1397/4/17 يكشنبه

معاون فرهنگی قوه قضائیه:

قاضی باید احساس عدالت را در طرفین دعوا ایجاد نماید

معاون فرهنگی قوه قضائیه گفت: قاضی اگر چه ممکن است حکم صحیحی صادر کرده باشد اما سعی کند تا احساس عدالت هم در طرفین دعوا ایجاد نماید.

حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی در مراسم عزاداری به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) در سازمان قضایی نیروهای مسلح مرکز یکی از اقدامات مهم این امام همام را در دوران امامت خویش، آموزش، آگاه سازی و تعلیم و تربیت انسان ها برشمرد.
وی افزود: اگر امام خمینی (ره) توانست با همدلی و اعتقادات مردم، انقلاب اسلامی را به ثمر برساند یک کار آنی و یا انفرادی نبود بلکه این همدلی و ریشه این اعتقادات، میراثی از شاگردان مکتب امام صادق (ع) بود که نسل به نسل و به تدریج توانسته بودند جمعیتی را بر محور ایمان و توحید و ولایت گرد هم بیاورند.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی گفت: امام صادق (ع) چهار هزار شاگرد داشت که به نوعی از ایشان مطالبی یاد گرفته بودند و برای دیگران نقل می کردند و حتی برخی مخالفان ایشان هم مسائل خود را از امام (ع) می پرسیدند.
وی با بیان اینکه انسان مؤمن هم باید انقلابی باشد و هم اهل مدارا گفت: باید انقلابی گری را از امام صادق(ع) بیاموزیم که در برابر حکومت ظالم و ستمکار منصور دوانیقی تلاش می کرد تا با آگاه سازی، برخورد انقلابی کرده و یا زمینه قیام را فراهم کند و به دوستان خویش توصیه می کنند که با مردم هر چند هم از مخالفین باشند با مدارا و رفاقت برخورد کنند.
معاون فرهنگی قوه قضائیه با اشاره به اینکه نیاز امروز جامعه مسلمانان وحدت است، گفت: اختلافات همیشه وجود دارد اما ما باید در عین حفظ مبانی خودمان با دیگر ملت ها وحدت داشته باشیم و توصیه امام (ره) و مقام معظم رهبری نیز بر این نکته است و افرادی که بر طبل اختلافات می کوبند در برابر امام صادق(ع) ایستاده اند.
وی افزود: شیعه هیچگاه نباید انزوا را پیشه کند و صف خود را از دیگر مسلمانان جدا کند؛ سیره و روش اهل بیت (ع) همراهی با مردم و شرکت در جماعت مسلمانان بود تا بنای یک جامعه اسلامی و ایمانی را بر مدارا بنا نمایند.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی در بخش دیگری از سخنانش گفت: قاضی اگر چه ممکن است حکم صحیحی صادر کرده باشد اما در قضاوت سعی کند تا احساس عدالت هم در طرفین دعوا ایجاد نماید.
وی تصریح کرد: در آداب القضاء، نکاتی فراوان وجود دارد که قاضی باید به طرفین نگاه مساوی داشته باشد؛ در قضاوت حتی تفاوت های جزیی هم که تأثیری در حکم نمی گذارد، در ناخودآگاه انسان، حس بی عدالتی را بوجود می آورد و حتی اگر حکم عادلانه هم باشد باز هم قاضی مقصر است و باید پاسخگو باشد.
وی تصریح کرد: در جامعه امروزی هم برخی نارضایتی ها از دستگاه قضایی به همین سبب است که گاهی دفتر شعبه و یا خود قاضی برخی ظواهر خیلی ساده را رعایت نمی کنند و اثرش این شده که مردم احساس کنند، بی عدالتی اتفاق افتاده است.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی تأکید کرد: این احساس بی عدالتی باعث بی اعتمادی جامعه و کاهش سرمایه اجتماعی جامعه می شود.
معاون فرهنگی قوه قضائیه با بیان اینکه ما امروز در دستگاه قضایی به این احساس عدالت در مردم نیاز داریم، گفت: در سازمان قضایی نیروهای مسلح این موضوع کمتر اتفاق می افتد اما در عین حال وقتی سربازی را محاکمه می کنید که اشتباهاتی کرده و باید مجازات شود کاری کنیم تا قانع شود این مجازات، حق وی بوده است.
وی گفت: برای اینکه بتوانیم احساس عدالت را در بین طرفین دعوا ایجاد کنیم باید گوش شنوا و زبانی برای قانع کردن افراد داشته باشیم که اگر همه قضات به اندازه خودشان تلاش کنند درصد زیادی از نارضایتی ها کاهش پیدا می کند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما