1396/8/22 دوشنبه

دادستان نظامی استان آذربایجان غربی:

رفع معضل قاچاق تنها با ورود نیروهای مسلح و برخورد نظامی حل نمی‌شود

جلسه هم‌اندیشی مسئولان دوایر قضایی، بازرسی و حقوقی یگان‌های نظامی و انتظامی آذربایجان غربی با قضات دادسرا و دادگاه‌های نظامی استان برگزار شد.

در این جلسه که به‌منظور تبیین اهداف مجمع استانی پیشگیری از وقوع جرم سال 1396 برگزار شد، دادستان نظامی استان گفت: متأسفانه امروز قاچاق کالا، آفت بزرگی بر پیکره اقتصاد و تولید داخلی وارد کرده است.
رسول صبحدل با اشاره به دستور مقام معظم رهبری برای مبارزه با قاچاق به‌منظور سامان بخشیدن به اقتصاد کشور افزود: سازمان قضایی نیروهای مسلح استان آذربایجان غربی نیز وظیفه خود دانست که بحث و بررسی پیرامون جرایم مرتبط با قاچاق در استان‌های مرزی را به‌عنوان محور برنامه‌های پیشگیری از وقوع جرم در سال 1396 قرار دهد.
دادستان نظامی استان با تأکید بر این‌که رفع معضل قاچاق تنها با ورود نیروهای مسلح و برخورد نظامی حل نمی‌شود، افزود: باید تمامی دستگاه‌های مرتبط وارد مبارزه با این پدیده شوم شوند و همه‌ی کار مقابله با قاچاق به عهده مرزبانان و نیروهای مستقر در مرز محول نشود.
صبحدل افزود: برای کنترل ورود کالاهای قاچاق به استان، همواره به نیروهای مسلح فشار وارد می‌شود درحالی‌که کمترین امکانات لازم از سوی سایر سازمان‌های مرتبط برای کنترل ورود کالای قاچاق، در بازارچه‌های مرزی مستقر نیست.
وی تصریح کرد: نیروهای مسلح ما ایثارگری‌های زیادی برای مبارزه با قاچاق از خود نشان داده‌اند و شهدای گرانقدری را تقدیم کردند و شهروندانی نیز در این بین جان خود را از دست داده‌اند که این بخشی از اثر برخورد صرف نظامی با قاچاق است.
دادستان نظامی استان به خلأ قانونی موجود در برخورد با قاچاقچیان اشاره کرد و گفت: برابر قانون اگر ارزش کالای مکشوفه تا یک‌میلیون تومان باشد مجازاتی در پی نخواهد داشت ولی مازاد بر یک‌میلیون تومان، قاچاق کالا ضمانت اجرای کیفری دارد که متأسفانه برخی مأمورین قاچاقچیان تعداد نفرات صاحب بار را به‌گونه‌ای افزایش می‌دهند که ضمانت اجرای کیفری متوجه آن‌ها نشود و از همین روزنه قانونی بیشترین استفاده‌ را می‌کنند.
صبحدل آموزش و آگاه‌سازی مرزبانان را ضروری دانست و افزود: سازمان قضایی نیروهای مسلح به‌طور منظم بالا بردن سطح اطلاعات حقوقی و قضایی نیروهای نظامی مستقر در مرز تلاش می‌کند و از طرف دیگر لازم است اقدامات کنترلی در پاسگاه‌ها و مقرهای مرزی تشدید شود تا جلوی بروز جرایم گرفته شود.
وی با اشاره به حضور میدانی دادستان‌های نظامی در مناطق مرزی گفت: سازمان قضایی نیروهای مسلح در این خصوص اقدامات مؤثری داشته و قضات دادسرا و دادگاه و مدیران ارشد سازمان در نوار مرزی حضور پیدا می‌کنند که تأثیر این حضور میدانی قطعاً چشمگیر است.
صبحدل به مسئولان قضایی و بازرسی نیروهای مسلح استان خاطرنشان کرد: برخی از اتفاقات به سازمان قضایی گزارش نمی‌شود که در قانون برای کتمان حقیقت و عدم گزارش جرم، ضمانت اجرای کیفری پیش‌بینی‌شده است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما