1397/4/16 شنبه

برگزاری کلاس‌های آگاه‌سازی برای فرماندهان بسیج استان تهران

همایش «اقتدار، قانون مداری و رعایت حقوق شهروندی» با حضور رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح تهران و دادستان نظامی استان در بسیج لشگر سیدالشهدا (ع) برگزار شد.

** بسیجیان به‌ندرت مسئله به‌وجود می‌آورند
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان تهران در این همایش که فرماندهان پایگاه‌های بسیج شهرستان‌های استان تهران حضور داشتند، گفت: برادران عزیز بسیجی که بدون هیچ‌گونه چشمداشتی وقتشان را در خدمت این نهاد مقدس می‌گذرانند و جوانی خود را در این راه طی می‌کنند نگذارند با یک خطا و اشتباه این زحمات به باد برود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباسعلی فراتی با بیان اینکه بسیجیان در هرجایی‌که مشغول به خدمت‌اند، موفق و متعهد هستند و به‌ندرت مسئله‌ای بوجود می‌آورند، گفت: در اغلب پرونده‌های بسیج با سوءمدیریت، افراط‌وتفریط و عدم اعتدال در واکنش‌ها مواجهیم.
وی با اشاره به ظرفیت عظیم بسیج در کشور گفت: فرمانده سپاه محمدرسول ا... (ص) اعلام کردند که ما در 2200 مسجد استان تهران پایگاه داریم لذا اگر بتوانیم انتظارات مردم را درست برآورده کنیم، یک ظرفیت بسیار وسیع و گسترده‌ بوجود می‌آید.
وی اظهار امیدواری کرد که سازمان قضایی نیروهای مسلح برای صیانت از نیروهای مسلح با پشتوانه فکری و قضایی و رعایت اعتدال، بتواند با آسیب‌ها و چالش‌ها برخورد کند.

** نسبت به شخص مجرم مسئولیم
در ابتدای این همایش، سردار شاه‌چراغی فرمانده لشگر سیدالشهدا (ع) گفت: متأسفانه در مجموعه نیروهای مسلح گاهی تخلفات و جرایمی رخ می‌دهد که جای نگرانی دارد و بخشی از آن به محیط بیرونی و فضای مجازی برمی‌گردد.
وی گفت: بخشی از بار جرمی که در مکان تحت مدیریت ما رخ می‌دهد، به دوش ما است و نسبت به این شخص مجرم مسئول هستیم و می‌بایست در پیشگاه خدا نسبت به عملکردمان پاسخ‌گو باشیم.
فرمانده لشگر سیدالشهدا (ع) افزود: مسئولیت ما تنها این نیست که جایگاه سازمانی دایر و پستی را اشغال نماییم بلکه وظیفه داریم در جهت صیانت از نیروها تلاش کنیم.

** مسائلی که یک بسیجی باید رعایت کند
در ادامه همایش، دکتر غلامعباس ترکی دادستان نظامی تهران با اشاره به اهمیت، جایگاه و نقش بسیج در کشور گفت: برای تداوم آرمان‌های انقلاب اسلامی، بسیج باید از کارآمدی لازم برخوردار باشد و روزبه‌روز بر توانمندی‌های آن افزوده شود.
وی افزایش عزت و اقتدار بسیج را یک وظیفه دانست و تصریح کرد: در عرصه‌های مختلف نیازمند افزایش دانش، بصیرت و مهارت و در رأس آنها ارتقاء روحیه انقلابی هستیم چون اگر روحیه انقلابی حفظ نشود قطعاً نظام اسلامی آسیب خواهد دید.
دکتر ترکی بر مراقبت بسیجیان در رفتار با مردم برای جلوگیری از بدبینی تأکید کرد و گفت: فشارهای اقتصادی و وضعیت خاص جامعه همچنین سیاه‌نمایی و شبه افکنی دشمن، آستانه تحمل مردم را کاهش داده لذا رفتارها منطقی باشد.
دادستان نظامی استان تهران بر آشنایی بسیجیان با قوانین و مقررات مرتبط تأکید کرد و گفت: بسیجیان نسبت به قانون حمایت قضایی از بسیج، قانون به‌کارگیری سلاح و قوانین ناظر به امربه‌معروف و نهی از منکر، از شناخت و آگاهی کامل برخوردار باشند چون هرکدام از این قوانین، دارای ظرافت‌هایی هستند.
این مقام قضایی همچنین آشنایی با قانون حقوق شهروندی، مقررات مربوط به ورود به منزل، حقوق اصحاب دعوی، آشنایی با فرمان 8 ماده‌ای حضرت امام (ره)، مقررات ناظر بر حریم خصوصی اشخاص و آشنایی با صلاحیت مراجع مختلف قضایی را برای بسیجیان لازم دانست.
ترکی با اشاره به وظایف بسیج در مواجهه با جرایم مشهود و غیر مشهود گفت: ماده 61 قانون آئین دادرسی کیفری صراحت دارد که تمام تحقیقات ضابطان قضایی مطابق قواعدی است که برای تحقیقات مقدماتی مقرر شده و فرماندهان می‌بایست نیروهای بسیجی را با این مسائل آشنا نمایند.
وی تصریح کرد: ضابطان بسیج در جاهایی که پلیس حضور دارد و نیازی هم به کمک ندارد و کمبودی مشاهده نمی‌شود حق مداخله ندارند.
دادستان نظامی استان تهران با اشاره به ضرورت ساماندهی تورهای ایست و بازرسی و هماهنگی با ناجا در این ارتباط گفت: در برقراری تورهای ایست و بازرسی، مسائل ترافیکی شهر را در نظر بگیریم تا موجب راه‌بندان و نارضایتی مردم نشود ضمن آنکه نیروهای مناسب در گشت‌ها به کار گرفته شوند.
وی تأکید کرد: استانداردسازی رفتار مأموران و رعایت نظم ظاهری به جهت اعتمادسازی خیلی مهم است و باعث می‌شود مردم احساس امنیت کنند.
در ادامه این همایش، کارگاه آموزشی توسط دکتر محمدرضا یزدانیان مدیرکل دفتر تحقیقات ویژه سازمان قضایی نیروهای مسلح و دکتر فرامرز یوسفوندی معاون دادستان نظامی استان تهران با عنوان «حقوق شهروندی و وظایف بسیج به‌عنوان ضابط خاص» برگزار شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد

Guest (portalguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما