1397/9/11 يكشنبه

رئیس سازمان قضایی استان گلستان:

در برخی جرایم تا 50 درصد کاهش داشته ایم

جلسه تعامل و هم اندیشی رئیس، دادستان نظامی و قضات سازمان قضایی نیروهای مسلح با فرمانده انتظامی، معاونان و روسای پلیس استان گلستان برگزار شد.

در این نشست، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان با اشاره به بخشی از نامه 46 حضرت علی (ع) به مالک اشتر در نهج البلاغه گفت: این نامه برای هرکدام از ما که مسئولیتی را برعهده گرفتیم می تواند در انجام وظایف کارگشا و راهنما باشد.
حجت الاسلام محمداسماعیل زارعی از کاهش جرایم نیروهای مسلح استان خبر داد و افزود: طبق آمار موجود، نسبت به هفت ماهه اول سال 96 با روند قابل توجه کاهش جرم رو به رو هستیم که در برخی جرایم به حدود ۵۰ درصد نیز می رسد.
وی با تأکید بر اینکه نباید به وضع موجود راضی باشیم، اظهار داشت: عملکردمان باید به گونه ای باشد که به فرموده مقام معظم رهبری «حتی یک جرم در نیروهای مسلح نداشته باشیم» و عمل به این رهنمود، مسئولیت تر ما را سنگین تر می کند و این آرمانی دست یافتنی است و دور از دسترس نیست.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری، ایجاد امنیت روانی را از امنیت فیزیکی مهمتر دانست و افزود: این موضوع مستلزم حفظ اقتدار نیروهای مسلح است که این اقتدار خدای ناکرده با درشتی به مردم و اتکای صرف به تجهیزات نظامی ایجاد نمی‌شود بلکه باید با عزت نفس و رحمت و مهربانی همراه باشد.
زارعی با اشاره به اینکه اقتدار و مهربانی پلیس در مواجهه با مردم قابل جمع است، تصریح کرد: در فضای مجازی شاهد بودیم که یک مأمور، موتورسواری را مورد ضرب و شتم قرار داد اما در مقابل مأموری دیگر با پالتوی خود یک دانش آموز را از سرما حفظ می کند که این رفتار مثبت، نقطه اقتدار و قانونمندی نیروی انتظامی در اذهان عمومی است چون قانون گرایی در مواجهه با مردم باعث سلامت و عزت تشکیلات می شود.
این مقام قضایی با اشاره به سختی کار نیروی انتظامی گفت: با توجه به وسعت ارتباط با مردم در انجام مأموریت های متنوع که بیش از 89 مورد است، کارکنان زحمت کش نیروی انتظامی بیشتر در معرض خطرات و آسیب ها قرار دارند و در این شرایط باید حافظ دین، ناموس و امنیت مردم باشند.
زارعی ادامه داد: در این میدان عمل، رفتار و موضع مأموران در اجرای قانون زیر نظر قرار دارد و دشمنان ما در بیرون از مرزها با امکانات وسیع تبلیغاتی مترصد آسیب رساندن به نهاد خدمت رسانی مانند نیروی انتظامی هستند بنابراین در زمان اجرای قانون در خیابان ها، شهرها و روستاها باید هوشیار باشیم که زحمت و احساس مسئولیت ما به گونه دیگری جلوه داده نشود.
وی در ادامه، برگزاری دوره های پیشگیری و شرکت فرماندهان در این کلاس ها را بسیار ضروری و اثرگذار دانست و افزود: باید در راستای کاهش جرایم نهایت استفاده را از این برنامه های آموزشی ببریم چراکه در صورت ارتکاب جرم توسط یک مأمور، حیثیت یک مجموعه زیر سؤال می رود.
وی بر حساسیت بیشتر در فراگیری قانون به کارگیری سلاح توسط مأموران تأکید کرد و افزود: به مأمور آموزش دقیق و جدی بدهیم که دست به اسلحه بردن با در نظر گرفتن دفاع مشروع باید آخرین اقدام باشد و در یک نگاه کلی پلیس نباید در اجرای مأموریت ها به تحلیل قانون بپردازد چراکه تفسیر و تحلیل قانون برعهده مقام قضایی است.
وی در پایان گفت: مقابله با مظاهر فساد و بی بندو باری بدون در نظر گرفتن تهاجمات رسانه ای مورد تأکید مقام معظم رهبری است و با رعایت امربه معروف و نهی از منکر باید طبق قانون با هنجارشکنان برخورد شود.
محمدرضا محمودی دادستان نظامی استان گلستان نیز دراین جلسه گفت: پرونده های قدیمی یکی از دغدغه های سازمان قضایی است و با رعایت قانون به دنبال تعیین تکلیف و مختومه کردن این پرونده ها هستیم.
وی همچنین گفت: طبق ماده 33 آئین دادرسی کیفری دادستان موظف است از واحدهای ضابط بازدید به عمل بیاورد که این موضوع در کنار برگزاری منظم کلاس های پیشگیری از وقوع جرم در دستورکار دادسرای نظامی استان قرار دارد.
سردار علی اکبر جاویدان فرمانده انتظامی استان نیز در این جلسه گفت: کاهش جرایم هدف مشترک سازمان قضایی و نیروی انتظامی استان است و وظیفه داریم طوری عمل کنیم که موجب عزت و سربلندی نیروهای مسلح باشیم.
وی همچنین گفت: نیروی انتظامی معتقد به حفظ حقوق شهروندی است اما در مقابل، این انتظار از مردم وجود دارد که تکلیف شهروندی خود را مطابق قانون انجام دهند.
در پایان این جلسه، لوح تقدیر و هدیه مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم و عفو و بخشودگی سازمان قضایی نیروهای مسلح به سرهنگ حاجیلری رئیس اداره صیانت و پیشگیری انتظامی استان به واسطه قدردانی از تلاش هایش در مسیر پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح اهدا شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما