1397/10/18 سه‌شنبه

دادستان نظامی استان آذربایجان غربی:

جایگاه سازمان قضایی نیروهای مسلح در تأمین امنیت پایدار بسیار پررنگ است

دادستان نظامی آذربایجان‌غربی از یگان ویژه پاسداران انتظامی استان بازدید و آسیب‌های جرایم سایبری و فضای مجازی را در جمع کارکنان این یگان تشریح کرد.

رسول صبحدل دادستان نظامی استان با برشمردن ویژگی‌های امنیتی خاص استان آذربایجان‌غربی گفت: ما با 4 کشور حدود هزار کیلومتر مرز مشترک داریم که دروازه انواع تهدیدات امنیتی و فعالیت سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و گروهک‌های ضد انقلاب و قاچاقچیان کالا، مواد مخدر و مشروبات الکلی است.
وی افزود: خوشبختانه علی رغم این همه معضلات امنیتی و اجتماعی با حضور نیروهای مسلح، امنیت پایدار ایجاد شده است و امنیت یک کشور ناشی از امنیتی است که در مرزها ایجاد می‌شود.
این مقام قضایی بر حفظ سلامت سرمایه انسانی نیروهای مسلح تاکید کرد و افزود: ارزش واقعی این سرمایه را در سال‌های دفاع مقدس با وجود آن همه محدودیت در باب تجهیزات و امکانات نظامی مشاهده کردیم که با داشتن نیروی انسانی متعهد و مخلص همه این کمبودها جبران شد و حماسه‌ها و پیروزی‌های زیادی به‌دست آمد.
دادستان نظامی استان، یکی از مؤلفه‌های اصلی تأمین اقتدار نیروهای مسلح را سازمان قضایی نیروهای مسلح دانست و افزود: جایگاه این مجموعه بسیار جایگاه خطیری است و خدمات فراوانی را در حوزه صیانت از اقتدار نیروهای مسلح انجام داده است.
وی در ارتباط با این خدمات گفت: سازمان قضایی نیروهای مسلح با تشکیل کلاس‌های آگاه‌سازی در حوزه جرایم شایع، سیاست‌گذاری در حوزه سالم‌سازی نظامیان با تشکیل کمیسیون‌های تخصصی و مجامع استانی پیشگیری از وقوع جرم و رسیدگی کیفری به جرایم ارتکابی نیروهای مسلح، توانسته عدالت کیفری را تأمین، اقتدار فرماندهی را محافظت و آمار جرایم را در حد قابل قبولی کاهش دهد.
صبحدل تأکید کرد: بدین لحاظ سازمان قضایی نیروهای مسلح در تأمین امنیت پایدار نقش ارزنده‌ای داشته است.
دادستان نظامی استان آذربایجان‌غربی در ادامه، با اشاره به پدیده فضای مجازی و نفوذ بسیار وسیع آن در همه عرصه‌های جامعه گفت: فضای مجازی را باید از دو جنبه بررسی کنیم، از یک سو مزایای بسیار زیادی دارد و می‌توان آنرا یک فرصت تلقی کرد چون گردش اطلاعات به صورت برخط، به‌روزترین و مهمترین اخبار بدون کمترین هزینه‌ای را در دسترس همگان قرار می‌دهد.
وی افزود: ولی با این وصف می‌توان آنرا یک تهدید هم تلقی کرد چراکه در فضای مجازی اطلاعات فراوانی دائماً در گردش است و بستری برای وقوع انواع مفاسد و جرایم را فراهم آورده است.
صبحدل تصریح کرد: شبکه‌های اجتماعی جذابیت‌های زیادی دارند لکن همین شبکه‌ها در عین جذابیت می‌توانند التهابات امنیتی ایجاد کنند که بخش عمده‌ای از انرژی جامعه را درگیر خود می‌نماید.
این مقام قضایی با بیان اینکه امروز کم‌هزینه‌ترین جنگ ها، جنگ های سایبری است، اظهار داشت: بسیاری از جرایم در قالب فضای مجازی در حال وقوع است و حوزه‌های زیرساختی با تهدیدات سایبری همواره مواجه هستند اما در حوزه اجتماعی ما با یک جنگ نرم مواجهیم و مسائل خانواده‌ها با فضای مجازی گره‌خورده و داده های آماری می‌گوید، در نتیجه نفوذ فضای مجازی اعضای خانواده کمتر از 19 دقیقه با هم ارتباط دارند و همین امر موجب شده تا گسست عجیبی در خانواده‌ها ایجاد شود.
وی افزود: زندگی ما در همه عرصه‌ها با فضای مجازی عجین شده و متأسفانه مدیریت و فرهنگ استفاده از آن هم‌زمان با ارتقاء نسخه‌های جدید، در جامعه فراهم نشده است.
صبحدل، پرخاشگری و خشونت‌های عصبی و تفکرات مملو از شبهات دینی را نتیجه استفاده افراطی از فضای مجازی برشمرد و گفت: آمار طلاق افزایش یافته و عواطف و اعتمادها از بین رفته، انحرافات اخلاقی و... خانواده‌ها را تهدید می‌کند و کانال های مختلفی در جهت ایجاد شبهات مختلف در زمینه دینی و مذهبی و بر علیه مسئولان و نظام اداری، سیاسی، نظامی و اجتماعی کشور فعال هستند.
وی با بیان اینکه امروز دشمن از طریق فضای مجازی بدنه نیروهای مسلح را نشانه گرفته است، اضافه کرد: عضوگیری در شبکه‌های مختلف مجازی، ترویج زندگی به سبک و سیاق غربی و بی در و پیکر جلوه دادن حوزه اخلاق و افشای اطلاعات طبقه‌بندی‌شده از انواع تهدیدات فضای مجازی محسوب می‌شود.
دادستان نظامی استان آذربایجان غربی با اشاره به اراده قانونگذار به برخورد با مجرمان فضای مجازی گفت: در این حوزه مقررات قانونی متعددی وجود دارد و بسته به نوع جرم ارتکابی، مجازات‌های خاصی در نظر گرفته شده و از حبس کوتاه مدت تا بلندمدت و حتی مجازات‌هایی مثل اعدام با توجه به شدت و ضعف جرایم، عکس‌العمل‌های قانون در این زمینه محسوب می‌شود.
وی با اشاره به مصادیق جرایم فضای مجازی گفت: دسترسی غیر مجاز به داده ها، جاسوسی رایانه‌ای، نشر اکاذیب و شبهات مختلف، کلاهبرداری و سرقت رایانه‌ای، جعل و اخاذی رایانه‌ای، جرایم علیه اخلاق و عفت عمومی و هرزه انگاری رایانه‌ای در جامعه بسیار رایج شده و افول اخلاقیات نتیجه همین فعل‌وانفعالات فضای مجازی است.
صبحدل با بیان اینکه رد و بدل کردن اطلاعات طبقه‌بندی‌شده در شبکه‌های مجازی، یکی از جرایمی است که معمولا از آن غفلت می‌شود، گفت: شنود و تخلیه اطلاعاتی و نفوذ در بانک‌های اطلاعاتی از نتایج عضویت در شبکه‌های مجازی است و امروز بخشی از آشوب‌ها و ناآرامی‌ها در همین فضای مجازی مدیریت می‌شود.
وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب گفت: ایشان معتقدند که فضای سایبری از فضای سیاسی و اقتصادی مهم‌تر است و فضای مجازی به‌سان رودخانه خروشانی دائماً جریان دارد و اگر این جریان خروشان آب را که لحظه‌به‌لحظه به آن افزوده می‌شود مدیریت کنیم به فرصت تبدیل‌شده و در غیر این‌صورت تخریب‌های زیادی در پی خواهد داشت.
دادستان نظامی استان آذربایجان غربی همچنین با اشاره به نقش برجسته یگان ویژه در جامعه‌ای که بستر انواع ناآرامی‌ها در آن فراهم است، گفت: خوشبختانه با استفاده از الگوهای دینی، ماموران در برخورد با ناآرامی‌ها نهایت خویشتن‌داری را از خودشان نشان داده اند که جا دارد از این همت بلند شما تقدیر کرد.
وی تأکید کرد: نیروهای مسلح ما اخلاق محوری و امنیت مداری را به‌عنوان اهداف خود همواره پیگیری می‌کنند و رعایت حقوق شهروندی را در همه ماموریت‌ها وجه همت خود قرار داده اند.
در پایان این مراسم به 3 نفر از کسانی که به سوالات مطرح‌شده توسط دادستان نظامی استان پاسخ صحیح دادند، جوایزی اهدا شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما