1395/10/7 سه‌شنبه

در مجمع پیشگیری استان مطرح شد:

تلاش های نیروهای مسلح مازندران برای خوشایندسازی محیط سربازی

بیست و سومین مجمع استانی پیشگیری از وقوع جرم نیروهای مسلح مازندران در مجتمع فرهنگی ورزشی پردیس ناجا در برگزار شد.

 در این همایش که با هدف عملیاتی کردن راهکارهای قابل اجرا به منظور کنترل و کاهش جرم فرار از خدمت در نیروهای مسلح حول مولفه های ده گانه برگزار شد، معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح در این همایش گفت: همه اندیشمندان در مکاتب گذشته در فکر مقابله با جرایم و تخلفات بوده اند و عمدتا فکرشان پیشگیری کیفری بوده اما با پیدایش دین مقدس اسلام برخورد غیرکیفری و پیشگیری قبل از درمان ملاک عمل قرار گرفت.
حجت الاسلام دکتر محمد مصدق با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر این که پیشگیری از وقوع جرم یک موضوع فراقوه ای است، افزود: پیشگیری از جرم یک مبحث کاملا علمی است و باید برای شناسایی عوامل آن با کارشناسان این موضوع مشورت کرد.
وی خاطر نشان کرد : از سال 1376 موضوع پیشگیری از جرم در سطح نیروهای مسلح در قالب 4 برنامه 5 ساله در دستور کار قرارگرفته که بخشی از برنامه ها به بررسی و آسیب شناسی جرایم شایع اختصاص داشته است.
دکتر مصدق با اشاره به رویکردهای سازمان قضایی نیروهای مسلح در تدوین برنامه های 5 ساله پیشگیری از وقوع جرم تصریح کرد: آسیب شناسی عناوین جرایم شایع در نیروهای مسلح، آسیب شناسی با شعار تقدم پیشگیری بر درمان، آینده پژوهی با تقدم پیش بینی بر پیشگیری با مطالعه تهدیدات و فرصت ها و اجرای راهکارهای به دست آمده به تفکیک جرایم، از مهمترین مولفه های این برنامه ها بوده است.
 
اقدامات ناجا در پیشگیری از جرم فرار از خدمت سربازان
معاونت صیانت و پیشگیری بازرسی کل ناجا نیز در این همایش، با اشاره به اقدامات این نیرو در پیشگیری از وقوع جرم فرار از خدمت سربازان گفت: تقویت بنیه فکری، بالابردن آستانه تحمل، شناسایی افراد آسیب پذیر و خوشایندسازی محیط خدمتی سربازان از مهمترین اقدامات انجام شده توسط ناجا برای کاهش جرم فرار از خدمت سربازی بوده است .
حجت الاسلام غلام حیدر حیدری با اشاره به این که شرط موفقیت سازمان ها برخورداری از مدیرانی پویاست، تصریح کرد: باید با شناخت معضلات و گذشته پژوهی، امروز را مدیریت کرده و در برنامه ریزی برای آینده طرح ریزی کنیم.
وی با اشاره به این که اعمال آئین نامه انضباطی به عنوان رساله عملیه بر همه تکلیف است، گفت: در برخورد با جرایم باید نگاه گلخانه ای به این موضوع داشت و ریشه ، بستر و نتایج حاصله از جرم را مورد بررسی قرار داد.

کاهش 17 درصدی فرار از خدمت سربازان نیروی انتظامی استان
در ادامه این همایش، سردار سید محمود میرفیضی فرمانده انتظامی استان مازندران در گزارشی، از کاهش 17 درصدی جرم فرار از خدمت سربازان در این یگان خبر داد و گفت: برای پیشگیری از این جرم، کلاس های توجیهی متعددی در سطح نیروی انتظامی استان برگزار شد.
وی تشکیل کلاس های مشاوره ای، تأسیس شورای سربازان وظیفه و استفاده از ظرفیت های فکری سربازان نخبه در تصمیم گیری های کلان را از دیگر اقدامات فرماندهی انتظامی استان برای حفظ شان و منزلت سربازان عنوان کرد.
سردارمیرفیضی  بررسی تخلفات و شناسایی آسیب ها و تهدیدات در حوزه های ماموریتی سربازان، توسعه عدالت سازمانی و پرهیز از هرگونه تبعیض، حفظ حرمت و شخصیت سرباز، ارتقاء وضعیت بهداشتی ، درمانی و خوشایند سازی محیط، توجه به وضعیت اقتصادی و معیشتی، توسعه و تقویت کمی و کیفی برای مراقبت از کارکنان وظیفه با نظارت فرماندهان را از مهمترین مولفه های قابل توجه در کاهش جرم فرار از خدمت عنوان کرد.
 
تاثیر بی بدیل سازمان قضایی در کاهش چشم گیر جرم فرار از خدمت
فرمانده سپاه کربلای مازندران در این همایش با اشاره به تاثیر بی بدیل سازمان قضایی در کاهش چشم گیر جرم فرار از خدمت گفت: سازمان قضایی در سخت ترین شرایط، برگزاری کلاس های آموزشی در یگان‌ها را ترک نکرده و در دوردست ترین نقاط استان نیز حضور فعال دارد.
 سردار محمدحسین بابایی تأکید کرد: کلیه دستورات اسلام و قوانین شرع و نظام، همگی پیشگیرانه است و ایجاد شرایط عادلانه و عدم تبعیض به‌خاطر این است که جرمی بوجود نیاید.
وی به اقدامات عملی صورت گرفته در بحث خوشایندسازی محیط خدمت سربازی در سپاه استان اشاره کرد و افزود: افتتاح مرکز مشاوره، انتخاب معاونت سرباز از بین سربازان و شخصیت دادن به آنان، کمک های نقدی و غیر نقدی به سربازان بی سرپرست و متاهل و ارتباط با خانواده سربازان و رفع مشکلشان در حد توان، از مهمترین اقدامات بوده است.
در ادامه، ناخدا یکم شفقت رودسری جانشین فرمانده دانشگاه علوم دریایی امام خمینی نوشهر، راه کار های عملی اجرا شده در این مرکز برای پیشگیری از جرم فرار از خدمت را چنین برشمرد: جلوگیری از سخت گیری های بی مورد فرماندهان با فرهنگ سازی و برگزاری جلسات آگاهسازی.
 وی از تلاش کلیه قضات سازمان قضایی نیروهای مسلح به جهت برگزاری کلاس های منظم آگاه‌سازی حقوق و قضایی در این یگان قدردانی کرد.

 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما