائه الگوهای رفتاری و کلامی و احیای امر به معروف و نهی از منکر به شیوه جدید در بین کارکنان را می توان نام برد.

** برای افزایش سطح بازدارندگی آرای دادگاه های نظامی برای جلوگیری از ارتکاب جرم توسط افراد عادی همچنین ممانعت از تکرار جرم توسط محکومان چه پیشنهادی دارید؟
برخورد قاطع با برخی جرایم خاص نظیر ارتشاء و بالا بردن هزینه جرم از طریق ابزارهای قانونی، تسریع در رسیدگی و صدور حکم و جلوگیری از لوث شدن اثر حکم، جلوگیری از به‌کار گیری محکومان در مشاغل قبلی، اعمال نظارت بیشتر بر کارکنان سابقه دار و اطلاع رسانی احکام مهم در مراسم عمومی و یگان‌ها برای اعمال پیشگیری در دیگر کارکنان، از مهمترین راهکارها است.

** وضعیت آشنایی نیروهای تحت امر شما با مسائل حقوقی و قضایی مورد نیاز چه مقدار است؟
وضعیت موجود خوب است؛ تشکیل کلاس‌های توجیهی به صورت فصلی، ابلاغ تجربیات تلخ به کارکنان و برگزاری کلاس های حین خدمت، برخی از اقدامات ناجا در این زمینه است.

**آیا ضرورتی بر افزایش تعامل سازمان قضایی با نیروهای مسلح می بینید؟
به‌جز کلمه «بله» نمی‌توان کلمه ای دیگر به‌کار برد. چرا که این قبیل تعاملات موجب ایجاد صمیمیت و تسریع در رسیدگی به پرونده ها می شود.
این تعامل، موجباتی را فراهم می آورد تا قضات سازمان قضایی آشنایی بیشتری با محدودیت کاری نیروهای مسلح پیدا کنند و در تصمیمات و احکام موثر خواهد بود.

** چه انتظاری از سازمان قضایی نیروهای مسلح دارید؟
استفاده از نقطه نظرات کارشناسی یگان‌های تخصصی، برخورد مناسب و حفظ جایگاه مخاطبان سازمان، استفاده از ظرفیت‌های قانونی جهت اجتناب از صدور قرارهای منتهی به بازداشت، حضور در یگان‌های نیروهای مسلح جهت ارتقاء سطح آموزش و... مهمترین انتظارات را تشکیل می دهد.
ولی باید به این مسئله مهم اشاره کنم که بسیاری از دعاوی مطرح شده علیه کارکنان نیروی انتظامی در سازمان قضایی عیناً‌ در دادسراها و دادگاه های عمومی و انقلاب در حال رسیدگی است. اما شاکیان در بعضی مواقع برای اعمال فشار و نفوذ بر مأموران و اخذ امتیاز، مجدداً در سازمان قضایی ‌طرح دعوی می کنند که باعث موازی کاری، اتلاف وقت و تحمیل هزینه های جانبی و تضعیف روحیه کارکنان می شود که بایستی تدابیری اندیشیده شود.

** نظر شما درباره فعالیت اقتصادی نیروهای مسلح چیست؟
فعالیت اقتصادی مضر به حال نیروهای مسلح بوده و آنان را با مردم یا نهادهای مالی درگیر و موجبات خدشه به اقتدار آن می شود و هدف اصلی از تشکیل این سازمان ها را که همانا حفظ امنیت عمومی و تمامیت ارضی کشور می باشد، زیر سوال می برد.
حتی احتمال آلوده شدن کارکنان به مفاسد اقتصادی متصور است مگر فعالیت هایی که در چهارچوب دستورالعمل های ستاد کل و سازمانی تعریف شده است.

**مشاهده شده که برخی فرماندهان از برخورد سازمان با ماموران خود گلایه مند هستند، از طرفی سازمان نیز باید برای احقاق حقوق مردم تلاش کند، به نظر شما چگونه می توان این مسئله را حل کرد؟
1- ارجاع پرونده مقدماتی به ادارات نظارتی داخل نیروهای مسلح تا در رابطه با اتهام وارده نظر دهند و کمک حال قاضی در حین رسیدگی گردند.
2- در صدور قرار عدم صلاحیت به شایستگی دادسراهای عمومی در پرونده های مرتبط با امور ضابطان، در انجام امورات اداری تسریع به‌عمل آید.

** شما اگر یک مدیر سازمان قضایی نیروهای مسلح بودید، در برنامه های آتی خود در حوزه نیروهای مسلح چه مسائلی را در اولویت قرار می دادید؟
پیشگیری از جرایم ، تقویت آموزش در نیروهای مسلح، راه اندازی دفتری در سازمان قضایی با حضور کارشناسان نیروهای مسلح جهت مشاوره و مصالحه بین طرفین دعوی، تهیه جزوات و منابع جهت آگاه سازی کارکنان یگان ها، تهیه بولتنی شامل تجربیات تلخ و ابلاغ به یگان‌ها جهت عبرت آموزی و جلوگیری از اطاله دادرسی، برخی از اقداماتی است که در اولویت کاری خود قرار خواهم داد.

** در حوزه مقابله با آسیب های ناشی از فضای مجازی، نقش سازمان قضایی نیروهای مسلح چیست؟
سازمان قضایی می تواند با تبیین ضمانت اجرای قانون پیرامون جرایم و تخلفات در فضای مجازی، آگاه سازی کارکنان در رابطه با آسیب ها و تهدیدات فضای مجازی، گام های مؤثری در این خصوص بردارد.

** به نظر شما علت هجمه ها به دستگاه قضایی چیست؟
مطمئنا دلسوزانه نیست و باعث تضعیف اهرم های اقتدار نظام، ایجاد بدبینی نسبت به دستگاه قضایی، ایجاد ذهنیت مشوش در مردم و شهروندان نسبت به عدم کارآمدی و عدالت محوری در قوه قضائیه و در نتیجه نظام خواهد شد.

** برای حفظ استقلال قاضی و دستگاه قضایی چه باید کرد؟
به نظر می رسد در حال حاضر از جهت قانونی مشکلی از این بابت وجود ندارد و دستگاه قضایی از استقلال کافی برخوردار است.
برای تقویت این امر ضرورت دارد از تخریب دستگاه قضایی خودداری و انتقادات در فضایی مناسب مطرح شود. همچنین رجال سیاسی و اداری که بازنشسته شدند و یا فعلاً‌ در چرخه تصمیم گیری قرار ندارند از اظهارنظرهای گزنده و زننده خودداری کنند.
حتما باید نقشه راه برای ارتباط مناسب با مردم و افزایش اعتماد و مشارکت آنها که منجر به افزایش مقبولیت می شود، تهیه و تنظیم شود.

** در پایان هرگونه مطلب خاصی دارید بیان نمایید.
سازمان قضایی با عملکرد توام با تدبیر خود می تواند نقش مهمی در بسط امنیت اجتماعی و حفظ روحیه نیروهای مسلح داشته باشد.
سازمان قضایی نیروهای مسلح در استان مازندران در بهترین وضعیت تعاملی با نیروهای انتظامی قرار دارد و در سنوات اخیر گام های بسیار مناسبی در راستای حفظ جایگاه کارکنان برداشته است. حضور در یگان‌های انتظامی، توجه به امر آموزش، حسن سلوک و اخلاق حسنه، از جمله صفات و خصوصیات بارز مجموعه سازمان قضایی استان است.
در پایان پیشنهاد می کنم که قضات جدید سازمان قضایی به‌منظور درک بهتر وظایف و مأموریت ها و اخذ تجربه، در کوپ ناجا کارورزی انجام دهند.

مصاحبه: ابوالفضل محمدنژاد کیاسری، کارشناس روابط عمومی و فرهنگی سازمان قضایی استان مازندران
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما