1397/4/19 سه‌شنبه

رئیس سازمان قضایی استان اردبیل:

فلسفه اجرای مجازات، انتقام از مجرم نیست بلکه اصلاح و تربیت است

مراسم صبحگاه مشترک زندان مرکزی اردبیل با حضور رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح و دادستان نظامی استان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، فتحی رئیس زندان مرکزی اردبیل، با اشاره به زحمات شبانه‌روزی کارکنان زندان گفت: با تلاش و پشتکار عزیزان روزبه‌روز شاهد افزایش زمینه زندانبانی و حفاظت و حراست از زندان هستیم و این موضوع خود را در بحث نگه داشت، امنیت، اصلاح و تربیت و عوامل دیگر نشان می‌دهد.
کریم نوروزی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان اردبیل نیز در این مراسم گفت: این‌همه تجهیزات و نیروی انسانی و صرف هزینه و وقت فقط برای رسیدگی به پرونده‌ها در جهت تأمین و اجرای عدالت و نظم و امنیت در جامعه است.
وی افزود: بنابراین قدرت و صلابت مجموعه دستگاه قضایی در رسیدگی به یک پرونده مشخص می‌شود و نهایت رسیدگی جز اجرای احکام نیست و نیل به هدف غایی، جز با اجرای قاطعانه و با صلابت احکام صادره میسر نیست.
وی با اشاره به اینکه اگر حکمی ناقص و ضعیف اجرا شود، هزینه‌های رسیدگی را بربادرفته باید دانست، تصریح کرد: این رسالت مهم دستگاه قضا عمده‌اش بر عهده اداره کل زندان‌هاست.
نوروزی در ادامه گفت: گاهی دیده می‌شود که عده‌ای نقض قانون می‌کنند و نظم جامعه را بر هم می‌زنند و از برخی خطوط قرمز عبور کرده و امنیت را بر هم می‌زنند که روبرو شدن با آنان سخت است و وظیفه اصلاح و تربیت با این امکانات اندک و نیروی انسانی کمتر بر عهده دستگاه قضا است.
وی افزود: در ارزش کار شما همین بس که عده‌ای را در این فضای اندک و کوچک نگهداری و تربیت می‌کنید درحالی‌که جامعه بااین‌همه وسعت و امکاناتش نتوانسته آنها را مدیریت کند.
نوروزی در ادامه اظهار داشت: فلسفه اجرای مجازات، انتقام از مجرم نیست بلکه اصلاح و تربیت است.
وی با بیان اینکه به دستگاه قضایی باید کمک شود، اضافه کرد: اگر کیفر و مجازات چاره‌ساز بود این‌همه ورودی زندان نداشتیم؛ زندانبان و قاضی را از سنگ و چوب نتراشیده‌اند که احساس نداشته باشد. رئیس سازمان قضایی استان ادامه داد: مطمئناً خود قاضی از زندانی و اعدام شدن افراد ناراحت می‌شود چون فضای حاکم بر زندان واقعاً سنگین و طاقت فرساست و این حالات نیز به هر طریقی که شده به خانواده‌های زندانیان کشیده می‌شود.
رئیس سازمان قضایی استان گفت: دستگاه قضا از یک‌سو با اجرای قانون طرف است که سختی و خشن بودن خود را به‌همراه دارد و باید اجرا بشود و از طرف دیگر با همنوعان خود طرف است که گاهی سلب آزادی از آنان واقعاً سخت‌تر است.
نوروزی ادامه داد: نخستین مرحله رسیدگی به‌زعم بنده بر عهده اداره زندان‌ها گذاشته‌شده است و یک پرونده شاید چند سال و چند ماه دستگاه قضا را درگیر کند ولی زندان‌ها تا آخر خط که اجرای کامل و ختم دادرسی است با آن درگیر است.
وی با بیان اینکه مشکلات زندگی، معیشتی، اخلاق و فرهنگ خانواده‌های زندانیان بیشتر زندان و زندانی را درگیر خود می‌کند، افزود: به‌خاطر بیش از 5 سال تجربه قاضی ناظر زندان بودن کاملاً با مشکلات شما عزیزان و سختی کارتان آشنا هستم و از خداوند منان برایتان صبر و تحمّل و اجر و ثواب خواستارم و بدانید تمام تلاش ما در مجموعه سازمان قضایی برای یاری شما جهت بهبود امور زندان نظامی است.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اردبیل در پایان، از تحولاتی که در مدت اخیر انجام شده به‌خصوص تقویت برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و معنوی، از مسئولان زندان تقدیر و تشکر کرد.

 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما