1397/7/17 سه‌شنبه

بازدید دادستان نظامی استان آذربایجان غربی از ستاد فرماندهی انتظامی سلماس

دادستان نظامی استان آذربایجان‌غربی از ستاد فرماندهی انتظامی شهرستان سلماس بازدید کرد.

رسول صبحدل در جمع کارکنان پلیس‌های تخصصی شهرستان سلماس، با اشاره به ارزش و اهمیت امنیت گفت: تلاش های نیروهای مسلح در استان آذربایجان‌غربی به اندازه ای مهم و کارساز است که با وجود انواع معضلات امنیتی، همواره شاهد آرامش پایداری هستیم.
دادستان نظامی استان آذربایجان‌غربی درباره فعالیت های پیشگیرانه سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: سازمان قضایی نیروهای مسلح در کنار کار قضایی، از سال 76 تاکنون در قالب چهار برنامه پنج ساله، متولی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح بوده و کاهش جرایم، آسیب شناسی 20 جرم شاخص، برگزاری کارگاه‌های آموزشی مختلف و تأسیس کمیته راهبردی پیشگیری از وقوع جرم در ستاد کل نیروهای مسلح از دستاوردهای مهم این برنامه بوده است.
وی شیوع جرایم، سلب امنیت و صلابت نیروهای مسلح و از بین رفتن اعتماد عمومی به نظامیان را از آثار عدم برخورد با آسیب ها برشمرد و گفت: هر چند که اکثر جرایم نیروهای مسلح صنفی است اما باید از شیوع آنها جلوگیری کرد.
دادستان نظامی استان آذربایجان‌غربی در ادامه، به تشریح وظایف و اختیارات ضابطان پرداخت و گفت: ضابطه مند شدن وظایف و تکالیف ضابطان توأم با ضمانت اجرایی، ویژگی عمده قانون آئین دادرسی کیفری مصوب 92 است و بر این اساس ضابطان باید مورد وثوق و امانت دار باشند، آموزش های لازم را ببینند و کارت ضابطیت داشته باشند.
وی افزود: اهمیت این مقررات به گونه ای است که اگر تحقیقات پرونده خارج از حوزه ضابطان انجام شود، فاقد اعتبار قانونی است.
دادستان نظامی استان آذربایجان غربی توجه ویژه به حقوق متهمان را بسیار حیاتی دانست و گفت: حقوق متهمان تحت نظر در قانون جدید ساماندهی شده و احراز هویت، اطلاع از دلایل و موضوع اتهام، استفاده از حق سکوت، تماس با خانواده به جز در جرایم امنیتی و معرفی وکیل، از اولین حقوق متهم است.
این مقام قضایی، مظنون گیری را فاقد مبنای قانونی دانست و گفت: نباید افراد را بدون دلیل دستگیر و توقیف کرد؛ هر چند بخشی از کشف جرایم، نتیجه همین مظنون گیری‌ها است لیکن چنین شرایطی را باید مدیریت کرد تا هم آزادی مشروع شهروندان آسیب نبیند و هم وظایف پلیس انجام شود.
صبحدل به اهمیت حفظ حرمت شرعی و قانونی شهروندان اشاره کرد و گفت: در بازرسی از اماکن خیلی دقت کنید و دستورات قضایی در چنین مواردی باید واضح و دقیق باشد چون اجرای دستورات کلی مشکل ساز است.
وی با بیان اینکه برخوردهای نامناسب با شهروندان می تواند پایگاه مردمی پلیس را به خطر بیاندازد، افزود: چنین برخوردهایی حتی می تواند منجر به اخلال در نظم و امنیت عمومی شود.
دادستان نظامی استان آذربایجان‌غربی مأموران پلیس را به حفظ هوشیاری دعوت کرد و گفت: در استانی خدمت می کنیم که آبستن حوادث زیادی است لذا توجه به هشدارهای قضایی، امنیتی و حفاظتی اهمیت دارد.
این مقام قضایی، حضور میدانی قضات سازمان قضایی در داخل یگان‌ها و نوار مرزی را از اهمیت بالایی برخوردار دانست و اضافه کرد: این حضور، می تواند رنگ و بوی عادلانه تری به رسیدگی های قضایی بدهد و تلاش سازمان قضایی این است که با شناخت کافی از مأموریت‌ها، مشکلات خاص نیروها را در دادرسی ها لحاظ نماید.
وی در پایان، از فراهم شدن مقدمات تأسیس دادسرای نظامی ناحیه خوی خبر داد و گفت: با تأسیس این دادسرا در ماه‌های آینده، مشکل یگان های مستقر در شهر‌های شمالی استان آذربایجان‌غربی در ارسال پرونده از مناطق صعب العبور و دور افتاده به مرکز استان، مرتفع خواهد شــد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما