1397/6/19 دوشنبه

برگزاری دوره آشنایی با جرایم سایبری در سازمان گلستان

یک دوره کلاس آشنایی با جرایم سایبری در سازمان قضایی نیروهای مسلح استان گلستان برگزار شد.

سروان حامد ملکا رئیس اداره مبارزه با جرایم سایبری استان گلستان در این دوره گفت: با توجه به گسترش فضای سایبری، روزانه شاهد وقوع جرایم متعدد در این فضا هستیم که 90 درصد این جرایم به دلیل سهل‌انگاری کاربر و 10 درصد توسط هکرهای حرفه‌ای رخ می‌دهد.
وی با اشاره به ترفندهای کلاهبرداری از کارت‌های بانکی گفت: در کارت‌های بانکی حسابی که حقوق شما واریز می‌شود حتی‌المقدور از رمز دوم استفاده نکنید و در صورت نیاز، رمز دوم را برای کارتی دیگر که به‌صورت ثابت و ماهیانه در آن مبلغی واریز نمی‌شود تعریف کنید تا از این طریق، از هرگونه سوءاستفاده جلوگیری شود.
ملکا در ادامه، با بیان اینکه بیشترین تعداد مراجعه در فضای مجازی در سراسر دنیا به شبکه‌های غیراخلاقی است، افزود: از این رو هکرها ابزارهای جرم خود را در دل این برنامه‌ها که به‌راحتی در سیستم می‌نشیند نصب کرده و در اختیار کاربران قرار می‌دهند و کاربران با عدم آگاهی و بدون رعایت مسائل حریم خصوصی این برنامه‌ها را بازکرده که سریعاً اطلاعات و محتویات تلفن همراه شخص در اختیار مجرم قرار می‌گیرد.
این کارشناس پلیس فتا در خصوص نگهداری عکس‌های شخصی در گوشی‌های تلفن همراه گفت: بخش زیادی از شکایات پلیس فتا را انتشار عکس‌های خانوادگی در فضای مجازی به خود اختصاص داده که یکی از علل اصلی آن سهل‌انگاری افراد در نگهداری اطلاعات شخصی بدون رعایت نکات ایمنی است.
ملکا با اشاره به فعالیت واحد تشخیص و پیشگیری از وقوع جرم پلیس فتا افزود: به سبب گستردگی این فضا، جمع‌آوری و نابودی ابزار جرم غیرممکن است و بهترین راه مصونیت این است که افراد اطلاعاتشان را بالا ببرند.
وی همچنین با اشاره به اغتشاشات سال گذشته در کشور گفت: دشمن با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از بستر فضای مجازی این اغتشاشات را رقم زد و قطعاً این جنگ نرم تمام‌نشدنی است و هر روز یک موج رسانه‌ای توسط استکبار در حال طراحی است تا در فرصت مناسب آن را به اجرا درآورد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما